Končící ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Při jeho náhradě bude muset předseda vlády Petr Nečas vzít v potaz i svou pozici v ODS.

Končící ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Při jeho náhradě bude muset předseda vlády Petr Nečas vzít v potaz i svou pozici v ODS. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Kdo nahradí Kocourka? Drobil návrat nevyloučil, ve hře jsou i regiony

  • 179
Kdo se může stát ministrem průmyslu po Martinu Kocourkovi, který musel odejít, protože krkolomně vysvětloval, jak "odkláněl" rodinné peníze? V úvahu připadá několik jmen včetně exministra životního prostředí Pavla Drobila. Roli bude hrát i to, jak silný se premiér Petr Nečas cítí ve vlastní straně.

Konec ministra

Na slovní spojení "expert ODS na zdravotnictví" vyhledávač Google najde 3 360 výsledků, stránek s experty na školství najde 2 230. Když ale zadáte frázi "expert ODS na průmysl", dočkáte se nekompromisní nuly.

Ilustruje to skutečnost, že ideálního kandidáta na místo uprázdněné Martinem Kocourkem občanští demokraté nemají.

Jednou z možností je exministr životního prostředí Pavel Drobil. Ten se před tvorbou Nečasovy vlády chystal "dýchat za český průmysl", který mu ale vzalo vyjednávání o vládních postech. Průmysl dostal Martin Kocourek, který musel nechat finance Miroslavu Kalouskovi. Na Drobila zbylo životní prostředí, tedy úplný opak průmyslu.

Drobil pak vládu opustil kvůli aféře na Státním fondu životního prostředí. Soud ale nyní zastavil stíhání Drobilova exporadce Martina Knetiga kvůli nepřímému úplatkářství a Drobil může tvrdit: vidíte, justice mi dala za pravdu (o zastavení stíhání Martina Knetiga čtěte zde).

Co může hrát roli v hledání ministra

Premiér Petr Nečas musí při výběru nového ministra průmyslu volit obezřetně. Podle čeho bude ministra hledat?

  • Dobrá pověst. Za rok fungování vlády už čtyři její členy vyšetřovala protikorupční policie. Z toho tři z ODS. Průšvihů už zkrátka bylo dost.
  • Loajalita, což ukázal příklad výměny Ivana Fuksy za Petra Bendla na resortu zemědělství. Premiér si může rok před volebním sjezdem ODS získat silného spojence.
  • Odbornost. Blíží se rozšíření Temelína. Pokud by na něm ulpělo podezření z amatérismu či korupce, část viny by padla i na Nečase - za to, že jmenoval ministrem někoho, kdo to pokazil.

Exministr životního prostředí hovoří opatrně. "Je to věcí premiéra a já v tomto smyslu absolutně ctím jeho ústavní pravomoc. Věc je natolik čerstvá a můj poměr k Martinu Kocourkovi natolik dobrý, že o ničem, co souvisí s jeho pozicí, vůbec nepřemýšlím," sdělil iDNES.cz. Návrat do vysoké politiky ale odmítl vyloučit.

Po odbornostní stránce by v úvahu připadal například Kocourkův náměstek František Pazdera. Expert na jádro a jeho velký zastánce je spoluautor nové státní energetické koncepce. Má manažerské zkušenosti, proti němu ale hraje to, že je zaměstnancem společnosti ČEZ. Pracuje jako zástupce ředitele divize Výroba pro vědu a výzkum.

Posílí premiér svůj vliv v ODS?

Jinou možností je, že premiér vybere tak, aby současně upevnil svou pozici uvnitř ODS (a když ne upevnil, tak určitě ne oslabil).

Premiér sice říká, že vybírá lidi právě podle schopností a podle toho, jak ve svých funkcích pracují, když ale naposledy sáhl po Petru Bendlovi a posadil ho do křesla ministra zemědělství, média to interpretovala právě jako prvek boje s vnitrostranickou opozicí. Pokud se tedy Nečas necítí v ODS dostatečně silný, byl by takový krok logický.

Jedním z aspektů takového výběru by bylo rozhodnutí, který region je třeba si hýčkat. V úvahu by připadal například místopředseda rozpočtového výboru Sněmovny Michal Doktor (Jihočeský kraj), exministr průmyslu Martin Říman či šéf poslanců Zbyněk Stanjura. Oba jsou z Moravskoslezského kraje, který o svého ministra přišel s pádem Pavla Drobila, oba jsou členy výkonné rady ODS.

Podle serveru Parlamentní listy ale Říman o ministerské angažmá příliš nestojí a Doktor má sice pověst slušného člověka, leč poněkud samorosta a sólisty. Výběr Stanjury by zase znamenal i volbu nového šéfa poslanců ODS.

Média v minulosti spekulovala i o ministerských ambicích šéfa pražské ODS Borise Šťastného. Ten se ale profiluje ve zdravotnictví a pokud by do čela resortu nastoupit, muselo by dojít k velké rekonstrukci vlády, kde si strany proházejí i resorty. Úřad nyní řídí Leoš Heger z TOP 09.

Petr Nečas se podle zvyku premiérů žádná jména nekomentuje. "Veřejnost bude včas informována. Je to velmi čerstvé, z technických důvodů není možné, aby formální ústavní úkon - podání demise ministra prostřednictvím předsedy vlády - proběhl dříve než v pondělí," řekl pozdě večer po jednání vlády.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video