Kdo nehodí kámen či zápalnou lahev, je považován za zbabělce

Kdo přijíždí po izraelské silnici k přechodu Erec do pásma Gazy, jakoby přijížděl na konec světa. Cesta vede k betonovým zátarasům, ostnatým drátům, desítkám či možná stovkám opuštěných kamionů a nákladních automobilů. Hned za vstupním terminálem jsou izraelští vojáci v neustálé pohotovosti. Čelili několika útokům demonstrantů i střelbě z palestinské strany přechodu. Přesto jsou v dobrém rozmaru. Tvrdí, že jsou připraveni na všechno. „Nikdo z nás nechce zabíjet Palestince. Jestliže ale chtějí, abychom na ně nestříleli, ať na nás neházejí kameny a sami nestřílejí,“ říká jeden z nich.
V článku naleznete chronologii událostí, které vedly k dalšímu rozpoutání násilí na Blízkém východě a profily osobností, které jsou klíčové pro jednání o míru v oblasti.
Další články o palestinsko-izraelském konfliktu naleznete ve zvláštní příloze nadace Člověk v tísni.

Devětačtyřicetiletý Džabál Abu Amar denně vyčkává na palestinské straně přechodu Erec, zhruba sto metrů od izraelských hlídek. Se svým stařičkým Peugeotem se návštěvníkům – především cizincům – nabízí jako taxi s možností pronájmu na celý den.

Od uzavření pásma na počátku října mnoho nevydělává. Kromě novinářů teď do Gazy jezdí málokdo. Džabál má ženu a deset dětí. Z jejich nedostavěného domu v blízkosti hranice dobře vidí na stanoviště izraelské armády.

Zde naleznete chronologii událostí, které vedly k dalšímu rozpoutání násilí na Blízkém východě:
Proč Blízkým východem opět zmítají násilnosti..

Nikdo se nemůže divit, že nesnášíme izraelské vojáky, říká Palestinec
I jeho dva synové se prý účastní srážek s Izraelci. „Často k nám v minulosti jejich vojáci přišli, když v okolí někoho hledali. Několikrát hodně našich věcí rozbili – televizi, skříně, ledničku. Jen tak, bez důvodu. Děti brečely a ptaly se mě: Táto proč nám to dělají? Nikdo se nemůže divit, že moje děti prostě nesnášejí izraelské vojáky, izraelské uniformy,“ vypráví Džebál.

Cestu na Palestinské náměstí v centru města Gaza lemují sloupy dýmu ze zapálených pneumatik. Na náměstí se téměř denně odehrávají demonstrace, většinou po skončení odpoledních modliteb v nedaleké Velké mešitě.

Vedle palestinských vlajek a portrétů obětí izraelské střelby vlají nad hlavami účastníků prapory s citacemi z Koránu a hesly o znovudobytí Jeruzaléma a celé Palestiny. Doposud se však centru města vyhýbají násilnosti. Sem od stažení v květnu 1994 zatím žádný izraelský voják nevkročil.

Boje se odehrávají několik kilometrů za městem – u izraelské osady Necarim a v blízkosti přechodu Karni. Necarim není ani největší ani nejdůležitější osadou v pásmu a dnes už si nikdo nejspíš nevzpomene, proč právě tady byly srážky tak zuřivé.

Zde naleznete profily osobností, které rozhodují o míru na Blízkém východě.

Kameny vrhají mladíci mezi patnácti a dvaceti lety
Zde Izraelci poprvé použili vrtulníky a zde byli po Jeruzalému první mrtví. Vrhači kamenů jsou mladíci ve věku mezi patnácti až dvaceti lety, někdy i mladší. Podobně jako v obě intifády na konci osmdesátých let je účast v nynějších nepokojích otázkou cti. Kdo nehodí kámen či zápalnou láhev, je považován za zbabělce, podobně jako v letech intifády ten, kdo nebyl alespoň jednou zatčen a zbit izraelskou patrolou.

Židovské osady nejsou jako terče palestinských útoků vybrány náhodně. V pásmu Gazy žije na šest tisíc židovských osadníků. Plocha osad, spolu s územím a silnicemi kontrolovanými izraelskou armádou, zabírá téměř dvacet procent rozlohy pásma Gazy.

V pásmu Gazy žije přes milion lidí
Pásmo je i bez toho zřejmě nejzalidněnějším územím na planetě – na rozloze 378 čtverečních kilometrů zde žije přes milion lidí, z toho dvě třetiny v osmi uprchlických táborech.

V málokterém bodě se většina obyvatel Gazy shodne tak jako v tom, že potřebují půdu a více vody. Osady musejí podle nich bezpodmínečně zmizet. V uprchlickém táboře Džabalíja se před třinácti lety zrodila intifáda. Vždy byla centrem protiizraelského odporu a na růžích ustláno tady nemá ani vedení palestinské autonomie v čele s Jásirem Arafatem.

Přesto není dnes Džabalíja tak docela potvrzením teorie o bídě, plodící radikalismus. Nad současným konfliktem tu nejásají. Kvůli uzavření palestinských území totiž mnozí opět přišli o práci v Izraeli. Často jen díky ní živí své početné rodiny. „Potřebujeme pracovat v Izraeli a vydělávat. Tady v Gaze je práce málo,“ říkají místní. Dlouhotrvající násilnosti tak bezpochyby mohou uvrhnout Gazu do hluboké ekonomické krize.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video