Prezident Miloš Zeman s exministrem financí Jiřím Rusnokem představili číslo

Prezident Miloš Zeman s exministrem financí Jiřím Rusnokem představili číslo účtu nadačního fondu na umoření státního dluhu. | foto: Petr Topič, MAFRA

Hledá se Zemanův premiér. Mohl by řešit velvyslance, ale také Temelín

  • 635
Jména čtyř lidí, kteří by mohli vést "vládu odborníků", zvažuje prezident Miloš Zeman. Dal tak najevo, že nedá šanci Miroslavě Němcové. Kdo jsou Zemanovi odborníci? Jména neřekl, ale vyjít lze z toho, jací lidé se kolem něj točí: ekonom Jiří Rusnok, šéf odborů Jaroslav Zavadil, exministr Martin Pecina. Nová vláda by mohla řešit velvyslance či Temelín.

Z lidí, kteří odpovídají kritériu, že mají blízko k ekonomice a točí se kolem Zemana, se odpovědi na přímou otázku iDNES.cz, zda mu Zeman nabídl variantu, že by vedl takovou vládu nebo v ní byl ministrem, vyhnul exministr financí Jiří Rusnok, který radí Zemanovi s ekonomickými otázkami. "Nebudu to komentovat. Vůbec. Uvidíme, počkáme, co bude," odvětil Lidovým novinám.

"S prezidentem jsem krátce hovořil v pondělí 10. června na koncertu na Hradě. To mi nic nenabídl. Od té doby jsem ho neviděl ani s ním nehovořil. Nechtěl byste raději něco vědět o Vítkovicích? My tady svařujeme železo a co vyvádíte v Praze, víme jenom z televize," uvedl bývalý ministr Martin Pecina, který už v jedné úřednické vládě byl; vedl vnitro v kabinetu Jana Fischera. "Kurník, tož mu to zavolejte, aby na mě nezapomněl," reagoval pobaveně Pecina.

Pecinu chce nasadit Zemanova strana SPOZ ve volbách v Moravskoslezském kraji a působení v prezidentově vládě odborníků by pro něj před volbami bylo dobré "píárko". V březnu se Pecina objevil na sjezdu ČSSD, který se konal v bývalém plynojemu ve Vítkovicích, a Zemanovi věnoval slivovici a speciální nazouvací lžíci delší než půl metru; ze speciální oceli, která se podle Peciny používá při výrobě komponent jaderné elektrárny (psali jsme o tom zde).

Zavadil nevěří na předčasné volby. Mají hypotéky, říká

Mezi svými externími poradci má prezident Zeman také Šéfa svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka a prezidenta odborových svazů Jaroslava Zavadila. Hanák řekl, že to nechce komentovat, ale že jasně a opakovaně řekl, že do politiky vstupovat nehodlá.

Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Zavadil nevěří na předčasné volby. "My jsme dlouhodobě říkali, že má skončit současná pravicová vláda a že preferujeme předčasné volby, ale ty jsou v rukou parlamentu, kde je nějakých 117, 119 poslanců, kteří mají hypotéky a mnozí vědí, že se už do Sněmovny nikdy nedostanou. Jak známo, kapři si rybník nikdy nevypustí," řekl iDNES.cz Zavadil, který také radí Zemanovi. Proto se podle něj nabízí vláda odborníků, kterou zmínil prezident.

Sám nepočítá s tím, že by do takové vlády šel. "Nejsem jako paní Němcová, která chce vládu vést a nemá pro to předpoklady," řekl iDNES.cz Zavadil.

Zemanova "vláda odborníků", kterou naznačil v neděli v rozhlasových Hovorech z Lán (více zde), ale podle dosavadních vyjádření politiků nemá velkou šanci získat důvěru. Opoziční sociální demokraté se v sobotu usnesli, že by takovou vládu nijak nepodporovali a trvají na předčasných volbách, které by byly už v září. Do nich by podle Bohuslava Sobotky i Michala Haška mohla vést současná vláda Petra Nečase v demisi a už by se nemusela ustavovat nová.

Předčasné volby chtějí také komunisté a Věci veřejné. Šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík už dříve v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že jeho strana předčasné volby podpoří, jestliže se Zeman pokusí o úřednickou vládu, nyní maskovanou slovy o "vládě odborníků" (rozhovor s Gazdíkem najdete zde). Zeman v neděli v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál řekl, že bude na stranách, zda budou trvat na předčasných volbách, když se seznámí se jmény a programem vlády.

Vláda podle Zemana by mohla řešit velvyslance či Temelín

Sázet může na ty poslance, kteří nemají moc šanci, že se po volbách do Sněmovny vrátí. Jednou z nich je i šéfka LIDEM Karolína Peake, která v pondělí za Zemanem znovu zamíří. Jako jediná z vládních špiček připustila už v neděli, že jmenování úřednické vlády by podle ní nemuselo vést k předčasným volbám.

I kdyby však vláda podle Zemanova přání důvěru Sněmovny nezískala, mohla by vládnout dál i bez důvěry, klidně až do řádných voleb, pokud by strany ve Sněmovně nedaly dohromady 120 hlasů pro rozpuštění Sněmovny a nové volby. Ústava totiž Zemana netlačí k tomu, jak rychle by měl přijít s druhým kandidátem na premiéra. Mohl by tak teoreticky (byť jistě ostře kritizován politiky) čekat klidně až do řádných voleb.

Vláda odborníků by i bez podpory většiny Sněmovny a bez šance prosadit zákony některé věci prosadit mohla. Například na Slovensko poslat po dohodě s Hradem jako velvyslankyni Livii Klausovou a do Ruska Vladimíra Remka. Zeman by takto vyřešil zaseknutý spor s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Vláda podle Zemanových not by také mohla jménem většinového akcionáře v ČEZ říci rozhodující slovo o byznysu za stovky miliard korun: kdo má dostavět Jadernou elektrárnu Temelín, zda americký Westinghouse, či česko-ruské konsorcium.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video