Každý rok se narodí 80 milionů dětí

Šest miliard a sto tisíc lidí bude mít ve středu 11. července svátek. Před dvanácti lety totiž vyhlásila Organizace spojených národů toto datum Světovým dnem populace. Připomíná si tak rok 1987, kdy počet obyvatel planety Země dosáhl pěti miliard. Ačkoli se růst populace podařilo za posledních třicet let zpomalit, bude v polovině století na zemi už devět miliard lidí. Demografové tvrdí, že 88 procent z nich bude žít v rozvojovém světě.

V Africe rychle přibývý obyvatel
V subsaharské Africe se už nyní pohybuje roční přírůstek kolem tří procent. Rekordmanem je Rwanda s téměř osmi procenty. Celý kontinent vykazoval v posledních pěti letech dvacátého století průměrný roční přírůstek 2,4 procenta.

Evropa vymírá
Zcela opačný problém má Evropa, kde byl v letech 1995 až 2000 celkový roční přírůstek obyvatel nulový a v některých zemí rostl jen díky migraci. To se loni týkalo zemí jako Německo, Itálie, Řecko, ale i Švédsko.

V zemích Evropské unie se loni narodily čtyři miliony dětí. Ještě v polovině šedesátých let činil průměr o dva miliony více. Výjimkou není ani Česká republika, kde porodnost od roku 1975 trvale klesá. Počet zemřelých již šest let převyšuje
počet novorozenců. V roce 1994 se v Česku narodilo nejméně dětí (106579 živě narozených) od roku 1785, kdy se začala statistika vést.

Za 18 let bude na Zemi miliarda seniorů
V důsledku tohoto trendu populace stárne. Podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) bude na Zemi v roce 2020 miliarda lidí starších šedesáti let. Nyní je to asi 600 milionů, z toho téměř tři čtvrtiny v rozvojových zemích. Důchodového věku například za osmnáct let dosáhne téměř třetina Japonců.


OBYVATELSTVO

Nejvíce obyvatel má Čína (1,265 mld.) následovaná Indií, která miliardu
dovršila loni v květnu. Nejhustěji osídleným státem je Bangladéš s 880 obyvateli na kilometr čtvereční.

S největším růstem počtu obyvatel se počítá i nadále ve městech, v nichž na přelomu století žije polovina světové populace. Na světě je více než 320 měst, která mají přes milion obyvatel. Ve dvaceti dalších žije přes deset milionů lidí.

Trend urbanizace by měl pokračovat a ve velkoměstech by se měly v roce 2015 soustředit čtyři miliardy lidí.  Asijské metropole - Tokio,
Šanghaj, Bombaj a Jakarta - překročí dvacetimilionovou hranici.

Přelidnění prý zatím nehrozí
Podle odborníků však zatím přelidnění nehrozí. Podle údajů Fondu OSN pro otázky populace se životní prostor lidí stane skutečně těsný až ve chvíli, kdy počet obyvatel planety dosáhne 14 miliard.

POPULAČNÍ EXPLOZE

Zatímco od první miliardy ke druhé to lidstvu trvalo asi 130 let, od páté k šesté miliardě dospěla modrá planeta za pouhých dvanáct roků. Šestou miliardu - dvojnásobek roku 1960 - dovršila Země v roce 1999.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video