Ivan Gašparovič, prezident Slovenské republiky

Ivan Gašparovič, prezident Slovenské republiky | foto: Profimedia.cz

Kdo nemluví slovensky, je druhořadý, i tak oslovuje Gašparovič voliče

  • 35
Předvolební bitva o příštího slovenského prezidenta je v plném proudu. O post se 21. března bude ucházet i současná hlava státu Ivan Gašparovič. Maďarské menšině vytkl, že velká část z nich neumí nebo nechce mluvit slovensky. Od některých oponentů se dočkal přezdívky "zlý prezident".

"Pokud spolu chceme dobře vycházet, pokud spolu chceme vytvářet dobré prostředí, musíme si rozumět," řekl Gašparovič v předvolební relaci Slovenské televize. Ti, co neovládají slovenštinu, se podle něj stávají druhořadými občany. Nemohou se totiž účastnit společenského života a mají také problémy zapojit se do ekonomických aktivit.

Iveta RadičováGašparovič je znám svou nacionalistickou orientací. I v současné volební kampani vystupuje s heslem "Myslím národně, cítím sociálně". Nedávno odmítl podepsat zákon, který zaručoval používání zeměpisných názvů ve školních učebnicích i v maďarštině a ukrajinštině. Slovenský parlament ale jeho veto přehlasoval.

Gašparoviče ve volbách podporují Směr - sociální demokracie premiéra Roberta Fica - a koaliční nacionálně populistická Slovenská národní strana Jána Sloty, který proslul svými výpady vůči Maďarům.

Na Slovensku, které má asi 5,4 milionu obyvatel, se k maďarské národnosti hlásí přibližně půl milionu lidí. Rozsah jazykových práv je tradičně předmětem sporů. Jazykové neshody vyvolávají i výměny názorů mezi Bratislavou a Budapeští.

Radičová naopak oslovila voliče i v maďarštině

Největším Gašparovičovým rivalem v nadcházejících volbách je podle analytiků Iveta Radičová z opoziční Slovenské demokratické a křesťanské unie - Demokratické strany.

Radičová na rozdíl od Gašparoviče oslovila už v lednu na svých reklamních billboardech voliče i maďarsky. Zároveň vyzvala Slováky, aby překonali své předsudky vůči Maďarům.

Radičovou spolu s křesťanskými demokraty (KDH) podporuje SMK. Loni v červenci při návštěvě trenčínského hudebního festivalu Pohoda ji podpořil bývalý český prezident Václav Havel.

Pozor, zlý prezident!

Předvolební bitva na Slovensku přinesla i jednu antikampaň nazvanou Pozor, zlý prezident!. Občansko-demokratická mládež tak na svých webových stránkách označila Ivana Gašparoviče. Hned na úvodní straně odpočítávají dny, kdy skončí jeho mandát. Současnému prezidentu vytýkají mimo jiné pět let pasivity.

"Chceme zabránit znovuzvolení zlého prezidenta, protože podle nás tenhle člověk nikdy neměl morální právo ucházet se o funkci prezidenta vzhledem ke své politické minulosti po boku Vladimíra Mečiara. Svým působením v úřadu nám dokázal svou neschopnost a nezpůsobilost být slovenským prezidentem," řekli organizátoři podle internetových stránek deníku SME.

Ústřední obrázek slovenské prezidentské antikampaně nazvané Pozor, zlý prezident!
Ústřední obrázek prezidentské antikampaně Občansko-demokratické mládeže (zdroj: www.zlyprezident.sk)

O nejvyšší slovenský úřad se uchází sedm kandidátů. Na rozdíl od Česka si Slováci volí prezidenta přímo. Podle posledních průzkumů klesla Gašparovičova popularita pod 50 procent. Svůj hlas odevzdalo 48,6 procenta rozhodnutých voličů. Pro Radičovou by se v únoru vyslovilo 33,3 procenta Slováků. Podpora dalších kandidátů nepřesáhla hranici deseti procent.

Aby se kandidát stal prezidentem už v prvním kole, musí získat nadpoloviční většinu všech hlasů, tedy i těch, kteří se voleb neúčastní. Pokud se tak nestane, bude třeba vyhlásit druhé kolo voleb. Do něj postupují dva kandidáti, kteří v prvním kole získali nejvíce hlasů.

boj o post slovenského prezidenta

Iveta Radičová - kandidátka opozice, která může ohrozit Gašparoviče. Právě mezi ní a současným prezidentem se nejspíše bude rozhodovat ve druhém kole.

Dagmar Bollová - známá obhájkyně praktik bývalého režimu, která byla v letech 2002-2006 poslankyní parlamentu. Tam se nechala oslovovat soudružka.

František Mikloško - po odchodu z KDH se stal spoluzakladatelem nové strany Konzervativní demokrati Slovenska. Přestože je Mikloško známou postavou listopadové revoluce, podle analytiků velké naděje na vítězství nemá.

Zuzana Martináková - bývalá novinářka, předsedkyně strany Svobodné fórum. Svoji kampaň v médiích odstartovala placenou inzercí už loni před Vánocemi.

Milan Melník - bude kandidovat jako nezávislý, do souboje ho vyslala Mečiarova HZDS, která uvažovala i o kandidatuře šéfa strany.

Milan Sidor - bývalý univerzitní pedagog bude kandidovat za Komunistickou stranu Slovenska.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video