Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Každý může hledat mimozemský život z domova

  14:07
- Jsou tam inteligentní bytosti, nebo ne? Tak zní otázka, kterou si při pohledu na oblohu položí zvídavý pozorovatel. Účastníci projektu SERENDIP (Search for Extraterrestial Radio Emissions from Nearby Developed Intelligent Populations - Hledání mimozemského rádiového vysílání vyvinutých a inteligentních civilizací) tento problém řeší s využitím nejmodernější techniky. Obrovské množství dat, která zaznamenává z vesmíru radioteleskop, ovšem nedokáže zpracovat ani ten nejvýkonnější počítač na světě - i jemu by to trvalo déle než jeden lidský život.
Jak probíhá zpracování signálů?

Každý den je na radioteleskopu Arecibo v Portoriku nahrána páska, obsahující 35 GB dat se záznamem signálů z oblohy. Protože Arecibo není propojen s Berkeley rychlým internetovým spojením, putuje tato páska do Berkeley obyčejnou poštou. Tam dojde ke zpracování dat, která jsou rozdělena na balíčky veliké zhruba 300 KB a rozesílána na jednotlivé počítače zapojené do projektu SETI@Home. Počítač obdrží data a začne je zpracovávat - Pentium II/233 potřebuje na kompletní zpracování přes 60 hodin, Pentium II/450 pak 28 hodin. Jakmile je výpočet dokončen, odešle program spočítané údaje do Berkeley a obdrží další balíček dat pro zpracování. Počítač v Berkeley čeká přibližně týden na vrácení výsledků, a pokud nic neobdrží, zašle data jinému počítači zapojenému do programu. Data jsou kvůli bezpečnosti zpracována několika počítači najednou a v případě, že je nalezen zajímavý zdroj signálu, ověřují ho ještě jednou odborníci v Berkeley.
Vědci se proto rozhodli využít výpočetního výkonu strojů připojených k internetu. A díky tomu může s hledáním mimozemšťanů pomoci každý.

Idea "hledání mimozemšťanů doma" je v podstatě jednoduchá. Radioteleskop Arecibo v Portoriku každý den přijímá z oblohy signály, které se pak musí zpracovat a vyhodnocovat. Na to je ale třeba mimořádný výpočetní výkon. A tak místo stavby náročného a drahého superpočítače, na který vědci z projektu SERENDIP prostě nemají prostředky, je úloha analyzování zaznamenaných signálů rozdělena mezi desítky tisíc počítačů připojených k internetu po celém světě. Tyto počítače totiž zůstávají po mnoho hodin v průběhu dne nevyužity a jejich procesory doslova zahálejí. Programátoři z Berkeley proto vytvořili aplikaci SETI@Home, kterou je možné získat na adrese http://setiathome.ssl.berkeley.edu/. Díky ní zájemce "zapůjčí" strojový čas svého počítače pro hledání signálů. Aplikaci si člověk nahraje, nainstaluje - a pak se rozhodne, zda má běžet trvale na pozadí nebo jako spořič obrazovky. Program byl vytvořen tak, aby co nejméně zasahoval do chodu počítače; využívá okamžiky, kdy je vytížen velmi málo (například při práci s textovým editorem) nebo vůbec (když uživatel odejde a nechá počítač běžet). V takových okamžicích se aktivuje SETI@Home a začne zpracovávat vzorky signálu.

Po čem se vlastně pátrá?

Zdálo by se, že hledání mimozemských signálů je pověstné hledání jehly v kupce sena. V první fázi je třeba zjistit, kde se nachází zdroj vysílání, ve druhé se ho pokusí matematici a lingvisté analyzovat. Program SETI@Home je zaměřen na lokalizaci zdroje signálu: teleskop "přejíždí" zadanou část oblohy, a pokud je odněkud vyzařován signál v určitém frekvenčním pásmu, zaznamená se nejprve postupným zesilováním a posléze zeslabováním tvoří tak Gaussovu křivku, která má podobu zvonu. Náhodný šum z vesmíru takovou křivku nevytvoří. Počítače proto zpracovávají data tak, aby objevily v signálu Gaussovy křivky, které odpovídají jednotlivým zdrojům vysílání. Nalezené zdroje je pak nutné prověřovat, zda nejde například o vysílání kosmických sond. Během dvou let se má v rámci programu SETI@Home prohledat třikrát celá obloha viditelná z Areciba, což by mělo poskytnout dostatek dat i pro hledání velmi slabých signálů.

Nemalý podíl tuzemských hledačů

Projektu se účastní lidé a organizace prakticky ze všech zemí světa, včetně Libye nebo ĺránu. Počítače z České republiky se přitom drží ve statistikách SETI@Home poměrně vysoko na třináctém místě - a dosud strávily hledáním mimozemských signálů dohromady více než tisíc let výpočetního času. České stránky projektu se nacházejí na adrese http://setiathome.ssl.berkeley.edu/home_czech.html, kde se zájemci dočtou nejen o smyslu výzkumu, ale také mohou sledovat nejnovější informace a statistiky. Podle údajů SETI@Home je do projektu zapojeno jeden a půl milionu uživatelů, kteří dosud zpracovali čtyřicet pět milionů signálových vzorků při průměrné spotřebě dvaceti čtyř hodin na vzorek - celkem počítače dosud strávily při hledání mimozemšťanů sto dvacet čtyři tisíce let strojového času. V počtu zpracovaných dat vedou hlavně velké firmy, jako je SGI, Compaq, Intel či AOL, které disponují vysoce výkonnými počítačovými centry, ale hledání je zajímavé pro každého nadšence - pokud právě jeho počítač objeví mimozemský zdroj signálu, bude majitel v publikacích uveden jako spoluobjevitel. K hledání se může připojit každý člověk, jenž vlastní počítač s alespoň 32 MB RAM a procesorem Pentium a lepším. Program SETI@Home lze spouštět jak z počítačů připojených k internetu trvale, tak i s připojením přes modem - aplikace potřebuje ke stažení balíku dat asi pět minut a počká na okamžik, kdy se uživatel připojí k internetu, aby si například stáhl poštu. Vědci z projektu SERENDIP se nebojí, že by snad měli k dispozici mnohem více počítačů, než by byli schopni zaměstnat. Dosud jsou totiž zaznamenávány signály z pásma o šířce 2,5 MHz, což jsou pouhá dvě a půl procenta z toho, co může teleskop zaznamenat.
Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...