Zdeněk Doležel se už dříve „proslavil“ výrokem: Pět v českých

Zdeněk Doležel se už dříve „proslavil“ výrokem: Pět v českých | foto: MF DNES

Kdo je kdo v korupčním případu „šibalů“

  • 112
Policie před týdnem pozatýkala členy skupiny, kterou podezřívá z machinací s dotacemi od Evropské unie. Ve vazbě skončil kromě dalších i bývalý šéf kabinetu premiérů Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka Zdeněk Doležel, proslavený aférou "Pět na stole v českých".

Celý případ je velmi spletitý, MF DNES proto sestavila přehled, jak se kauza vyvíjela a kdo v ní hraje jakou roli.

INFOGRAFIKA: KDO JE KDO

1. Co je obsahem kauzy a jak se chtěli obvinění obohatit?
Hlavní obviněný v případu, starosta městečka Budišov Ladislav Péťa, vymyslel podle policie plán, jak získat pro sebe část peněz z evropských fondů. - více zde

Nadhodnotil proto o 30 milionů korun projekt na opravu zámku v Budišově na Vysočině. Podobně hodlal Péťa a ostatní podle policistů postupovat i v jiných projektech. Hovoří se například o plánované opravě zámku v Třebíči.

2. Kdo v aféře "účinkuje" a jakou kdo měl roli?
Opravu zámku v Budišově oficiálně chystala společnost Bono Publico, které Péťa šéfoval. Projekt připravoval architekt Marek Řičář, když ale zjistil, že si Péťa chce nechat část peněz pro sebe, rozhodl se vycouvat.

Péťa proto hodlal přes svého známého Zdeňka Doležela najít někoho, kdo by Řičářovi "domluvil".
Doležel, blízký spolupracovník premiérů Grosse a Paroubka, pak podle kriminalistů získal kontakt na vyděrače přes svého známého Miloslava Řehulku.

Deník Právo napsal, že Doležel za svou roli v případě už od Péti dostal tři miliony korun. - více zde

V kauze je obviněná ještě exnáměstkyně ministra pro místní rozvoj a bývalá členka ČSSD Věra Jourová. Policisté tvrdí, že Péťovi a Doleželovi za dvoumilionový úplatek radila, jak evropské peníze co nejlépe získat. Jourovou na post náměstkyně povýšil právě Jiří Paroubek.

3. Jaká je role TV Nova, která kauzu zveřejnila jako první?
Řičář se o vydírání od starosty Péti svěřil svému známému Aleši Vébrovi. Ten vše zase řekl reportérovi Novy Janku Kroupovi. Znají se z jiné reportáže.

Kroupa a Vébr se dohodli, že se pokusí do skupiny proniknout. Podle dostupných informací měl Vébr pro skupinu dělat "špinavou" práci - třeba uplácet vybrané úředníky a vyřizovat věci, kde nechtěl Péťa nebo Doležel figurovat.

Vébr chování skupiny točil devět měsíců. Aby mu Péťa uvěřil, přijal od něj naoko 150 tisíc korun. Skrytou kameru měl od Novy k dispozici i architekt Řičář.

4. Jak se o případu dozvěděli policisté?
Policisté se podle dostupných informací dozvěděli o budišovském starostovi a jeho komplicích sledováním lidí, které si chtěl Péťa a Doležel najmout na vydírání Řičáře.

Kriminalisté se však na skupinu původně zaměřili kvůli něčemu jinému a několik měsíců je odposlouchávali. Vyděrač najatý Péťou navíc zřejmě sám vše policii oznámil, i když od něj předtím dostal honorář 500 tisíc korun.

5. Proč se v souvislosti s kauzou mluví i o policistovi Janu Kubicem?
Při vyšetřování "tunelu" na peníze Evropské unie získala policie i informace, že se chystala vražda policejního důstojníka Jana Kubiceho, šéfa elitního útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. - více zde

Policie to zjistila při odposlouchávání Zdeňka Doležela a také z dokladů, které u něj objevila během domovní prohlídky. Jestli však měl být Doležel i objednavatelem vraždy, zatím nikdo potvrdit nechce.

6. Jak se bude případ vyvíjet v dalších dnech?
Nelze vyloučit, že policisté obviní i další lidi, kteří byli na skupinu napojení. Z reportáže Novy vyplývá, že někteří úředníci si skutečně peníze od Péti a spol. vzali.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video