Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: David Port, MF DNES

Kdo dostane pokutu za sčítání? Velkou šanci mají trhači formulářů

  • 349
Český statistický úřad zná stovky adeptů na pokutu za nevyplnění formulářů sčítání lidu. Bude je muset probrat a několik desítek zřejmě pošle do "dalšího kola". Tedy na obecní úřady, které jim ve správním řízením mohou uložit pokutu až 10 tisíc korun.

Nekompromisní chce být Český statistický úřad k lidem, kteří při doručování tiskopisů byli na sčítací komisaře vulgární a ještě před jejich očima formuláře roztrhali.

"Takové případy máme zdokumentovány a pro nás je to jednoznačná věc, protože dotyční tímto chováním dali zcela jasně najevo, že odmítají splnit svoji zákonnou povinnost," řekl iDNES.cz místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal.

Pokuty za sčítání

Pokud někdo informace dodal nepřesně, neúplně nebo vůbec, mohou s ním obecní nebo městské úřady zahájit správní řízení a potrestat ho pokutou až 10 tisíc korun. Až stotisícová pokuta hrozí sčítacím komisařům, kteří roznášeli a sbírali formuláře, pokud je ztratili nebo informace z nich zneužili. Firmám, které spravují nemovitosti a povinnosti při sčítání domů a bytů by porušily ve velkém, mohou úřady uložit sankci až 200 tisíc korun.

Statistici už dříve tvrdili, že tvrdě budou postupovat také v případě, že by někdo vyzýval obyvatele k bojkotu sčítání masivně. Podle Drápala ale žádný takový případ prokazatelně zaznamenán nebyl.

Odezvy na internetu považuje statistický úřad za projev názoru, nikoliv za nabádání k trestnému činu. Podobně hodnotí i aktivitu politické strany Svobodní, která sčítání odmítala na svém webu. "Nikdo nemůže být postižen za své názory. Tím spíše, že je někteří formulovali jako politický program," míní Drápal.

Pokuty minou lidi s trvalým bydlištěm na obecním úřadě

Sčítací komisaři statistikům v minulých týdnech předali stovky případů, kdy se lidé do sčítání z různých důvodů nezapojili. Český statistický úřad je začne posuzovat od poloviny června. O prázdninách pak chce ty nejzávažnější předat obecním úřadům.

Případy poputují tam, kde hříšníci bydlí. Jen obecní nebo městské úřady mohou zahájit správní řízení, na jehož konci může být pokuta. Nebo třeba taky jen domluva. "Určitě budeme přihlížet k závažným důvodům," řekla iDNES.cz už dříve mluvčí plzeňského magistrátu Edita Laštovková.

Ze stovek podnětů se k obecním a městským úřadům dostane maximálně pár desítek. Statistici totiž chtějí vyřadit veškeré situace, u kterých porušení zákona není jednoznačné. Tedy například, když člověk přesvědčoval komisaře, že vyplňování údajů odporuje jeho politickému nebo filozofickému smýšlení.

Statistický úřad nebude do správního řízení posílat ani lidi, kteří mají trvalé bydliště hlášené na obecním úřadě. "To by znamenalo jen administrativu, protože prakticky by toho člověka asi nedokázali zastihnout," tvrdí Drápal.

Pokutě se vyhne i studentka, která si na sčítání stěžovala u Ústavního soudu. Avizovala totiž, že i přes nesouhlas s největší statistickou akcí desetiletí formuláře vyplní.

Roli hraje i to, že Český statistický úřad chce nechat případy hříšníků projít právním rozborem. A tady naráží na kapacitu vlastních zdrojů. Úřad přiznává, že nemá tolik právníků, aby posoudil úplně všechno. Navíc statistici zdůrazňují, že rozhodně nemají v úmyslu zavalovat úřady, protože to nemá být cílem sčítání. "Pro nás přestupková řízení nejsou klíčovou záležitostí. Tím už žádné údaje nezískáme. My jsme sčítání dělali proto, abychom získali maximální množství kvalitních údajů," vysvětlil Drápal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video