Kdo jsou vůdci Talibanu?

  • 12
Každodenní nálety amerických letadel sice úspěšně ničí základny Talibanu a výcviková střediska, afghánské vládní hnutí však zůstává při síle a spekulace o rozkolu v jeho vedení se nepotvrzují. Kromě politického a vojenského vůdce mully Muhammada Umara, který se vyhýbá médiím, tvoří viditelné jádro asi třicetičlenného nejužšího vedení Talibanu šest vedoucích představitelů.

Osmačtyřicetiletý mulla hadždž Muhammad Hasan Achund, který je prvním náměstkem předsedy vládní rady Talibanu, je Paštun z Kandaháru, podobně jako většina vysokých činitelů hnutí.

Bývalý náčelník štábu talibanské armády se v letech 1979 až 1989 účastnil svaté války proti sovětským okupantům v řadách fundamentalistické sunnitské Islámské strany (Hezbe islámí), jejímž vzorem bylo při založení v roce 1978 Muslimské bratrstvo. V Islámské straně patřil k mírnější frakci Muhammada Júnise Chálise.

V roce 1997 stál v čele ministerstva zahraničí, v této funkci však nebyl příliš úspěšný. Předpokládalo se, že převezme úřad předsedy vládní rady po Muhammadu Rabbáním, který zemřel letos v dubnu, ale zřejmě se tak nestane.

Hadždž Abdul Kábir, druhý náměstek předsedy vládní rady Talibanu a ministr hospodářství, pochází z významného paštunského kmene ve východní provincii Paktíja. Zakládající člen hnutí Taliban byl v letech 1979 až 1989 za války proti Sovětům úspěšným vojenským velitelem Islámské strany. Má značnou moc v Dželálábádu, kde je guvernérem. Po smrti předsedy vládní rady Muhammada Rabbáního jeho politický vliv vzrostl.

Třiačtyřicetiletý Vakíl Ahmad Mutavakkil, ministr zahraničních věcí, je synem náboženského činitele z Kandaháru, který zemřel v době sovětské okupace. Rozený diplomat je úzce spjatý s Muhammadem Umarem. Studoval s ním ve stejné madrase a začal kariéru jako jeho řidič a tlumočník. Nemá žádnou kmenovou mocenskou bázi a zdá se, že nemá v úmyslu proti Umarovi se postavit.

V úřadu se obklopil mladým týmem. Působí umírněným dojmem, a proto se objevily spekulace, že by mohl reprezentovat separatisty v řadách Talibanu. Hnutí tyto informace ale popřelo.

Kari Ahmadulláh, Paštun z provincie Ghazní, je jako ministr bezpečnosti zodpovědný za zpravodajské služby. V září 2000 se účastnil vítězné ofenzívy proti jednotkám Ahmada šáha Masúda v Tálikánu, správním středisku provincie Tachár, kde působí jako  guvernér. Ve vedení Talibanu začínal jako ministr vnitra. Je považován za efektivního a vlivného politika.

Mulla hadždž Ubajdulláh Achund, ministr obrany, je Paštun pocházející z oblasti Kandaháru. Účastnil se svaté války proti Sovětům jako příslušník Národní islámské fronty (Mahází millíje islámí), umírněné sunnitské monarchistické strany pod vedením Pír Saída Ahmada Gíláního. Mulla Muhammad Umar oceňuje jeho vynikající služby na bitevních polích.

Abdas Salám Zaíf, velvyslanec hnutí Taliban v Pákistánu, je všeobecně známý hlavně od 11. září, kdy se v Islámábádu na pravidelných tiskových konferencích stal jedním z hlavních mluvčí Talibanu.

Blízký spolupracovník mully Muhammada Umara byl před srpnem 2000, kdy nastoupil do úřadu v Islámábádu, náměstkem ministra průmyslu a dolů a ministrem dopravy. Dával tehdy najevo ambice režimu obnovit afghánské hospodářství a prosazoval v zájmu rozvoje afghánského důlního sektoru účast zahraničních investorů.  Používá většinou paštštinu, hovoří však i anglicky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video