Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza

Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza | foto: Partners

Kde lidé pracují, tam mají čerpat dávky, vzkazuje Britům i EU česká vláda

  • 153
Česká vláda podle státního tajemníka pro evropské záležitosti při Úřadu vlády Tomáše Prouzy trvá na tom, že tam kde lidé pracují, tam také mají čerpají dávky. „Nemají trpět tím, že přišli odjinud,“ řekl Prouza. Vláda se na tom dohodla při debatě o požadavcích Velké Británie na změnu podmínek pro tuto zemi před referendem o jejím možném odchodu z EU.

„Je to problém, který rezonoval hodně minulý týden v Bruselu při debatách mezi jednotlivými členskými státy. Ten požadavek by se líbil nejenom Británii, ale i zemím jako Německo, které hostí řadu pracovníků z jiných zemí. Mají pocit, že na tom mohou ušetřit, ale pro nás to zakládá velkou nerovnost. Pokud pracuji v Bavorsku, měl bych mít nárok na stejné sociální dávky jako Bavor, který pracuje vedle mě,“ řekl v průběhu jednání novinářům státní tajemník Prouza.

Kromě Velké Británie či Německa by se, jak uvedl státní tajemník pro evropské záležitosti, taková úprava, která by ušetřila peníze zemím, v nichž pracují zaměstnanci z jiných zemí Evropské unie, líbila i třeba Rakousku. „Na druhou stranu pro Británii to není až tak moc peněz. Je to spíše téma, kterého se chytily země jako Německo a Rakousko,“ uvedl.

„Zůstává pro nás nepřijatelná diskriminace českých občanů,“ zdůraznil Prouza. Vláda se tématu britských požadavků na úpravu pravidel fungování Unie před britským referendem bavila zhruba čtyřicet minut. A shodla se na tom, že zájmem České republiky je, aby země Evropskou unii neopouštěla.

„Zásadní pro ČR je, aby opatření v sociální oblasti platila pouze pro nově příchozí, nesmí být diskriminační a neměla by způsobit, že budeme mít horší podmínky než občané třetích zemí,“ říká pozice, s níž pojede na summit Evropské rady premiér Bohuslav Sobotka.

Z návrhu dohody mezi Evropskou unií a Británií, kterou minulý týden zveřejnil předseda Evropské rady Donald Tusk, plyne, že Londýn by mohl omezit výplatu dávek pro lidi, kteří nejsou britskými občany v případě, že tamní sociální systém bude čelit neudržitelnému tlaku.

Záchrana země s eurem v potížích jen od zemí eurozóny

Zatímco pro země střední Evropy je dle Prouzy klíčová otázka, jaká budou pravidla pro ty, kdo odcházejí do Velké Británie pracovat, pro země jako Francie či Itálie je větším tématem to, aby Británie nezískala nějaké právo veta pro rozhodování v EU.

„Návrh je mnohem umírněnější a říká to, co vždy chtěla i Česká republika. Chceme se podílet na tom, kam se bude ubírat eurozóna. Chceme mít právo na to, abychom se mohli účastnit debat a mohli do nich vstupovat. A pro Brity je důležité i to, že jakákoli případná pomoc na záchraně země eurozóny se bude platit jen z prostředků zemí eurozóny. Při poslední záchraně Řecka byla chvíli na stole i varianta, že platit bude všech zbylých 27 zemí,“ uvedl státní tajemník Prouza.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video