Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Wikipedie slaví patnáctiny. Cenzurovat ji zkusila Čína, Rusko i Francie

  19:11
Přesně před 15 lety si uživatelé internetu poprvé otevřeli Wikipedii. V prvních dnech toho ke čtení moc nenabídla, od té doby však přibylo 37 milionů článků ve 288 jazycích. Bouřlivý rozvoj přinesl i konflikty s úřady, pomocí výhrůžek zkoušela encyklopedii „promazat“ například francouzská vláda.

Wikipedie slaví výročí. Ilustrační snímek | foto: Beko CC-BY-SACreative Commons

„Představte si svět, kde mají všichni lidé přístup k veškerým lidským znalostem. Právě na tom pracujeme,“ prohlásil před lety podnikatel Jimmy Wales, který v roce 2001 spolu s filozofem Larry Sangerem založil Wikipedii. Pracuje na tom i o patnáct let později - ne však doma u počítače, nýbrž třeba u jednacího stolu s vysokými úředníky čínské vlády.

Wikipedista zmizel v Sýrii

Básil Chartabíl

Přispěvatelé Wikipedie se nepotýkají jen s cenzurou, která v některých zemích postihuje jejich dílo. Syrský wikipedista Básil Chartabíl zmizel na jaře 2012 při razii, kterou vyvolalo výročí protivládních protestů.

„Po měsíce byl držen bez obvinění, dlouhou dobu na samotce a podroben týrání. Až v prosinci 2012 byl obviněn z ohrožování státní bezpečnosti,“ líčí Miroslav Langer z české pobočky nadace Wikimedia.

Od října 2015, kdy jej vládní síly nechaly odvézt z původního vězení, se po Chartabílovi slehla zem. Nadace Wikimedia se obává, že mohl být tajně odsouzen k smrti.

Chartabíl mimo jiné založil projekt, jehož účastníci tvoří trojrozměrný model antických památek v Palmýře. Tu mezitím zničili teroristé z hnutí Islámský stát.

Ti totiž na začátku prosince od „lidských znalostí“ odřízli všechny počítače v zemi. Velkolepě tak završili dlouholeté balancování, v jehož rámci Číňanům střídavě odpírali jen vybrané články jako ten o masakru na náměstí Nebeského klidu, nebo rovnou všechny texty v čínštině, kterých Wikipedie momentálně nabízí asi 856 tisíc.

Nakonec encyklopedii zablokovali celou - z čínského internetu rázem zmizely všechny jazykové verze Wikipedie, stejně rychle se pod rukama cenzorů vytrácela i následná vlna stížností na sociálních sítích. Po několika dnech se stav vrátil do zajetých kolejí.

Například v den 15. výročí založení Wikipedie se Číňané podle serveru Greatfire.org nedostanou k článkům v čínštině, anglická nebo třeba česká verze encyklopedie funguje bez problému, textům v cizích jazycích však z obyčejných Číňanů dobře porozumí málokdo.

Smaž to, nebo tě zavřeme, hrozili Francouzi

Podobně jako Wikipedie dopadla v Číně i řada jiných serverů, z tamních počítačů se uživatel často nedostane třeba na stránky amerických médií. Před lety Peking zablokoval i přístup k videím na serveru YouTube, neboť některé z nich podporují například osamostatnění Tibetu. Zatím se však neví o žádném případu, kdy by vláda v Pekingu kvůli obsahu Wikipedie „popotahovala“ jednotlivé uživatele.

Takový případ se ovšem odehrál mnohem blíže - přímo v centru Paříže. Francouzské tajné službě DCRI se na jaře 2013 znelíbil článek o vojenské radiostanici na vrcholu hory Pierre-sur-Haute. Důstojníci proto do svého sídla předvolali Rémiho Mathise, kurátora francouzské národní knihovny a jednoho z dobrovolných správců Wikipedie. Článek musel před jejich očima z encyklopedie smazat, jinak mu hrozili vazbou a trestním stíháním.

