Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kde končí parafráze a začíná opisování?

  11:33
Najdete rozdíl mezi tvrzením, že ústava EU „získá nadřazenost nad ústavami členských států“, a prohlášením, že „ústava státu Evropská unie bude nadřazena ústavám jednotlivých členských států“?

To první je úryvek textu irského euroskeptika prof. Anthonyho Coughlana z roku 2004, to druhé jeden z bodů, které byly letos v únoru publikovány v MFD pod titulkem Klausovo desatero o evropské ústavě.

Jednoduché srovnání obou textů ukazuje, že většina bodů Klausova desatera se více či méně shoduje s textem profesora Coughlana. Klausovo desatero dokonce dodržuje i pořadí, v němž jsou jednotlivé výhrady vůči ústavě uváděny u Coughlana.

Stejné argumenty, jejich stejné pořadí, a dokonce i stejné formulace – takové texty bývají obvykle označovány za plagiát. Tady se to jmenuje desatero. Jeho existence připomíná slabost českého euroskepticismu: nepřemýšlí se, jen se přebírají (a případně i přivlastňují) cizí argumenty.

Malou útěchou je skutečnost, že Klaus se nehlásí ke všem extrémním Coughlanovým názorům. Prezident s reputací liberála by asi příliš nepochodil, kdyby převzal třeba Irovu antikapitalistickou rétoriku a začal hlásat, že „základní principy laisser-faire, svobodné soutěže...

stanoví ústava jako závazná pravidla“, a tím se „přihlašuje k ekonomickému systému, založenému na extrémní neoliberální ideologii“.

Ještě hůře by prezident určitě dopadl, kdyby se otevřeně podepsal pod Irova nelichotivá tvrzení o Východoevropanech (tedy i o nás, protože my jsme pro mnohé obyvatele původní evropské patnáctky stále jen „Východem“), kteří vítají ústavu jednak proto, že „jim dává více možností než dříve svalovat vinu na Brusel“, jednak proto, že „se rádi zbaví demokratické kontroly a politické odpovědnosti (vůči) národním parlamentům a voličům na domácí scéně“.

Problémy s prezidentovým postojem k ústavě však nekončí u jednoho desatera. Promítají se i do jeho veřejných vystoupení. Tak při prezentaci Coughlanovy práce Klaus podle ČTK tvrdil, že kdyby lidé neměli možnost rozhodnout o ústavě v referendu, bylo by to pohrdání jejich názory.

V EU se však referendum koná jen v deseti zemích. V dalších patnácti schvalují ústavu pouze parlamenty. Znamená to snad, že vlády Itálie, Německa, Rakouska, Švédska, Finska a řady dalších, kde se referendum nekoná, pohrdají názorem svých občanů? Nikoli. Jen to ukazuje skutečný význam ústavy – ta nepřináší žádný politický převrat, jak by nás chtěli přesvědčit odpůrci ústavy. Ústava obsahuje hlavně složitou dohodu států a jejich vlád o tom, jak budou státy a vlády napříště spravovat EU.

Protože v Unii vládnou ony, nikoli evropští úředníci.

Srovnání Klausova desatera s Coughlanem

1. Evropská unie se stane státem a bude mít všechny základní rysy státu. Bude mít svou ústavu, své občany, své území, svou vnější hranici, svou měnu, svého prezidenta, svého ministra zahraničních věcí, atd. Bude mít vlastní vlajku, hymnu a státní svátek. (Některé z těchto věcí již existují dnes, ale jiné jsou tímto dokumentem teprve zakládány nebo výrazně posilovány.)

Coughlan: Nová EU... se ... ve skutečnosti stane novým státem..., který všechny rysy státu bude mít.“ (výčet znaků údajného státu EU uveden dále v Coughlanově textu)

2. Dnešní členské státy se budou v tomto nově vzniklém státě sice i nadále jmenovat jako dosud, ale ve skutečnosti budou svými pravomocemi jednotlivé členské státy pouhými regiony nebo provinciemi.

