Kde se ukrývají zajatí Iráčané

  • 5
Už jen čtrnáct lidí zbývá dopadnout ze seznamu nejhledanějších prominentů svrženého iráckého režimu. Kdo není mrtev, je ve vězení. Ovšem kde přesně, je záhadou. Američané se dopadením důležité osoby vždy pochlubí. Pak se však po ní slehne zem a nikdo neví, co se se zajatcem stalo.

Američany dosazené irácké vedení má v úmyslu zřídit pro vrchní představitele režimu bývalého diktátora Saddáma Husajna zvláštní tribunál. - více zde

Jde o čelné představitele, k jejichž dopadení Pentagon vydal speciální balíček karet s portréty. Na seznamu je celkem 55 jmen. - více zde

Alího Hasana Madžída, Saddámova bratrance a bývalého vojenského velitele, přezdívaného kvůli plynovým útokům proti Kurdům v roce 1988 "chemický Alí", zajali Američané 21. srpna. - více zde

Jenže o jeho dalším osudu, stejně jako o osudu dalších "zabitých nebo zajatých", se toho mnoho neví, píše britský server BBC.

Jedinou jistotou zůstává osud Saddámových synů Udaje a Kusaje, kteří byli zabiti při přestřelce s americkými vojáky a později spáleni v rodné vesnici jejich otce nedaleko Tikrítu. - více zde

Američané tvrdí, že Saddámovi věrní z výše zmiňovaného seznamu jsou zadržováni v Iráku. Ještě během války se však objevily spekulace, že zajatci jsou možná vyslýcháni na americké vojenské základně Bagrám v Afghánistánu, kde jsou pro tyto případy Američané vybaveni.

Výslech Iráčanů podle vojenských zdrojů pokračuje. Jeden z důstojníků z vrchního velitelství řekl BBC, že koalice využívá jako vězení pro prominentní činitele Saddámova režimu "několik míst".

Spojené státy zřídily několik táborů, kde irácké činitele zadržují. Nejedná se přitom jen o osoby z "top seznamu", ale i o obyčejné kriminálníky nebo ozbrojence, kteří útočili na koaliční jednotky.

Jeden z největších táborů, Camp Cropper, postavila armáda na okraji bagdádského mezinárodního letiště. Vězni zde bydleli ve velkých stanech.

Propuštění vězni uvádějí, že v táboře spatřili někdejšího iráckého vicepremiéra Tárika Azíze nebo Hudu Sálih Mahdí Ammašovou, kterou americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) přezdívala Paní Antrax, a další irácké činitele.

Objevily se spekulace, že Azíz pomohl dopadnout Saddáma Husajna. Podle některých hlasů však moc nespolupracuje. Ohledně jeho důvěryhodnosti a spolehlivosti panují pochybnosti, protože stál totiž mimo tvrdé jádro režimu, říkají tajné služby. - více zde

Camp Croppes byl nedávno uzavřen, ale v zemi fungují další vojenská zařízení, například Camp Vigilant, který leží taktéž poblíž letiště.

Koaliční síly současně znovu otevřely vězení Abú Ghraíb západně od metropole Bagdádu. Abú Ghraíb proslulo jako peklo, kde byli vězněni, mučeni a popravováni Saddámovi odpůrci.

Patrně největší věznice na Blízkém východě se zaplnila, když se Američané blížili k Bagdádu. Předpokládá se, že vězni byli zabiti, přesunuti nebo propuštěni.

Na jihu Iráku, který kontrolují Britové, založila americká armáda poblíž přístavu Umm Kasr základnu Camp Bucca, kterou také využívá jako vězení.

BBC s odvoláním na vojenské zdroje napsala, že vojáci se zadrženými vysokými iráckými představiteli zacházejí lidsky a Iráčané jsou "dobře zaopatřeni".

Podle některých zpráv ale vojáci s osobami ze seznamu nejhledanějších zacházejí lépe než s ostatními vězni - zvlášť pokud dotyční spolupracují s vyšetřovateli.

, ,

Video