Křeslo hejtmana. Petr Bendl z něj otevřel čtyřmiliardový úvěr, který potom David Rath utrácel. Snímek je ze dne otevřených dveří v říjnu 2010.

Křeslo hejtmana. Petr Bendl z něj otevřel čtyřmiliardový úvěr, který potom David Rath utrácel. Snímek je ze dne otevřených dveří v říjnu 2010. | foto: Dan Materna, MAFRA

Bendlův a Rathův dluh, nebo dobrá půjčka? Každý Středočech dluží 4 500

  • 178
Tématem voleb pro Středočechy bude, zda chtějí zůstat nejzadluženějším krajem v zemi. Hejtmanství si vzalo už za Petra Bendla z ODS čtyřmiliardovou půjčku, kterou pak utrácelo i pod Davidem Rathem z ČSSD. Příští hejtman bude muset šetřit, každý Středočech dnes dluží 4 500 korun.

Pro Ratha to byly dluhy, které nadělal jeho předchůdce na hejtmanství Bendl. Pro dnešní pravicovou opozici to jsou dluhy, které sice Bendl podepsal, ale Rath utratil, a to za jiné výdaje, než na jaké si je kraj vzal.

Pro současné vedení Středočeského kraje jsou to velmi výhodně půjčené peníze.

Tak moc se může proměňovat pohled politiků na jeden a ten samý čtyřmiliardový úvěr, který na podzim 2007 otevřel Středočeský kraj u Komerční banky. Je to největší závazek, ale ne jediná položka dluhu rozpočítaného na hlavy 1,279 milionu Středočechů.

Kolik peněz dluží kraj

Podle krajského úřadu 5,7 miliardy korun. Závazky tvoří 3,652 milionu korun jako zůstatek úvěru z roku 2007. Dalších 1,843 milionu jsou záruky kraje za úvěry oblastních nemocnic. A 250 milionů korun je dluh v nesplacených fakturách.
Podle opozice dluží kraj ještě 1,47 miliardy korun na fakturách se splatností odloženou do dalšího volebního období.

Podle informací současného vedení hejtmanství má Středočeský kraj v podstatě závazky ve výši 5 miliard a 745 milionů korun. Podle opozice mohou být krajské dluhy ještě nejméně o 1,47 miliardy vyšší.

Je to zdravé, nebo není?

Mluvčí kraje Milan Smutný říká, že kraj hospodaří zdravě. "Míra zadlužení kraje v žádném případě není nestandardní, odpovídá možnostem zdravého hospodaření a rozvoje Středočeského kraje," uvedl Smutný.

Opozice nesouhlasí. Zastupitel Jan Skopeček z ODS říká, že ČSSD spolu s komunisty zvýšili zadluženost kraje od minulého volebního období čtyřnásobně.

"To dle mého názoru není obrázek zdravého a odpovědného hospodaření. Zatímco minulé vedení kraje vytvářelo v rozpočtech dostatečné rezervy a předávalo kraj se zůstatky na účtech, sociální demokraté tento polštář zlikvidovali a rezervy jsou minimální," říká Skopeček, který je místopředsedou finančního výboru v krajském zastupitelstvu.

Dodává, že kraj se tím vystavil riziku v případě nenadálých událostí nebo zhoršení ekonomického vývoje.

Bendlův úvěr byl pro Ratha zlo, ale rád jej utrácel

Co dluhy kraje tvoří? Ze čtyřmiliardového úvěru zbývá zaplatit 3,7 miliardy korun. Pozoruhodné je, že současné vedení kraje původně Bendlův úvěr chválí.

"Půjčené finance jsou v nynější realitě levnější než naše vlastní peníze. Sám bych si takové peníze raději půjčil než používal své vlastní," říká mluvčí Milan Smutný.

Vysvětluje, že jedna miliarda z půjčených peněz je revolvingový úvěr, který kraj používá, třeba když potřebuje zaplatit stavby, na které následně dostane peníze z Unie.

To David Rath o Bendlově úvěru nikdy pozitivně nemluvil. Hlavně nikdy nepřiznal, že jej kraj pod jeho vedením rád využívá.

Na otázku, proč za období Rathova vedení od roku 2008 narostl dluh kraje z 0,9 miliardy korun na 3,7 miliardy, odpověděl Rath jen to, že čtyřmiliardový úvěr podepsal Bendl. Zamlčel, že vyčerpat se jej rozhodlo jeho hejtmanství.

ODS: Miliardy měly jít na komunikace, ne na provoz

ODS říká, že ČSSD změnila účel úvěru. "Dluh, který si vzal Bendl a hlasovala pro něj i ČSSD, byly čtyři miliardy na opravy komunikací. ČSSD je nemusela čerpat, ale vyčerpala. A bohužel nikoliv na opravu komunikací, ale na provoz," říká kandidát ODS na hejtmana Raduan Nwelati.

Co by udělali s dluhy kandidáti na hejtmana

Helena Langšádlová, TOP 09 a STAN, poslankyně
"Kraj musí začít dělat to, co dělat má, a nevyhazovat peníze na proplácení poplatků ve zdravotnictví, na školní autobusy, na propagaci kraje a vedení kraje, na získávání politických příznivců."

Raduan Nwelati, ODS, starosta Mladé Boleslavi
"První krok, který uděláme, bude snížení provozních nákladů. Ve městě se mi to povedlo asi o dvacet procent. Nejvíce mi vadí, že kraj nečerpal úvěry na investice, ale na provoz, třeba na poplatky ve zdravotnictví, poplatky za žákovské jízdné."

Josef Řihák, ČSSD, starosta Příbrami
"U nás jsme v době krize snižovali dotace příspěvkovým organizacím, třeba o 10 procent. A nutili jsme jejich vedení dělat protikrizová opatření. Šetřit se dá také investicemi do zateplování budov. Nic jiného než šetřit a šetřit."

Další část krajských závazků tvoří podle mluvčího Smutného záruky za úvěry oblastních nemocnic ve výši 1,843 miliardy korun. Kraj by měl tyhle peníze zaplatit, pokud nemocnice nebudou schopny splácet svým věřitelům.

Nicméně Středočeský kraj je jediným vlastníkem krajských nemocnic, takže i jejich dluhy jsou reálně krajské. A třetí část dluhu leží v nesplacených fakturách. Otázkou je kolik.

"Po splatnosti eviduje Středočeský kraj faktury ve výši 250,385 milionů korun," uvedl Smutný. Podle opozice jsou dluhy z faktur ještě vyšší. Kraj totiž za Ratha vystavoval faktury se splatností odloženou až do následujícího volebního období.

Zastupitel Skopeček říká, že kraj tímto způsobem dluží nejméně miliardu za opravy silnic a 470 milionů za investice v mladoboleslavské nemocnici.

Nový sociálnědemokratický kandidát na hejtmana Josef Řihák takové smlouvy neobhajuje. "Osobně bych takové smlouvy nedělal. To máte, jako když jdete s platební kartou s manželkou nakupovat. Před lety jsem musel fyzicky z peněženky vytáhnout peníze. Dnes ženská vezme platební kartu a peníze, které se z ní vysypou, nevidí," řekl Řihák.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video