Radek John, Petr Nečas a Karel Schwarzenberg spolu zatím jednají o programu vlády. Když se dohodnou, měli by v ní také všichni tři sedět.

Radek John, Petr Nečas a Karel Schwarzenberg spolu zatím jednají o programu vlády. Když se dohodnou, měli by v ní také všichni tři sedět. | foto: Dan Materna, MAFRA

Kdo míří do vlády: John, Kalousek či Pospíšil. Jména z ODS ovlivní kongres

  • 744
Zatímco ODS, TOP 09 a Věci veřejné dávají do kupy program možné nové vlády, v zákulisí se už čile mluví o tom, kdo v ní bude. K ambicím usednout v křesle ministra vnitra se už přiznal šéf véčkařů Radek John, v kabinetu by vedle předsedů nechyběl ani tvůrce TOP 09 Miroslav Kalousek. Jména z ODS ovlivní i volební kongres.

Už teď je jisté, že stranám, které o vládě jednají, se alespoň zpočátku nepodaří seškrtat některá ministerstva, jak avizovaly, protože k tomu musí nejdřív změnit kompetenční zákon. Bez náhrady tak oproti současné Fischerově vládě mohou zmizet jen křesla ministra pro evropské záležitosti a šéfa legislativní rady vlády. Vláda by tak měla 15 křesel, z nichž sedm či šest by dostala nejsilnější ODS.

Možní adepti do vlády

Premiér – Petr Nečas (ODS)

Ministr zahraničí a místopředseda vlády – Karel Schwarzenberg (TOP 09)

Ministr vnitra a místopředseda vlády – Radek John (Věci veřejné)

Ministr financí – Miroslav Kalousek (TOP 09) (případně Martin Kocourek či Pavel Drobil z ODS)

Ministr obrany – Alexandr Vondra (ODS)

Ministryně práce a sociálních věcí – Miroslava Němcová (ODS), Ludmila Müllerová (TOP 09),

Ministr spravedlnosti – Jiří Pospíšil (ODS) (Vlasta Parkanová či Marek Ženíšek TOP 09)

Ministr průmyslu a obchodu – Jaromír Drábek (TOP 09), Pavel Drobil (ODS)

Ministerstvo dopravy – Petr Bendl (ODS)

Ministerstvo školství – Josef Dobeš (Věci veřejné) (případně Jiří Pospíšil z ODS nebo Jan Vitula z TOP 09)

Ministerstvo kultury – Miroslava Němcová (ODS) nebo zástupce menších stran, pokud bude ve vedení Sněmovny

Ministerstvo zdravotnictví – Daniela Filipiová (ODS), Leoš Heger (TOP 09), Martin Jan Stránský (Věci veřejné)

Ministerstvo životního prostředí - David Vodrážka (ODS), Bedřich Moldan (TOP 09), Vít Bárta (Věci veřejné)

Ministr pro místní rozvoj – Vít Bárta (Věci veřejné), Petr Gazdík (Starostové a nezávislí, kandidovali v koalice s TOP 09)

Ministerstvo zemědělství – Karel Tureček (TOP 09)

Jistou pozici v kabinetu by vedle premiéra Nečase měli šéfové TOP 09 Karel Schwarzenberg a Věcí veřejných Radek John. Je prakticky jisté, že "kníže" Schwarzenberg by se vrátil do čela ministerstva zahraničí. John už si stačil veřejně říci o vnitro. "Dělat bych to chtěl, ale zatím se nic nedělí," přiznal John. (rozhovor s Johnem)

Půjdu jen do vlády s úsporným programem, říká Kalousek

Dalším klíčovým mužem ve vládě bude velmi pravděpodobně zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek. Jeho stranu lze považovat za faktického vítěze voleb, protože jako nováček vyletěla na třetí místo s téměř 17 procenty hlasů a přispěla k zemětřesení na politické scéně. Kalousek má ambici být znovu ministrem financí. O tuto pozici má ovšem velký zájem i ODS.