Coughlan: „Existující členské státy v něm (tj. evropském státu – pozn.) budou poníženy do ústavního postavení regionů nebo provincií.“

3. Ústava státu Evropská unie bude nadřazena ústavám jednotlivých členských států. I celý právní řád Unie bude nadřazen právním řádům členských států.

Coughlan: „... tato ústava získá nadřazenost nad ústavami členských států...“

4. Sám termín „ústavní smlouva“ je nepřesný a pouze dočasný. Smlouvou mezi suverénními státy bude tento dokument jen do té doby, než bude v členských státech – jako smlouva – ratifikován. Pak se tento dokument stane skutečnou ústavou.

Coughlan: „Nazývat tento dokument „ústavní smlouvou“ je snižováním jeho skutečného významu... Tato nová smlouva bude smlouvou jen do té doby, než vstoupí v platnost. Od tohoto okamžiku to již bude ústava...“

6. Občané jednotlivých členských států se stanou občany státu Evropská unie, s právy a povinnostmi přímo vůči institucím tohoto evropského státu. Že jde o stát, je zřejmé – je možné být jen a jedině občanem státu, není možné být občanem mezinárodní organizace.

Coughlan: „Proto se podle ústavy právně staneme občany nové Evropské unie... s právy a povinnostmi přímo vůči evropským institucím.“

7. Členské státy budou moci vykonávat jen ty pravomoci, které jim ústava EU ponechá, nikoli opačně, což bylo původní myšlenkou evropské integrace. Odvozené (sekundární) právní akty EU budou nadřazeny původním (primárním) právním aktům členských států. Dochází k obracení toho, co je primární a co sekundární.

Coughlan: „... členským státům bude dovoleno vykonávat pravomoci pouze v těch oblastech, které jim ústava EU ponechá...“

9. Ústavní smlouvou se v hlasovacích procedurách snižuje váha menších členských států, tedy i České republiky (oproti dnešnímu stavu vycházejícímu ze smlouvy z Nice).

Coughlan: „Snižuje to (hlasovací procedury podle ústavy – pozn.) váhu středně velkých a menších členských států.“

10. Unie může tzv. „doložkou flexibility“ a tzv. „překlenovací doložkou“ sama sobě rozšířit pole své působnosti. I ty oblasti rozhodování, v nichž členským státům zůstane do budoucna právo veta, mohou být v libovolné chvíli převedeny pod většinové hlasování (stačí, aby s tím jednomyslně souhlasili prezidenti nebo premiéři zemí EU, nemusí o tom tedy rozhodovat národní parlamenty, o souhlasu občanů ani nemluvě).

Coughlan: „Navíc existuje „doložka flexibility“... Rada ministrů tak může rozšiřovat vlastní pravomoci ... ty oblasti, v nichž mají členské státy ještě právo veta, mohou být převedeny pod většinové hlasování..., pokud souhlasí prezidenti a premiéři zastupující jednotlivé vlády členských zemí.“

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Z mrazu konečně do tepla. Už dnes bude 17 stupňů, o víkendu i přes 20

26. dubna 2024  8:21

Chlad a mráz zřejmě končí. Meteorologové avizují už na pátek teploty přes patnáct stupňů, o víkendu...

Ukrajinci dočasně stahují tanky Abrams. Jsou zranitelné při nasazení dronů

26. dubna 2024  8:01

Ukrajina dočasně stáhla z boje americké tanky Abrams M1A1, které se ukázaly být zranitelné při...

„Smrt režimu.“ Za nápis si má nezletilá ruská studentka odpykat 3,5 roku

26. dubna 2024  6:20

Ruský vojenský soud odsoudil žákyni desáté třídy, sedmnáctiletou Ljubov Lizunovovou ke 3,5 roku...

Zavolíme! Kandidáti do eurovoleb se utkají v debatě vysílané i studentům škol

26. dubna 2024  5:42

Šest kandidátů pro volby do Evropského parlamentu přijalo účast v debatě Zavolíme!, která bude...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...