Donald Trump na setkání s voliči v St. Louis (11. března 2016)

Donald Trump na setkání s voliči v St. Louis (11. března 2016) | foto: Profimedia.cz

KOMENTÁŘ: Hledá se Trumpovo číslo dvě. Clintonová potřebuje buldoka

  • 51
Delegáti amerických republikánů a demokratů posílají do klání o Bílý dům Donalda Trumpa a Hillary Clintonovou. Nyní je slyšet vřava o viceprezidentskou nominaci z obou táborů.

Dveře ke kandidatuře na příští hlavu Spojených států jsou uzavřené a delegáti z tábora republikánů i demokratů k nim zahodili klíč.

V tratolišti hlasovacích lístků amerických konzervativců leží jména někdejších hlavních kandidátů: Rubio, Bush, Cruz.

Všechny se svou mistrně vystavěnou kampaní převálcoval buldozer Donald Trump. Na druhé straně bojiště stojí zbídačená Hillary Clintonová, pro kterou měly demokratické primárky představovat klidnou selanku spojenou se sbíráním bodů napříč politickým spektrem amerických voličů.

Vaz jí téměř zlomil čtyřiasedmdesátiletý senátor ze státu Vermont Bernie Sanders. Žid, který sám sebe označuje za socialistu, což se ve Spojených státech až donedávna považovalo za politickou sebevraždu, překvapil celý svět včetně sebe sama.

Clintonová i Trump nyní stojí před prvním velkým rozhodnutím své kandidatury: vybrat viceprezidenta, který jim bude krýt záda a zároveň utrhne hlasy voličů, kteří mají s urážlivým tónem Trumpa a lacinými proklamacemi Clintonové problém.

Trump, který v životě nevykonával veřejnou funkci, po svém boku potřebuje zkušeného technokrata, který dokáže vyjednávat s oběma politickými představiteli nejmocnější země na světě. Clintonová musí najít figuru, která vylepší její pošramocenou pověst. Její zástupce musí zároveň počítat s útoky ze strany Trumpa i jeho příznivců, kteří se nezastaví před ničím.

Profesionál vedle Trumpa

Pryč je někdejší křikloun schopný urazit Hispánce žijící na obou stranách americké jižní hranice a obyvatele kontinentů za Tichým oceánem i Atlantikem: Trump s cedulkou 2016 je vážný kandidát, který pečlivě zvažuje další programové oznámení i kontroverzní výrok. Donald Trump si do čela svého viceprezidentského týmu vybral právníka A. B. Culvahouse, muže, který stál za výběrem guvernérky Aljašky Sarah Palinové jako spolukandidátky senátora Johna McCaina. Nešťastná sázka na neznámou Palinovou na Culvahousově důvěryhodnosti příliš nemění.

Zkušený poradce Ronalda Reagana má za sebou pomoc při výběru pěti nominantů na pozici prezidentského spolukandidáta. Trumpův personální manažer s výběrem potenciálního kandidáta či kandidátky už začal. Sám republikánský kandidát sdělil, že vážně uvažuje o pěti nebo šesti kandidátech se značnou politickou zkušeností.

Bedliví pozorovatelé amerických primárek se nyní snaží rozluštit otázku, zdali Culvahouse a Trump sáhnou po někom z Trumpových vyřazených protikandidátů, nebo zvolí sázku na zkušeného politika bez cejchu primárek.

Otevřeně se hovoří o guvernérovi New Jersey Chrisovi Christiem, který se za Trumpa postavil téměř okamžitě po ukončení své kandidatury. Sám Trump Christieho označil za člověka, kterého si ve své administrativě dokáže představit. Ve hře je také umírněný guvernér John Kasich, který platí za muže kompromisů se schopností spojovat dnes silně znesvářené tábory republikánů a demokratů.

Marco Rubio z Floridy je pro mnohé ze hry. Kubanoameričanův sen o Oválné pracovně pohřbil tristní volební výsledek v domovském státě, kde Trump s přehledem zvítězil. Technokrat moci s vysokými předpoklady koordinovat zahraniční politiku Spojených států však zůstává v hledáčku washingtonských lobbistů a pravděpodobně i Trumpova manažera lidských zdrojů Culvahouse. Kandidát latinskoamerického původu by navíc mohl narovnat Trumpovu pošramocenou pověst u voličů s hispánskými kořeny.

Pokud se vítěz republikánských primárek rozhodne sáhnout mimo řady svých někdejších protikandidátů, zvolí nejspíš méně kontroverzní figuru, která bude sloužit jako magnet na voliče z řad minorit a žen.

Ideální kandidátkou na Trumpovu sekundantku je žena s prokazatelnou schopností zvládnout náročnou agendu. V úvahu připadá guvernérka Nového Mexika Hispánka Susana Martinezová nebo její méně známá kolegyně Mary Fallinová. Obě naznačily, že by se za Trumpovu kandidaturu postavily. V zákulisí se skloňuje jméno floridského guvernéra Ricka Scotta, který republikány vyzval k postavení se za republikánského kandidáta, kterého si vedení strany nepřálo. Ze všech možných kandidátů může vzejít úplně jiné jméno. Culvahouse i Trump jsou svou nepředvídatelností známí.

Zlý buldok pro Clintonovou

Kandidátka na první prezidentku Spojených států má výběr o svého nejspíš spolukandidáta zdánlivě snazší. Po svém boku potřebuje figuru, která se postaví Trumpovým ostrým výrokům a zároveň vylepší pověst pošramocenou vládním angažmá na pozici ministryně zahraničí Obamovy první administrativy.

Jako ideální kandidát se rýsuje někdejší starosta města San Antonio v Texasu Julian Castro. Kandidát s kubánskými kořeny může Clintonové přitáhnout voliče hispánského původu a zároveň posloužit jako obrana proti Trumpovým nevybíravým výrokům na účet Mexičanů.

Žhavým kandidátem na post demokratického viceprezidenta je současný ministr práce USA Tom Perez. Ten má stejně jako další možná volba senátor Tim Kaine ze státu Virginia posloužit jako protiváha Trumpovu egu a rétorice. Oběma možným kandidátům je však vytýkána přílišná umírněnost.

Viceprezidentskou nominaci Clintonové navíc veřejnost příliš nesleduje. Clintonová křečovitě stahuje veškerou pozornost na sebe, na což dlouhodobě tvrdě doplácí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video