KB žádá: Exekuci na Chvalovského

Komerční banka požádala soud, aby zabavil majetek předsedy Českomoravského fotbalového svazu Františka Chvalovského. Banka chce exekucí získat zpět peníze, které jí Chvalovský dluží. Vlastní totiž směnku na zhruba 280 milionů korun, kterou vystavila jedna z Chvalovského firem a kterou on podepsal.

Zahájení soudu má být pouze prvním krokem, jímž chce banka zahájit tažení o náhradu škod proti společnostem a odpovědným osobám, které jsou nějakým způsobem spojeny s Chvalovského podnikatelskou skupinou ČAS/Satrapa.

"Poženeme ty lidi k odpovědnosti, protože peníze nezmizely, někde jsou. Ani na minutu si nikdo nemůže myslet, že mu bude neplacení dluhů prominuto," řekl člen představenstva Komerční banky Tomáš Spurný.

S žádostí o exekuci majetku se banka hodlá v nejbližší době obrátit na soud také v případě dalších čtyř osob. Mezi nimi bude podle mluvčí banky Marie Růžičkové i Jan Davídka, který byl dříve jednatelem společnosti IMEX Trading z Chvalovského skupiny.

Skupina ČAS/Satrapa dluží bance podle jejích představitelů celkem 2,4 miliardy korun.

Kvůli nespláceným úvěrům používaným na jiné než dohodnuté účely je František Chvalovský v současné době ve vazební věznici v Praze. Podle názoru policie připravil banku o 1,33 miliardy korun. Vazba na něho byla uvalena, aby nemohl ovlivňovat případné svědky.

O exekučním tažení banky Chvalovský podle svého právního zástupce Karla Brücklera neví. "Je však připraven dostát všem závazkům vůči Komerční bance," uvedl advokát.

Komerční banka počítá s tím, že soudní řízení může trvat několik měsíců. Soud musí nyní posoudit oprávněnost pohledávky a námitky Chvalovského.

Červnová valná hromada fotbalového svazu zvolí nového předsedu.

Vymáhání peněz může být velmi složité, protože podle poznatků banky odteklo značné množství majetku do zahraničí.  Přesuny majetků do zahraničí se podle důvěryhodných zdrojů děly především v letech 1998 a 1999.

Obvinění Chvalovského předcházelo rozsáhlé šetření všech operací uvnitř banky se zapojením forenzního auditu společnosti Deloitte & Touche. Počátkem loňského roku byly výsledky zkoumaných operací s Chvalovským i jednou z příčin, proč stát jako hlavní akcionář vyměnil téměř celé vedení v čele s Janem Kollertem.

Kromě směnek hodlá banka k získání půjčených peněz použít všechny možné nástroje včetně konkursů na majetek všech společností skupiny Chvalovský.

Obvinění předsedy Českomoravského fotbalového svazu stojí na tom, že jako představitel firem Č.A.S. a Satrapa získával od Komerční banky úvěry, které používal na zcela jiné účely, než slíbil. Kromě toho firmy půjčky nesplácely. Chvalovský se však hájí tím, že to nebyly úvěry, ale speciální financování aktivit jeho firem.

Jádro této skupiny tvoří zhruba deset společností, většina z nich je však již jen prázdnou skořápkou. V rámci prověřování jednotlivých transakcí banka monitoruje až kolem padesáti společností.

Pokud se sečtou členové jejich statutárních orgánů, jde o desítky osob.

"Právní akce jsou zvažovány vůči více než deseti společnostem mimo jádro skupiny včetně zahraničních firem," uvedla mluvčí banky Marie Růžičková.

Stejný postup jako proti Chvalovskému hodlá nové vedení banky uplatňovat proti všem podobným neplatičům. "Jsou dlužníci, kteří komunikují, navrhují reálná řešení, a těm se snažíme vyjít vstříc. Jiní však přijdou v drahém obleku a tváří se, že se vůbec nic nestalo. Prý za nic nemohou, že to udělala společnost, kde nějakou kosmickou náhodou seděli.

Takový rozdíl v jednání nemůžeme nechat jen tak," zdůraznil člen představenstva Tomáš Spurný.

Poprvé Komerční banka ohlásila, že se bude na Chvalovském domáhat soudní náhrady škody, loni v létě. Skutečnost, že konkrétní kroky činí až v současné době, však prý nesouvisí s uvalením vazby na Chvalovského, ale se složitostí celé kauzy.

Také právní zástupce Chvalovského Karel Brückler zdůraznil, že snaha banky o získání exekučního rozhodnutí nemá žádný vliv na probíhající trestní řízení.

V souvislosti se soudním vymáháním dluhů však Komerční banka bude podle Růžičkové zkoumat možnou odpovědnost všech bývalých i současných členů vedení firem Chvalovského skupiny, a další trestní oznámení tak nejsou vyloučena. "Podnikneme všechny kroky ke zjištění, zda peníze neskončily jako osobní zdroje lidí, kteří se kolem transakcí pohybovali," uvedl zdroj z banky.

Přestože je Chvalovský veřejnosti znám především jako šéf Českomoravského fotbalového svazu, jeho podnikatelská dráha se týkala hlavně jiných oblastí.

Šlo především o obchodování s chmelem, masem a zajímal se též o pivovary. Ve své době dosahovalo jeho "masné impérium" až pětimiliardového obratu.

Ve fotbalové branži se proslavil i tím, že do první ligy dotáhl klub Blšan. Vesnice s 393 obyvateli, jejíž klub hraje nejvyšší fotbalovou soutěž, je tak evropskou raritou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video