Kde leží 21 nejubožejších zemí planety

  • 90
Hledají se: tři miliardy dolarů. Kdo je postrádá: jedenadvacet koutů světa, které jsou na tom momentálně nejhůře ze všech. Kdo by je mohl mít: vlády bohatých zemí. A tak Spojené národy právě začaly obcházet s kloboukem a čekají, kdo jim přisype.

Aby dárci věděli, komu vlastně mohou přispět, dostali už i seznam těch, kdo na obdarování čekají. Je to slzavý seznam míst, kde je největší bída a utrpení současného světa.

Jsou v něm jména těchto zemí a oblastí: Angola, Burundi, Čečensko, Středoafrická republika, Demokratická republika Kongo, Eritrea, oblast střední Afriky, oblast západní Afriky, oblast jižní Afriky, Guinea, Pobřeží slonoviny, Libérie, KLDR, palestinská území, Sierra Leone, Somálsko, Súdán, Tádžikistán, Tanzanie, Uganda, Zimbabwe.

Ani nepřekvapuje, že sedmnáct z jedenadvaceti položek seznamu je z Afriky.

Výzva má pomoci změkčit dopad "naléhavých situací", tedy přeloženo z diplomatického jazyka, dopad válek, hladomorů, humanitárních krizí a přírodních katastrof v zemích, které se s nimi nemohou vyrovnat samy.

Spojené národy to tak dělají každoročně, ale letos je vše trochu jinak. Je po válce s Irákem. A ten sám spolkne dost peněz. Podle OSN by bylo tragické, kdyby jen proto, že Irák je právě na očích a stal se i politickým magnetem, nebyly peníze pro ještě potřebnější. A pro mnohem méně viditelné.

Spojené národy se snaží do seznamu dát i ty země, jejichž bída leží mimo televizní obrazovky, a tím i mimo zájem a soucit světa. "Lidé reagují štědře, když vidí v televizi hladové dítě, umírající matku a zoufalého otce. Ale nezapomínejme, že mnoho nejhorších krizí se děje daleko od kamer," řekl generální tajemník OSN Kofi Annan.

Příkladem nejzapomenutější krize je dění v severní Ugandě, kde žije na útěku 1,3 milionu lidí a kde bylo deset tisíc dětí uneseno, aby se staly vojáky.

Celkem jde o životy 45 milionů lidí
V Súdánu se zase vracejí statisíce uprchlíků, které vyhnala téměř třicet let dlouhá občanská válka. Co jim bude platné, že přežili, když zemřou po návratu, protože v bývalých domovech nemají nic, co by jim zajistilo přežití.

Také další africké země - Libérie, Sierra Leone nebo Angola - potřebují peníze na přechodnou dobu mezi válkou a mírem. Pokud nebudou, válka zřejmě vypukne nanovo, protože nebude síla, která by udržela mír.

Podporu nepotřebují celé státy, ale často jen skupiny obyvatel. Jsou to lidé, jimž je třeba mnohdy zajistit pouze dodávky jídla a léků, stany a přikrývky.

Spojené národy spočítaly, že jich je celkem 45 milionů. Není to zase tolik. "Potřebujeme tři miliardy a to znamená tři dolary na jednoho obyvatele bohatších států. To je cena jednoho časopisu nebo dvou šálků kávy," řekl Annan.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video