Krajský soud v Brně projednává návrh žalobce na opětovné vzetí Íránce s českým...

Krajský soud v Brně projednává návrh žalobce na opětovné vzetí Íránce s českým občanstvím Shahrama Abdullaha Zadeha do vazby. Ten na protest drží hladovku. (19. 1. 2016). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

O Íránce, který složil kauci 150 milionů, se zajímali i čeští ministři

  • 183
Jako mladík studoval v Brně. Nyní byl Shahram Abdullah Zadeh v Česku už 22 měsíců ve vazbě. Je podezřelý z obřího daňového podvodu ve výši asi 2,5 miliardy korun. Krajský soud v Brně nakonec souhlasil s kaucí 150 milionů korun. Díky ní má být Íránec žijící v Dubaji, který má české občanství, propuštěn.

O Zadehovi, jemuž hrozí 13 let za rozsáhlé daňové úniky, se znovu mluví od čtvrtka. To když jeden z jeho právních zástupců informoval o tom, že Íránec na účet Krajského soudu v Brně složil kauci 150 milionů korun (psali jsme zde). Pokud ji soud přijme, mohl by být Zadeh propuštěn.

Kdo je tedy muž, který složil patrně nejvyšší kauci zaplacenou v České republice?

Shahram Abdullah Zadeh se narodil 21. dubna 1971 v Dubaji íránským imigrantům. Otec měl malý dvouhvězdičkový hotel. V devadesátých letech ho rodiče poslali studovat na Masarykovu univerzitu v Brně, konkrétně na lékařskou fakultu. V Saúdské Arábii užíval titul doktora a tvrdil, že je psycholog, ale nikdy se jím nestal.

Česká televize uvedla, že v Brně na cizí osobu provozoval restauraci Mollys. V souvislosti s incidentem, který se v restauraci stal, ho v roce 1999 kriminalisté obvinili z vydírání. K soudu však kauza nikdy nedoputovala a definitivně ji ukončila amnestie Václava Klause.

Z Brna se Zadeh vrátil do Dubaje, kde se zabýval prodejem nemovitostí. Díky seznámení s bratrem vládnoucího dubajského šejka Muhammada bin Rašída al-Maktúma v letech 2004 až 2008 řídil přední developerskou firmu Al Fajer Properties.

Královská rodina a Zadeh se nakonec ohledně Al Fajer Properties neshodli. Zadeh byl kvůli údajné zpronevěře ve výši stovek milionů dolarů na 60 dnů uvězněn. On naopak viní z nezákonného postupu šejkovu rodinu a tvrdí, že ho připravila o miliardy. Listu Teheran Times řekl, že se ho policie snažila přimět k podpisu dokumentů, že s firmou neměl nic společného.

Zadeh nakonec v roce 2010 uprchl před vyšetřováním v Emirátech do Česka. Pomohl mu k tomu narychlo vystavený český pas, který získal díky krátkému manželství s Češkou.

V Česku navíc získal významnou podporu. Při návštěvě Saúdské Arábie se za něj přimlouval například ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. „Mnoho o něm nevím. Už si to přesně nepamatuju. Byl to český občan, a když je někdo český občan a má potíže, tak když tam přijede český ministr zahraničí, tak má povinnost se ho zastati,“ vysvětloval Schwarzenberg Lidovým novinám (LN).

Podle zjištění deníku za něj při diplomatických jednáních orodoval i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a premiéři Jan Fisher či Jiří Rusnok. V Česku pak rozvědka přesvědčovala celníky, aby proti Zadehovi nezasahovali, protože měl být jejich žolíkem při jednáních o Češkách unesených v Pákistánu (více zde).

Podle Lidových novin dokonce Zadeh usiloval o post českého honorárního konzula v Curychu. Učinil tak jen několik týdnů před svým zatčením. To přišlo v březnu 2014. Policie si pro Abdullaha Zadeha přišla do prezidentského apartmá pražského hotelu Hilton, který dlouhodobě obýval. Zabavila mu i luxusní vůz, kterým v Česku jezdil. Spolu s dalšími čtrnácti lidmi ho obvinila z daňového úniku ve výši 2,5 miliardy korun.

Policie skupinu viní z toho, že dovážela pohonné hmoty převážně z Německa a Slovinska a prodávala je přes síť šesti desítek firem (více o obvinění Zadeha a spol. najdete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video