Později vyšlo najevo, že tajná služba k odstranění původně vyzvala samotné provozovatele Wikipedie. Americká nadace Wikimedia však místo smazání celé stránky poslala do Paříže dotaz, co vlastně úřadům vadí. Článek se totiž opíral o starší televizní dokument, který filmaři natočili v úzké spolupráci s armádou. Francouzi vysvětlení poskytnout odmítli a raději si našli člověka, kterého mohou ke smazání článku donutit bez debat.

Rémi Mathis až do 4. dubna 2013 neměl tušení, že radiostanice vůbec existuje. Nevěděl o ni ani téměř žádný návštěvník Wikipedie, návštěvnost článku byla nicotná. Krátce poté, co úřady Mathise donutily stránku smazat, obnovil ji ovšem jiný správce - občan Švýcarska, kterého se francouzský trestní zákoník nijak netýká. Článek o radiostanici si poté přečetlo přes sto tisíc lidí, na jeden víkend se stal nejpopulárnější stránkou francouzské Wikipedie a přispěvatelé ho přeložili do desítek jazyků včetně češtiny.

Moskva encyklopedii vypnula kvůli konopí

Encyklopedie se „z moci úřední“ nedávno odmlčela i v Rusku. Stálo za tím rozhodnutí jednoho z tamních provinčních soudů, který označil jeden z milionu ruskojazyčných článků - konkrétně ten o charasu, indické obdobě hašiše - za detailní návod na výrobu drog.

Článek vycházel z materiálů vydaných OSN, federální úřad pro dohled nad komunikací (Roskomnadzor) však přesto rozeslal poskytovatelům internetového připojení napříč Ruskem příkaz k jeho zablokování. Zhruba pro pětinu tamních uživatelů Wikipedie to znamenalo, že se 24. srpna 2015 na její stránky vůbec nedostali.

Wikipedisté, jak si přispěvatelé encyklopedie říkají, o hrozbě věděli předem a začali živě diskutovat, zda článek raději nesmazat. Pro návštěvníky připravili i návody, jak případné blokování obejít. Samotný „provinilý“ článek zůstal v encyklopedii dodnes, prošel však výraznými změnami. Během dvou dnů jej přispěvatelé přepsali čtyřicetkrát.

Denně přibude sedm tisíc článků

Podobně rychlým vývojem však ve Wikipedii neprocházejí jen články, které se nelíbí vládám či soudcům. Jediným kliknutím se dá přepsat téměř každá stránka, čehož každý den využívají desítky tisíc lidí - od nudících se školáků, kteří do článků každé dopoledne zkouší lepit sprostá slova, přes zkušené editory bránící Wikipedii před vandaly až po vysokoškolské učitele či odborníky v penzi.

Editací, ať už přínosných nebo škodlivých, servery Wikipedie každou hodinu zpracují zhruba 15 tisíc. K 37 milionům článků napříč 288 jazyky díky nim každý den přibývá sedm tisíc dalších.

První a největší Wikipedie - ta anglická - už obsahuje přes pět milionů hesel. Za poslední měsíc do ní přispělo 115 tisíc uživatelů. Česká odnož, kterou o rok později založil esperantista Miroslav Malovec, je se svými 342 tisíci co do velikosti na 26. místě. Aktivních přispěvatelů má přes dva tisíce.

Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Koalici rozdělují výše daňové slevy na poplatníka i výpověď bez udání důvodu

23. dubna 2024  14:33,  aktualizováno 

Rozpory ve vládní koalici u zásadních věcí přibývají s blížícími se volbami, ale i kvůli tomu, že...

Narušitelé jsou všude. Čínská rozvědka přitvrzuje, chlubí se i českým zářezem

23. dubna 2024

Premium Čínské tajné služby v posledních letech posilují svůj vliv a nebojí se ani prezentace na sociálních...

Sami máme málo. Evropa váhá nad systémy protivzdušné obrany pro Ukrajinu

23. dubna 2024  19:53

Mnohé evropské státy včetně Francie nejsou ochotné zříci se ve prospěch Ukrajiny svých...

Ursula von der Leyenová přijede v rámci předvolební kampaně do Prahy

23. dubna 2024  19:38

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová přicestuje v úterý 30. dubna do Prahy. V rámci...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...