KB zaručí odstupné i novému šéfovi

- Nový šéf Komerční banky, jehož nyní usilovně hledá dozorčí rada, dostane manažerskou smlouvu se zajištěným několikamilionovým odstupným jako odvolaný Jan Kollert. Znamená to, že dostane smluvní částku i v případě, že bude odvolán předčasně. Bez podobných finančních jistot se totiž nového šéfa banky pravděpodobně nepodaří najít. "Kdo by si neřekl příslušnou cenu, tak to je blázen nebo člověk, který neví, jaké jsou zvyklosti.
To by porušil základní pravidlo bankovního byznysu, a sice eliminovat riziko. V Komerční bance je potřeba vyřešit řadu problémů, a to s sebou nese riziko neúspěchu. Pro Kollerta jsou to poslední pořádné peníze, jaké kdy dostal, žádné podobné místo už nesežene," řekl jeden z lidí, kteří budou o novém šéfovi Komerční banky a jeho smlouvě rozhodovat.
Manažeři, lidé z personálních agentur i právníci se shodují, že finanční odškodnění a řadu dalších výhod při odchodu mají sjednány šéfové většiny významných českých bank a firem. "V první polovině devadesátých let tady začínala podnikat řada prestižních německých firem a bank.
Odtud se to postupně rozšířilo i do ostatních podniků," říká právník Tomáš Sokol, jenž řadu manažerských smluv sám pro firmy sepisoval.
Mezi několik výjimek patří šéfové elektrárenské společnosti ČEZ a Škody Plzeň. Ti si při odchodu odnesou jen dva měsíční platy. "Když jsem ze Škody odcházel, obdržel jsem pouze dva platy. Žádné jiné výhody neexistovaly," říká bývalý šéf Škodovky Jiří Hlavica.  Při předčasném odchodu nedostanou podle mluvčího Milana Smutného odstupné ani šéfové Škody Auto. Odmítl však uvést podrobnosti, zda mají manažeři v automobilce ve smlouvách nějaké jiné finanční jistoty.
Šéfové o podmínkách svých smluv většinou odmítají veřejně hovořit. Především příklady z bank však ukazují, že tučné odstupné je na těchto vysokých postech běžné. A pokud se vláda rozhodla, že do největšího finančního ústavu v zemi chce nového ředitele, nezbude jí nic jiného než znovu dráždit veřejnost a zlatý padák znovu dojednat. "Kollerta přemlouvali 11 měsíců a on nakonec ustoupil s podmínkou, že nedostane horší smlouvu, než měl. Nový ředitel samozřejmě také takovou smlouvu dostane, a pokud se zkrátí padák, pak to bude třeba kompenzovat něčím jiným, co nebude tak nápadné," řekl jeden z těch, kteří budou Kollertova nástupce vybírat.
To potvrzují i ti, o nichž se jako o možných nástupcích Kollerta spekuluje. "Samozřejmě bez takové smlouvy bych na post ředitele Komerční banky, což je v dnešní době post velmi rizikový, nenastupoval," přiznává Jiří Kunert, šéf Živnobanky.
"Takové smlouvy nemá jen vrcholový management, ale řada lidí na dalších klíčových pozicích. Nejde jen o odstupné, ale i o různé formy spoření," říká důvěryhodný zdroj, který dříve pracoval pro jednu z polostátních bank a sám by si odtud v případě odvolání odnesl podstatně více než obvyklé dva měsíční platy.
Sám Kollert přišel do Komerční banky z německé banky Hypo-, dnes HypoVereinsbank. "Mandátní smlouva na určitou dobu je v německých bankách obvyklá a platí, i pokud manažer odejde v průběhu sjednané lhůty. V Německu to ovšem funguje tak, že pak je na vině dozorčí rada, když vybrala špatného člověka," popisuje Kuner.
S Kollertem podepsala smlouvu dozorčí rada, v níž měl hlavní slovo stát. "Ukázalo se, že jsme zřejmě nevybrali toho pravého," přiznává exministr financí Ivan Pilip, za jehož úřadování Kollert do čela banky usedl. "Ale v době, kdy bylo potřeba místo v Komerční bance obsadit, jsme nenašli vhodnějšího kanditáta.
Nikdo z bankéřů neměl o tento post zájem," dodává Pilip.
Proč firmy podepisují smlouvy, podle kterých může manažer odejít hned druhý den a sebrat peníze třeba na pět let? "Manažerská pozice s sebou vždy nese velké riziko a za to si každý odborník nechá dobře zaplatit. Velmi často je odvolán, protože firmu převezme jiný vlastník a chce jiného manažera," říká Sokol. "Firma často nabídne lukrativní smlouvu, když chce přetáhnout manažera z jiné společnosti," říká Gabriel Eichler, prezident Východoslovenských železáren Košice a bývalý šéf Bank of America pro střední a východní Evropu. "Co je však skutečně špatné a děje se to často právě v Čechách, je, že manažer získá obrovské odstupné jen kvůli své pozici," upozorňuje Eichler.
Jak se musí šéf podniku či banky provinit, aby nedostal peníze či jiné výhody, které mu smlouva zaručuje? "Smlouvy jsou většinou uzavřeny tak, že manažer dostane vše, co má napsáno ve smlouvě, i když je odvolán předčasně. A to i v případě, že nebyl ve vedení společnosti úspěšný.
Téměř jediným případem, kdy firma nezaplatí, co je ve smlouvě, je podezření z trestného činu," říká Sokol. V takovém případě však musí majitelé společnosti podat na manažera trestní oznámení. "I v případě podezření z trestného činu společnost většinou žalobu velmi pečlivě zvažuje. Propírání vnitřních sporů na veřejnosti totiž firmu výrazně poškozuje," dodává Sokol. "Z našich smluv vyplývá, že v podstatě jediný důvod, kdy o odstupné a další výhody manažer přijde, je velmi hrubé porušení zákoníku práce," říká personální ředitel jednoho z polostátních podniků.
Když se před dvěma lety soudil u Nejvyššího soudu manažer s firmou, která mu nevyplatitla "zlatý padák", prohrál. Soud rozhodl, že jeho smlouva je v rozporu se zákoníkem práce. Ten pamatuje jen na odstupné dvou měsíčních platů. Ať jde o manažera, či o řadového zaměstnance.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video