Kdo osvobodil Američana, ptá se Rusko

Nad osvobozením Američana Kennetha Glucka uneseného počátkem ledna v Čečensku visí otazník. Podle listu Kommersant ho totiž neosvobodili agenti ruské Federální bezpečnostní služby (FSB), ale sami únosci, kteří ho prostě pustili. Zprávu novinářům potvrdil nejmenovaný důstojník FSB. Oficiální ruská agentura ITAR-TASS přitom v neděli s odvoláním na oficiální zdroje v Čečensku uvedla, že Američana osvobodila speciální jednotka ruské policie, což potvrdil i Kreml.
Šéf humanitární mise MSF Kenny Gluck byl unesen v úterý 9. ledna poblíž města Staryje Atagi, asi 20 kilometrů na jih od čečenské metropole Grozného. Na humanitární konvoj čtyř vozidel zaútočili maskovaní muži, kteří zajali Glucka a tři Čečence.

Podle listu Kommersant vysadili únosci Glucka s očima zavázanýma černou páskou v neděli kolem jedné hodiny ráno u domu lékaře v obci Staryje Atagi jižně od čečenské metropole Grozného. "Tady žije člověk, kterého dobře znáš," prohlásili podle důstojníka FSB únosci a vzápětí zmizeli.

"Takže díky za gratulace, ale zásluhy za osvobození tohoto Američana by neměly být připisovány nám," cituje list důstojníka FSB.
 
Starali se o mě dobře, řekl v neděli Gluck
Američan, který se nachází na ruské vojenské základně v Chankale poblíž Grozného, v neděli  odpoledne telefonicky kontaktoval svou rodinu a kolegy z mezinárodní organizace Lékaři bez hranic.

"Cítím se dobře. Starali se o mě docela dobře, nebili mě a teď netrpělivě čekám na setkání se svými příbuznými," citoval ITAR-TASS Glucka.

Gluck zmizel před třemi týdny
Gluck přijel do Moskvy v roce 1990 jako novinář a do Čečenska odjel v roce 1994 jako pracovník mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic.
 
Gluck, šéf mise Lékaři bez hranic, zmizel před více než třemi týdny. Moskva obvinila z jeho únosu čečenské separatisty, ale ti jakékoli spojení s incidentem odmítli.

Naopak, sami nabídli pomoc při pátrání po pohřešovaném lékaři. Podle nejmenovaných oficiálních zdrojů Glucka drželi v zajetí povstalci pod velením polního velitele zvaného Jakub.

Gluck byl unesen poblíž města Staryje Atagi, asi 20 kilometrů jižně od čečenské metropole Grozného. Na humanitární konvoj čtyř tehdy vozidel zaútočili maskovaní muži, kteří kromě Glucka zajali také tři Čečence.

Dalšímu Američanovi Jonathanu Littelovi, který pracuje pro organizaci Akce proti hladu, se podařilo vyváznout jen s lehkým poraněním hlavy.

Při pátrací akci byl 11. ledna osvobozen pohřešovaný Rus
Při rozsáhlé pátrací akci po uneseném Američanovi Kennovi Gluckovi z humanitární organizace Lékaři bez hranic osvobodili ruští vojáci v Čečensku jednoho pohřešovaného Rusa.

Místo pobytu Američana zůstává zatím neznámé, avšak pátrání na místě únosu vneslo do vyšetřování nové stopy, informoval mluvčí ruských jednotek Sergej Arťomov.

"Máme mnoho informací (vztahujících se ke Gluckovi), které jsou zajímavé, ale v zájmu vyšetřování je nezveřejníme," prohlásil Arťomov v rozhovoru pro televizi RTR.

Při úterním únosu se podařilo dalšímu Američanovi Jonathanu Littelovi, který pracuje pro organizaci Akce proti hladu, s lehkým poraněním hlavy vyváznout.

Ruští vojáci provedli ve čtvrtek v oblasti intenzívní pátrací akci a osvobodili přitom ruského občana Rafika Gafurova, který byl zadržován od listopadu loňského roku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue