Každý stý policista loni překročil zákon

  • 13
Dopravní policista z Prostějova půjde kvůli podezření z úplatkářství před soud. Státní zástupce ho žaluje za to, že chtěl úplatek od řidiče, který porušil předpisy. Podle statistik má se zákonem problémy každý stý policista.

Příslušník prostějovského dopravního inspektorátu přistihl loni při přestupku řidiče a později za ním poslal prostředníka se vzkazem, že chce úplatek. Za to, že motoristovu chybu zahraje do autu, žádal policista dva tisíce korun. Tvrdí to státní zástupce, který už podal k soudu obžalobu.

Policista se připojil k dalším svým kolegům, kteří loni spáchali trestný čin. V roce 2002 byl stíhán každý stý policista. Šestnáctkrát kradli, čtyřikrát upláceli, třináctkrát vydírali, třikrát se zapletli s drogami, desetkrát měli na svědomí výtržnictví...

Klíčový svědek zmizel
V prostějovském případu řidič odmítl zaplatit a věc oznámil policistovým nadřízeným. Šéf prostějovského dopravního inspektorátu Jiří Procházka uvedl, že obžalovaný příslušník je stále ve službě. "Normálně pracuje, a dokud případ nerozhodne soud, není důvod na tom něco měnit. Víc se k celé věci nebudu vyjadřovat," uvedl Procházka.

Policista popírá, že by si o úplatek řekl. Klíčovým svědkem je onen prostředník, kterého za řidičem poslal. Po tom se však slehla zem. "Je stíhán pro jinou trestnou činnost a byl na něj vydán zatykač. Nečekám proto, že by přišel k procesu svědčit," vyjadřuje obavy soudce prostějovského okresního soudu Antonín Werner.

Pokud žalobce prokáže, že si policista o úplatek skutečně řekl, může ho soud poslat do vězení až na pět let. U policie by v takovém případě musel okamžitě skončit.

V Prostějově je to již poněkolikáté, co má policista problémy se zákonem. Například bývalý inspektor byl odsouzen ke dvěma a půl letům vězení za to, že z vkladních knížek osmdesátileté ženy, jejichž krádež původně vyšetřoval, vybral bez jejího souhlasu přes půl milionu korun. Policista byl nějakou dobu ve vězení, loni mu zbytek trestu prominul prezident Václav Havel.

Většina zločinů zůstává skryta
Kritici policejního sboru však upozorňují, že většina zločinů mužů v uniformách stále zůstává skryta (například korupce v dopravní a cizinecké policii). A navíc: loňský rok, kdy začala platit novela trestního řádu, se vyšetřování deliktů mužů zákona značně zkomplikovalo.

Ještě v roce 2001 Inspekce ministra vnitra, která zločiny v policejních řadách vyšetřuje, předávala odhalené kauzy dvaceti speciálním vyšetřovatelům, další, méně závažné řešili řadoví vyšetřovatelé. Jenže loni veškerou agendu přebrali státní zástupci.

Na všech policejních deliktech jich pracuje pouhých devatenáct. "Jejich počet se snad má v dohledné době zvýšit. Jsme v kontaktu se státními zastupitelstvími, která se snaží situaci řešit," říká optimisticky ředitel inspekce Mikuláš Tomin.

Trestných činů ubylo
První pohled do nejnovějších statistik naznačuje, že loni policisté páchali méně trestných činů než v minulých letech. Anebo jen byli Tominovi muži méně úspěšní: v roce 2002 stíhali 444 policistů, což je o 24 méně než předloni.

"Je to zapříčiněno především tím, že o více než polovinu klesl například počet pojišťovacích podvodů, při nichž byl jeden pachatel obvykle obviněn z více skutků," nabízí vysvětlení Tomin.

Velký vliv může mít i změna výše škody, při které již jde o trestný čin. Z dvou tisíc stoupla na pět. Největší úspěch loňského roku inspekce zaznamenala v Brně: podařilo se jí prokázat, že tamní policisté zkreslovali statistiky tak, aby to vypadlo, že jsou úspěšní při objasňování zločinů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video