Kde lékaři chodí ve skafandru

Už šest lidí leželo s podezřením na plicní nemoc SARS na infekční klinice pražské nemocnice na Bulovce. Čtyřem z nich negativní výsledky testů zajistily propustky domů, dvě ženy na klinice stále zůstávají.

Lékaři se pohybují ve skafandru
Pacientkám slouží dva samostatné boxy, ve kterých je zajištěna stoprocentní izolace. Personál kliniky sem vstupuje ve speciálních oděvech - než navštíví pokoj, obléknou si masku, ochranný plášť, rukavice, někdy i roušku, která má kryt na oči.
Masky mají na obličeji i pacienti.

Vypadá to, jako by se zde neléčili lidé, ale pracovalo se tu s nukleárním odpadem. Lékaři vědí, že pro ošetřované to může být stresující.

Podle primářky infekční kliniky Hany Roháčové se zatím nestalo, že by některý z pacientů tato opatření bojkotoval. "Citlivě jim vysvětlíme, proč musíme mít tyto ochranné masky my a proč je mají mít oni," říká.

Ti, kteří na kliniku ze strachu z nákazy přijdou, čeká několikadenní karanténa. Potřebné testy, které SARS vylučují, trvají dva až tři dny. Pacientovi se nejdříve provede běžný odběr krve a zrentgenují se mu plíce.

Komplexní vyšetření přicházejí potom. Přestože je to bezesporu nepříjemné, pacienti se do rukou lékařů svěří bez námitek. Důvodem je strach o sebe i o své blízké.

Horečka z Thajska
Pomoc na klinice hledali zatím pouze lidé, kteří v poslední době navštívili nějakou rizikovou oblast a mají strach, že kašel nebo horečka, kterou si odsud "přivezli", nemusí být jen obyčejnou chřipkou.

"Takový problém by za normálních okolností vyleželi. Ale protože se například před nedávnem vrátili z Thajska nebo přestupovali na letišti v Singapuru, obrátí se na nás," vysvětluje Roháčová.

Denně sem volají desítky lidí a shánějí o nákaze nejnovější informace. "Pokud však nebyli v rizikové oblasti, nechodí sem," říká Roháčová.

Lékaři: Nejsme nadšení, ale je to naše práce
Pracovat na infekčním oddělení musí normálnímu smrtelníkovi připadat jako hazardování s vlastním zdravím.

Lékaři a sestřičky z Bulovky však říkají, že na kontakt s nakaženými jsou zvyklí. Navíc věří, že přísná bezpečnostní opatření dokáží případná rizika srazit na minimum.

"S pacienty s nakažlivými chorobami přicházíme do styku denně a dobře víme, jaká rizika práce na infekční klinice představuje. Zatím se nestalo, že by někdo odmítl pacienta ošetřit," vysvětluje primářka kliniky Hana Roháčová. Kdyby někdo z personálu ošetření pacienta odmítl, měl by podle ní možná raději odejít.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue