Kdo je partyzán a kdo terorista

  • 30
Kde končí právo na ozbrojený odpor a kde začíná terorismus? Existuje hranice, která odděluje partyzána od zločince? Jak čečenští bojovníci, kteří obsadili školu, tak mudžáhidové, kteří po sadistickém psychickém mučení řežou hlavy svých obětí, se považují za partyzány.

Jejich argumentace je podobná. Říkají přibližně toto: "Stojíme proti zdrcující hmotné i propagandistické přesile. Nemůžeme se měřit s nadzvukovými letadly, laserem naváděnými bombami ani s mašinerií světových televizí.

Přesto je náš boj spravedlivý. Bomby okupantů zabíjely nevinné civilisty. Máme právo brát rukojmí - jsme v zoufalé situaci a spravedlnost je na naší straně."

I západní demokratické státy pod těžkým tlakem dělaly ve válce věci, které nebyly humánní. Bombardování Drážďan nebo Hirošimy a Nagasaki bylo vedeno naprosto bez ohledu na počet civilních obětí. Pravda je i to, že Američané na Irák a Rusové na Čečensko vojensky zaútočili.

Nejsme nakonec sami v zajetí masivní propagandy, když protiamerické a protiruské bojovníky považujeme za teroristy? Nikoliv. Hranice je poměrně jednoduchá. Nemusíme sympatizovat s chlapíkem, který vyhodí do vzduchu americké kontrolní stanoviště, nebo s paní, která zničí ruské vojenské velitelství.

Můžeme jejich čin odsuzovat jako marný, nespravedlivý a brutální. Pokud však nejsme v zajetí ideologie, nemůžeme je považovat za teroristy. Američané i Rusové silou ovládli a drží cizí území (a zase je lhostejné, že jsou nám třeba Američané sympatičtější).

Odpor proti cizím vojákům může být nespravedlivý a nešťastný, ale není to teror. Jestliže však někdo bere jako rukojmí civilisty i děti, kteří nemají s konfliktem nic společného, týrá je a řeže jim hlavy, není partyzán, ale terorista stejně zbabělý a odporný jako útočníci z 11. září. Ten, kdo chce naslouchat jeho pokryteckým žvástům o spravedlivém odporu, nechť si představí v roli oběti své dítě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video