"Bude to rozhodnutí našeho předsedy, když vyjedná naši účast ve vládě a počet křesel, koho s sebou do týmu vezme. Já bych se toho mohl účastnit jen v případě, že se vyjedná opravdu úsporný program," řekl iDNES.cz Kalousek. ODS by na finance mohla vyslat svého experta Martina Kocourka či Pavla Drobila, který by ale také mohl vést průmysl.

Adeptem TOP 09 na tento post je Jaromír Drábek, bývalý šéf Hospodářské komory, kterého už Schwarzenberg při setkání s novináři jmenoval jako jednoho z lidí, kterého chce mít určitě ve vládním týmu.

Pro obsazování míst ve vládě bude mít význam i kongres ODS a to, kdo z politiků strany se dostane do vedení nebo z něj naopak vypadne.

Nečas si buduje vlastní tým a mezi jeho opory patří Alexandr Vondra, Jiří Pospíšil či Miroslava Němcová. Protože je zahraničí "obsazené" pro Schwarzenberga a John chce vnitro, může Vondra skončit na obraně.

Exministr spravedlnosti Pospíšil se pomalu přeorientoval na problematiku školství - ostatně kromě své politické angažovanosti dělá pořádek na právech v Plzni - a tak může vést jak justici, tak školství. Na obě tato křesla si ale pomýšlejí také véčkaři či topka.

Na justici by TOP 09 mohla nabídnout exministryni Vlastu Parkanovou či současného náměstka a místopředsedu strany Marka Ženíška. Na školství svého experta na čerpání evropských fondů Jana Vitulu, který už na ministerstvu působí.

Věci veřejné mají jako svého školského experta Josefa Dobeše, který má ve straně silnou pozici, a o justici a boji proti korupci, což je vlajkový bod programu véčkařů, jedná s ODS a TOP 09 Karolína Peake.

Význam MŽP zvyšují miliardy z Evropské unii na ekologii

Fronta zájemců může být pro někoho tak trochu nečekaně na ministerstvo životního prostředí. Tento úřad je zajímavý mimo jiné tím, že právě na ekologická opatření tečou miliardy z evropských fondů.

Z ODS má ambici úřad vést současný první místopředseda David Vodrážka (právě v jeho případě bude hrát velkou roli to, jak dopadne na kongresu), TOP 09 nabízí exministra Bedřicha Moldana a za véčkaře by si právě sem mohla jít sednout šedá eminence strany Vít Bárta či některá z mladých političek, jimiž se véčkaři snaží zaujmout veřejnost (například Bártova partnerka, místopředsedkyně Kateřina Klasnová, či jedna ze tří vyjednavaček o vládě Kristýna Kočí).

Z několika lidí, kteří se v ODS nejvíce zajímají o zdravotnictví, to má u Nečase asi nejlepší senátorka Daniela Filipiová, kterou má i ve svém kompetenčním týmu, ale zájem mají podle informací iDNES.cz i dosavadní náměstek Marek Šnajdr a poslanec Boris Šťastný. Věci veřejné nabízejí Martina Jana Stránského, TOP 09 by mohla nabídnout bývalého šéfa královéhradecké nemocnice Leoše Hegera.

Do vlády se také mohou dostat někteří bývalí či současní náměstkové - Ludmila Müllerová z TOP 09 už působila na ministerstvu práce a sociálních věcí a Karel Tureček má šanci povýšit na zemědělství.

Od prezidenta Václava Klause dostal lídr ODS Petr Nečas v pátek, když od něj dostal pověření k vyjednávání, "úkol", že ho má o průběžných výsledcích informovat do čtrnácti dnů. Sám Nečas by rád poskládal vládu do měsíce, nejdéle do dvou. (Klaus pověřil Nečase, ať jedná o vládě. Sobotku tím prezident zklamal)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video