Kdo jsou vládci

  • 4
Po předvídatelných malých rošádách, které elegantně sehrál na mnoha šachovnicích Vladimír Špidla, stojí před námi sedmnáct lidí nadaných výkonnou mocí. Kdo jsou a co od nich můžeme očekávat? Část z nich známe - než se přibouchly dveře, vnikl do vlády i oblíbený Zemanův maskot Pavel Dostál.

Poněkud suchý a nesrozumitelný, ale pracovitý a inteligentní právník Rychetský se patrně nezmění. Není vyloučeno, že plakátové tváře "socánků" Petry Buzkové a Stanislava Grosse rozkvetou. Miloš Zeman je spíše trpěl, Vladimír Špidla na nich staví.

Vůbec je na první pohled vidět, že i když z bývalých sociálnědemokratických ministrů zůstali ve vládě i pánové Rusnok a Tvrdík, je to úplně jiná sociálnědemokratická sestava.

Špidlovi lidé (k nimž lze bez váhání připojit Marii Součkovou) jsou na politiky až úzkostlivě čistotní, pragmatičtí, vstřícní a slušně vychovaní. Spolu s novým mužem ve vysoké funkci, Bohuslavem Sobotkou, bylo by lze je považovat za moderní sociální demokraty evropského střihu. V jejich rukou jsou ministerstva naprosto klíčová pro úspěch či neúspěch této vlády.

Naopak Zdeněk Škromach je znám krajně levicovými názory, které se jistě pokusí na ministerstvu práce a sociálních věcí uvést v život. Není vyloučeno, že ani Jiří Rusnok nevykročí z těžkotonážních šlépějí ministra Grégra a Jaroslavu Palasovi bude z bot koukat Fenclova sláma.

Vladimír Špidla se však bude ke svým ministrům chovat jinak než Miloš Zeman, který je měl za spotřební materiál. Zprávy o tom, že budou odvoláni, se dovídali z novin. Na druhou stranu jako pan Vetchý byli někdy odvoláni až poté, kdy je NATO mělo za bezpečnostní riziko.

Nový premiér bude své spolupracovníky hodnotit racionálněji, bude nad nimi méně dominovat a dá jim větší prostor pro samostatnou práci - a tím i větší zodpovědnost. Nejméně v případě armády, práva, vnitra i školství jde o velké a těžké reformy.

Koalice právem až na konec Cyril Svoboda (není to však už další Špidlův člověk?) dostal honosnou funkci, pro kterou má dobré předpoklady, ostatní jsou do počtu. Člověk se skoro diví, že třeba takový Vladimír Mlynář o to stojí. Asi je hezké být u toho. I když jen jako.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video