KB: Žalujeme firmy kolem Chvalovského

Po návratu z fotbalového Eura bude mít podnikatel a šéf Českomoravského fotbalového svazu František Chvalovský plné ruce práce s žalobami Komerční banky. Ta se chce soudní cestou domoci náhrady škody, kterou jí způsobilo obchodování se skupinou firem, jež jsou přímo či nepřímo spojené právě s ním. "Představenstvo po prostudování forenzního auditu a na základě doporučení právníků rozhodlo, že bude vymáhat soudní cestou náhradu škody za ekonomicky spjatou skupinou klientů Č.A.S./Satrapa," řekla mluvčí banky Marie Růžičková.

Právě tato skupina je spojena se jménem šéfa fotbalového svazu.

Z průběžných zpráv auditora Deloitte & Touche vyplývá, že Č.A.S./Satrapa dluží bance 2,4 miliardy korun.

František Chvalovský však v březnu tohoto roku v týdeníku Respekt uvedl, že dluží bance půl miliardy korun.

"Hlásím se pouze k úvěrům pro Č.A.S. a pro podniky, v nichž drží většinu," řekl.

Vyjádření Chvalovského, který nyní v Belgii a Nizozemsku reprezentuje Českomoravský fotbalový svaz na probíhajícím evropském šampionátu, se včera nepodařilo získat.

"Pan Chvalovský se k tomu už vyjádřil asi dvacetkrát a nemyslím, že by řekl něco nového," řekl mluvčí svazu Jaroslav Kolář.

Obchodními aktivitami Chvalovského s Komerční bankou se zabývá i policie. Podnětem je již dříve podané trestní oznámení banky kvůli podezření, že v rámci obchodů se skupinou firem Č.A.S/Satrapa byl spáchán trestný čin.

"Je to na samém počátku. Probíral jsem se v tom, ale jakékoliv závěry jsou předčasné," řekl vyšetřovatel Oldřich Šulák.

Prozatím ho prý plně zaměstnává případ B.C.L. Trading. Tato rakouská firma připravila Komerční banku o osm miliard korun.

Podle Šuláka není trestní oznámení Komerční banky podané jmenovitě na pana Chvalovského. Přesto však okolnosti žaloby směřují k němu.

"Trestní oznámení se pana Chvalovského týká, protože jde o firmy, kde on vystupoval jako jejich statutární zástupce. Případná trestní odpovědnost tak padá na něj.

Zda tam však trestní odpovědnost bude, či nebude, je předmětem vyšetřování," řekl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Martin Omelka. 

Trestní oznámení na společnosti skupiny Č.A.S./Satrapa podala Komerční banka ještě za bývalého vedení. Podnět vzešel z dozorčí rady banky kvůli podezření ze spáchání úvěrového podvodu.

"Model byl takový, že Č.A.S. řekněme chtěla od banky profinancovat export a předem předložila dokumenty o vývozu.

Když ale získala peníze, použila je na něco úplně jiného," řekl člen dozorčí rady banky, který si však kvůli citlivosti případu nepřál být jmenován.

Za peníze určené například na financování vývozu masa tak Chvalovského firmy platily jiné dluhy, nebo kupovaly podíly v jiných společnostech.

Chvalovský v týdeníku Respekt také nedokázal odpovědět na otázku, jak to, že 290 milionů od Komerční banky pro Č.A.S. ze září 1998 se použilo na splátky dluhů v Živnobance a Interbance nebo na fotbalový klub v Blšanech.

"Tuto informaci nechávám prověřit, momentálně nedokážu odpovědět," řekl tehdy Chvalovský.

Použití peněz na jiné účely, než jaké jsou zakotveny v úvěrové smlouvě, je v trestním zákoníku definováno jako úvěrový podvod. Chvalovský však podle svých slov žádnou škodu nespáchal.

"Jsem připraven podat komukoli vysvětlení, ale přál bych si, aby se měřilo všem dlužníkům stejně. Nejsem jediný, komu nejde obchod podle jeho představ. V současnosti mám u některých úvěrů překročenou lhůtu splatnosti o 60 až 90 dnů, ale to snad ještě není důvod, aby mě vyslýchala policie," řekl Respektu.

Podezření ze spáchání trestného činu v rámci obchodování s Chvalovského firmami však míří i do Komerční banky.

Vnitřní audit banky při analýze obchodů s firmami spojenými s Č.A.S. konstatoval, že pracovníci banky vědomě porušovali metodické pokyny, nedodržovaly se rozhodovací pravomoci a zkreslovala se tvorba rezerv.

"Stav zadluženosti skupiny Č.A.S. je na hranici únosnosti. Mateřské společnosti řeší své financování na účet společností dceřiných, místo toho, aby je samy financovaly.

Ovládají jejich odbytovou síť a přes systém nákupů a prodejů z nich získávají zdroje," uvádí zpráva vnitřního auditu banky.

Do skupiny firem kolem Č.A.S./Satrapa patří či patřily například společnosti Bohemia Wild, Reality Trading, MASOPOL Písnice, Maso Planá, Jihočeské pivovary, Masna Studená, Masokombinát Klatovy, Lounská mlékárna či Masospol.

Žaloba na skupinu firem spjatých s Č.A.S./Satrapa o náhradu škody není v případě Komerční banky prvním počinem.

Představenstvo banky minulý týden rozhodlo, že na bývalých členech představenstva Komerční banky a některých bývalých zaměstnancích bude soudně vymáhat odškodné za obchodování s firmou B.C.L. Trading.

Při těchto obchodech přišla Komerční banka celkem o osm miliard korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video