Tomáš Julínek odmítá zmírnění plateb pro děti i dlouhodobě nemocné

Tomáš Julínek odmítá zmírnění plateb pro děti i dlouhodobě nemocné | foto: Petr Lemberk, MF DNES

Kdo má platit u lékaře? Vládní politici se přou

  • 571
Ministr zdravotnictví bude na vládě obhajovat přímé platby u lékaře. Třicet korun za návštěvu lékaře, šedesát za den v nemocnici a devadesát za návštěvu pohotovosti. Může ale narazit: zeleným a lidovcům se zdají platby příliš tvrdé.

Pro vládu je to problém, který zatím nedokázala vyřešit. Lidovečtí poslanci trvají na tom, že poplatky u lékaře, které navrhl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, se musí "změkčit“. Jinak hrozí, že nepodpoří vládní návrh změny daní, sociálních dávek a zdravotnictví.

"Poplatky u lékaře by se neměly týkat dětí do patnácti let a těhotných žen. Dohodli jsme se na tom na jednání našeho klubu a všichni přítomní to podporovali,“ řekl včera odpoledne poslanec KDU-ČSL Jiří Carbol ještě předtím, než se vedení lidovců sešlo k diskusi o reformě.

peníze, dítě, kasička Mění se daně, mění se dávky
Všechny články o reformě najdete zde

Ještě radikálnější postoj než většina jeho stranických kolegů má lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. "Pokud nebude celý balík týkající se zdravotnictví z reforem odstraněn, pro reformu bych v její současné podobě nebyl,“ řekl Hovorka. - více zde

Je jedním ze dvou lidoveckých poslanců, kteří při projednávání ve straně nepodpořili ani navrhované daňové změny. Vadilo mu plánované zvýšení daně z přidané hodnoty z pěti na devět procent. Spolu s Hovorkou nesouhlasí s daňovými úpravami také Jan Kasal.

Julínek: Ke změně poplatků není důvod
I zelení by si podle ministryně Džamily Stehlíkové přáli, aby u doktora neplatily také větší děti. "Vhodnější by byla hranice šesti let,“ řekla včera MF DNES Stehlíková.

Julínek tlaku na úpravu navržených poplatků u lékaře ustoupit nechce. "Výjimka, že by z placení byly vyňaty děti do tří let a dlouhodobě vážně nemocní, je dost velká,“ řekl ministr. Těhotné ženy by po schválení jeho návrhů u lékaře platily jen za ty návštěvy, které nesouvisí přímo s jejich těhotenstvím.

Julínek bude dnes na vládě hájit návrh, aby se za návštěvu praktického lékaře i specialisty platilo 30 korun stejně jako za každou položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za návštěvu pohotovosti. Roční limit poplatků by přitom byl 5 tisíc korun.

Zatím to spíš vypadá tak, že když bude chtít premiér Topolánek reformy prosadit, bude se muset s poslanci KDU-ČSL dohodnout. Opozice totiž platby u lékaře nepodporuje.

Nejasno i u ekologických daní
Kromě poplatků u doktora bude muset vláda ještě řešit i přesnou podobu ekologické daňové reformy. Ta například zdraží vytápění uhlím či elektřinu. "Budeme chtít ještě diskutovat o výjimkách,“ oznámil lídr zelených Martin Bursík.

ODS se také zatím nepodařilo přesvědčit poslance Vlastimila Tlustého, který má vlastní představu o podobě daňové reformy. Chce více než vláda snížit sazby daně z příjmu a zároveň zrušit drtivou většinu současných daňových výjimek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video