Každý šestistý byt bude vykraden

  • 12
Pravděpodobnost, že bude člověk přepaden nebo že mu zloději vykradou byt, je mnohonásobně větší než šance na výhru v loterii. Z policejních statistik vyplývá, že přepadení a oloupení hrozí každému osmnáctistému obyvateli České republiky. Vykradení hrozí každému šestistému bytu.

Pravděpodobnost nejvyšší výhry ve Sportce je 1:14 milionům.

Násilného trestného činu by se měli podle statistik bát především obyvatelé Moravskoslezského a Karlovarského kraje. Při přepočtu na tisíc obyvatel se tam totiž loni odehrálo nejvíce znásilnění, ublížení na zdraví, rvaček a vydírání.

Až po nich následuje hlavní město Praha (poměříme-li počet zločinů počtem obyvatel). Pokud by se ve statistikách hledala oblast, kde lidé zločinností trpí nejméně, byl by to okres Jeseník, ležící u hranice s Polskem. Loni tam bylo ukradeno nejméně aut a bylo tam i nejméně loupežných přepadení.

"Mohl bych říci, že je to díky naší skvělé práci, ale nebylo by to fér," řekl jesenický policejní ředitel Josef Drábek. Za nízkou kriminalitu na Jesenicku může to, že město Jeseník i okolní obce jsou malé a lidé se tam navzájem často znají. Navíc je to chudý kraj, který je po silnicích špatně dostupný, takže neláká zloděje odjinud.

Kde se v Česku nejvíce daří zločinu
Ve kterém regionu je největší pravděpodobnost, že vás přepadnou lupiči? Kde nejvíce hrozí, že vám ukradnou auto? A kde mohou být lidé celkem klidní, protože bytů se u nich vykrádá jen minimum? MF DNES našla na tyto otázky odpovědi.

Nejlepší rada pro člověka, který se bojí zločinu natolik, že by změnil i bydliště? Měl by se přestěhovat do okresu Jeseník. Proč? Stačí nahlédnout do policejních statistik a důvod je hned jasný. V hitparádě regionů s nejmenší kriminalitou obsazuje v několika kategoriích čelná místa.

Loni se tam ukradlo nejméně aut (23), nízký byl i počet loupežných přepadení. "Mohl bych si přihřát polívčičku a tvrdit, že je to díky naší skvělé práci, ale nebylo by to fér," říká jesenický policejní ředitel Josef Drábek a vysvětluje, že děkovat za nízkou kriminalitu mohou zeměpisným podmínkám.

"Nejspíš to souvisí s tím, že okres není průjezdný a je za kopcem, za Černohorským sedlem. Přístup a únik není proto pro případné pachatele jednoduchý." Počet zločinů samozřejmě úzce souvisí i s tím, kolik v regionu žije obyvatel. "Jeseník je větší dědina.

Tady zná každý každého a když se tu objeví někdo cizí, všichni hned zbystří," dodává Drábek. Zdálo by se proto, že musí platit rovnice: čím větší město, tím větší zločinnost, a opačně. Jenže každé pravidlo má svou výjimku.

Tak třeba Mladá Boleslav. Na první pohled okres jako desítky jiných. Avšak v žebříčku ukradených aut obsadil páté místo, hned po velkých městech. Loni tam totiž policisté vyšetřovali téměř pět stovek "krádeží dvoustopých vozidel".

Zločin přitahuje nejen anonymita městských sídlišť, ale především majetek. A právě Mladoboleslavsko je známé tím, že patří mezi ekonomicky silné regiony. "U nás je malá nezaměstnanost, vysoké výdělky, a proto po silnicích jezdí spousta pěkných aut," vypočítává důvody náměstek mladoboleslavského policejního šéfa Josef Šťovíček.

"Všude v ulicích stojí fabie, octavie, volkswageny a audiny. Je tady zkrátka co ukradnout, a vědí to i zloději, kteří k nám najíždějí i z jiných teritorií," prohlašuje náměstek Josef Šťovíček.

O zdraví by se podle statistik měli nejvíce bát obyvatelé Moravskoslezského a Karlovarského kraje. Při přepočtu na tisíc obyvatel se tam totiž loni odehrálo nejvíce násilných trestných činů, tedy znásilnění, ublížení na zdraví, rvaček, vydírání.

Až na druhém místě je hlavní město Praha (poměříme-li počet zločinů počtem obyvatel). Oborníci vysvětlují vysokou míru zločinnosti na severu Moravy a západě Čech následovně: Ostravsku ji přináší zejména nezaměstnanost a Karlovarsku sousedství se státní hranicí.

Podle průzkumu veřejného mínění se o zdraví a majetek bojí zejména lidé z měst s více než třiceti tisíci obyvatel. Jen co se setmí, většina Pražanů (pětapadesát procent dotázaných) pocítí obavy. Stejně mluví i obyvatelé ze severozápadní části republiky (54 procent). "Velmi úzce to souvisí s policejními statistikami. Tam, kde je nejvíce trestných činů, se lidé nejvíce bojí," poznamenává Miluše Rezková z Centra pro výzkum veřejného mínění, které celý průzkum vypracovalo.

Když stejnou otázku položili statistici před čtyřmi lety, dospěli k téměř stejným číslům. "Rozdíl je minimální, zanedbatelný," přikyvuje Rezková. Přitom řada politiků mezitím slibovala, že v zemi zatočí s kriminalitou, která pocit bezpečí lidem ubírá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video