Plující bochnatka americká.

Plující bochnatka americká. | foto: MAFA - LADISLAV NĚMEC

Kde je slizká bochnatka, tam je čistší voda

  • 17
Narazili jste letos v jihočeském rybníku nebo pískovně na podivnou rosolovitou hmotu? Pak jste zřejmě potkali bochnatku americkou. Dobrou zprávou je, že si vybírá nehnojené vody a dál je čistí.

Bochnatka americká po roce už zase okupuje české rybníky. Slizká rosolovitá hmota, která tvoří ve vodě kolonie o velikosti fotbalového míče, však může člověka i těšit - není lidskému zdraví nebezpečná a navíc čistí vodu.

"Vyhýbá se hnojeným rybníkům a nacházíme ji převážně v rekreačních vodních nádržích. Ty vlastně ještě čistí," vysvětlil Josef Rajchard ze Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity.

Bochnatka americká

Pochází ze Severní Ameriky. Jako druh byla poprvé popsána v roce 1851 v okolí Filadelfie. Zavlečena do Evropy byla zřejmě lodní dopravou. V roce 1883 ji už pozorovali u německého Hamburku. Poprvé v Čechách zjistili její výskyt v roce 1922, o 30 let později už se vědělo o 12 lokalitách, kde se objevila.

Její rychlé rozšíření u nás se přičítá zvyšování průměrných teplot vody.

Nevábný živočich se nyní objevuje například na Třeboňsku, Hněvkovické přehradě, Orlíku a Slapech.

Bát se ho nemusíte. A pokud vám nevadí kontakt s gelovitou hmotou, klidně se slizkého "vetřelce" můžete dotknout.

Rajchard tvrdí, že držel v rukou metráky bochnatek. "Když zkoumáme její výskyt, někdy na deseti metrech břehu najdeme až šest stovek kilogramů."

Sáhnout si na ni nebál ani 59letý Antonín z Českých Budějovic. "Je to takový poměrně tvrdý gel. Překvapilo mě, že vypadá zdálky jako nějaká medúza," vzpomíná si na loňskou zkušenost u rybníka Hejtman v Chlumu u Třeboně. Letos na ni ještě nenarazil, což přičítá chladnějšímu počasí.

Rajchard tvrdí, že první bochnatky americké se už v kraji objevily před více než týdnem v rybníku Nový Kanclíř na Třeboňsku a pískovně u Vlkova. "Překvapilo nás, že kolonie jsme našli ve vodě teplé jen 18 stupňů. Možná se přizpůsobuje našim podmínkám," naznačil vědec.

Odborníci zatím netuší, zda má bochnatka v přírodě nepřátele, sama se živí řasami, bakteriemi nebo jiným mikroplanktonem. Snadno ji však může zlikvidovat člověk, kterému třeba překáží při koupání.

"Vytáhl jsem ji pomocí klacku na břeh a za chvíli téměř vyschla," uvedl pan Antonín. Podle Rajcharda je to logické: bochnatka obsahuje 98 procent vody, takže na suchu za pár hodin zmizí.

Studentka Jihočeské univerzity Petra Lukešová pomáhala sbírat bochnatku ve Vlkovské pískárně

Studentka Jihočeské univerzity Petra Lukešová pomáhala sbírat bochnatku ve Vlkovské pískárně

Živočich se v rybnících objevuje nepravidelně. "Zjistili jsme, že když se někde jeden rok objeví, ten další je ve vodě velmi mnoho kolonií. Pak se zase ale počet snižuje," připustil Rajchard s tím, že důvody takového kolísání zatím vědci neznají.

Nevědí zatím také, jestli obsahují nějaké léčivé látky jako jejich mořské příbuzné mechovky z Kalifornie. V nich totiž lze nalézt látku bryostatin, která je považována za jeden z nadějných léků proti rakovině. Údajně však o spuštění výzkumného projektu na farmaceutické fakultě v Brně a Ústavu organické chemie a biochemie v Praze zatím stále Jihočeši usilují.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video