Policista zaparkoval na místě pro invalidy.

Policista zaparkoval na místě pro invalidy. | foto: čtenář MF DNES

Kdo parkuje na místě pro invalidy, odevzdá řidičák

  • 200
Bílý symbol vozíčkáře se stává nejobávanější značkou českých silnic. Nedovolené stání na místě vyhrazeném pro tělesně postižené totiž trestá nový silniční zákon kromě pokuty okamžitým zabavením řidičáku.

Trest je to tak přísný, že ho řidičům paradoxně nepřejí ani samotní vozíčkáři.

Paragraf, který politici do silničního zákona "propašovali", se dostal do povědomí, když na této značce zanechal ve středu na Václavském náměstí v Praze svůj vůz hokejista Jaromír Jágr. - více zde

Kromě něj byl na Karlovarsku před několika dny přistižen na zakázaném místě i policista, jinde a jinde další stovky řidičů. - více zde

Pro srovnání - nedovolené parkování na místě pro tělesně postižené se trestá přísněji než telefonování za jízdy, stání za značkou zákaz zastavení a nedání přednosti v jízdě. Za tyto přestupky totiž zákaz řízení viníky automaticky napoprvé nepostihne.

K pravidlu se nikdo nezná
Že je trest za zabrání místa pro vozíčkáře tak přísný, zaskočilo i ministra dopravy a autora zákona Milana Šimonovského.

"Já přesně ani nevím, jestli to tak je, jestli tam jsou opravdu takové sankce," divil se včera ministr dopravy Šimonovský.

K autorství tohoto pravidla, na které doplatil třeba Jágr, se navíc nikdo nehlásí. Jan Kněžínek z odboru agend řidičů ministerstva dopravy říká, že zákaz řízení za parkování na místě pro vozíčkáře prosadil některý z poslanců parlamentu.

Poslanec a dopravní expert ČSSD Miloslav Kala zase autorství přičítá ministerstvu dopravy.

"Nechtěné" pravidlo vyčnívá i tím, že se za jeho porušení neudělují žádné trestné body. "Body tam nejsou uvedené, protože je to sice bezohlednost, ale ne nebezpečné jednání," vysvětluje Kněžínek.

Kandidát na ministra vnitra za ODS Ivan Langer by při nejbližší "inventuře" silničního zákona tento trest zmírnil.

"Podle mě jde o vážný přestupek, který by měl být přísně trestaný, ale určitě ne tak tvrdě jako nyní. A to neříkám proto, že se to týká Jardy Jágra," uvedl Langer.

I policie říká, že by měl člověk o řidičák přijít až po opakovaném zastavení na místě pro invalidy. "Tvrdě bych postihoval, když si zdravý člověk ofotí symbol pro vozíčkáře a neoprávněně ho používá," míní ředitel pražské dopravní policie Pavel Švrčula.

Za přestupek prospěšné práce
Podle samotných tělesně postižených by policie měla mezi řidiči rozlišovat. Mnohem větší problémy totiž přináší handicapovanému, když mu někdo zabere "jeho" parkovací stání na ulici v centru města než třeba u hypermarketu.

"U nákupních středisek je míst pro invalidy strašně moc a snadněji se najde nějaké volné. Tam by mohla být i policie shovívavější. Navíc i kdyby nebylo volné místo, tak po parkovací ploše snadněji dojedu, protože mi nebrání žádná bariéra. Naopak, u úřadů v centru Prahy je takových bariér dost," vykládá své zkušenosti brněnský vozíčkář Jaroslav Šrámek.

Ten jako přiměřený trest navrhuje pro viníky veřejně prospěšné práce. "Takový řidič by mohl dělat třeba asistenta tělesně postiženému, aby věděl, jaké to je," navrhuje Šrámek.

Dodal, že jeho známí, tělesně postižení často rovnou volají policii, když jim místo někdo zabere, on sám to nedělá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video