Kde jsou Republikánské gardy?

  • 23
Američtí mariňáci se už několik dnů pohybují v Bagdádu a čas od času se střetávají s ozbrojeným odporem, ale nikdo ještě dostatečně neodpověděl na znepokojivé otázky: Kam se vypařily Saddámovy Republikánské gardy? Odhodily zbraně a skryly se mezi civilisty?

ÚDER NA IRÁK
on-line reportáž
VÁLEČNÁ KRONIKA
interaktivní animace

Nebo se jenom přesunuly, aby jednoho dne někde zasáhly do boje? Obavy, že bitva o Bagdád bude bojem dům od domu a že Iráčané nasadí zakázané zbraně, se - naštěstí zatím nezměnily v realitu. Američané si město podrobují rychle.

"Kde ti Iráčané jsou?" ptal se s údivem desátník Nate Decavelle, když americká námořní pěchota vstupovala do Bagdádu. Ale Republikánská garda, nejlépe vycvičené a vyzbrojené jednotky země, se většinou vůbec neukázala a její příslušníci opouštěli tanky, zbraně, a dokonce i uniformy ještě před americkým nástupem na Bagdád. A přitom jde odhadem o 60 až 80 000 vojáků, dosud otrocky oddaných Saddámovi...

Válka se však přesunuje na sever, k Saddámově rodnému městu Tikrít, a proto mnozí analytici varují, že je příliš brzy na to gardy už nyní odepsat. "Nevíme o tisícovkách členů gardy. Jsou ukryti mezi civilisty? Plánují, že se vrátí zpět jako geriloví bojovníci? Anebo čekají někde v zákopech? Nevíme," řekl agentuře AP jeden americký vojenský zdroj.

Ještě před bitvou o Bagdád spojenci odhadovali, že letecké údery zničily asi polovinu ze čtyř republikánských divizí. A generál Richard Myers, nejvyšší voják Pentagonu, prohlásil, že v průběhu války byly až na pár desítek zničeny i všechny tanky gardistů.

Vysocí američtí důstojníci soukromě připouštějí, že sílu nepřítele přecenili. Irák měl kdysi čtvrtou nejsilnější armádu na světě, ale během války v Zálivu se její síla smrskla sotva na polovinu. Její tanky byly zastaralé, a to, co zbylo z letectva, se ani neodvážilo vzlétnout.

Brigádní generál Vincent Brooks tvrdí, že mnoho iráckých vojáků včetně gardistů se jednoduše rozhodlo, že za umírající režim svůj život nepoloží. Zároveň upozornil na to, že "nelze předpokládat, že všichni prostě jen odešli z bojiště a už nikdy bojovat nehodlají".

Všechno podle Brookse nasvědčuje tomu, že se přinejmenším část iráckých sil stahuje k Tikrítu. Koaliční letouny tam již několik dnů bombardují postavení Adnánské (gardové) divize. Stejně tak se spojenci snaží zablokovat přístupy k Tikrítu, aby se toto město nestalo posledním útočištěm pro špičky irácké mocenské pyramidy.

Zda spojence čeká ještě bitevní střet s gardisty, či "jen" gerilové potyčky, kapitán Frank Thorp, mluvčí amerického velitelství, neví. Může garantovat jen jedno: "Tahle bitva ještě definitivně neskončila."


Video