Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Operace ledviny, operace, lékaři | foto: Profimedia.cz

Každý desátý lékař je cizinec, do Česka přijíždějí z Východu i Afriky

  • 1133
Zatímco čeští lékaři hrozí odchodem na Západ, v tuzemských nemocnicích pracuje rok od roku více jejich kolegů z Východu nebo třetího světa. Odhadem je každý desátý lékař cizinec. Nejvíce jich je ze Slovenska, o české pacienty ale pečují i lékaři ze Sierry Leone nebo Nového Zélandu.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí se počet lékařů ze zahraničí v posledních letech neustále zvyšuje. V posledních čtyřech letech jich každoročně přibylo o více než dvě stě. Na konci letošního září tady pracovalo 2 488 zahraničních lékařů.

Většinou sem jdou za lepším. Dva tisíce jich přišly ze Slovenska, sedm desítek z dalších zemí EU, například Polska a Kypru. Bílý plášť v českých nemocnicích oblékají i odborníci z Ruska, Ukrajiny a Běloruska. Lékařská komora má ale také členy z Kyrgyzstánu, Sierry Leone, Ugandy, Jemenu nebo Keni.

Úroveň českého zdravotnictví přilákala ovšem i kožního lékaře z Nového Zélandu. "Je tu více specializovaných dermatologů na jednoho obyvatele než v Anglii nebo Austrálii. Tam musíte na ošetření čekat třeba měsíc," říká Alvand Amiri, který pracuje v pražské nemocnici na Bulovce.

Nejobtížnější je čeština

Zkušenosti lékařů z Nového Zélandu a Kyrgyzstánu

Zahraniční lékaři přesto nestačí zaplnit všechna volná místa v českých nemocnicích. Jen za prvních osm měsíců letošního roku odešlo pracovat do ciziny 192 českých lékařů, loni jich bylo 266. Úřady práce na konci září evidovaly 648 volných míst v lékařských oborech.

Česká lékařská komora tvrdí, že skutečná čísla jsou horší. Přesný personální audit ale neexistuje.

Počty lékařů

V Česku podle lékařské komory pracuje na 36 tisíc lékařů, z nich zhruba polovina v nemocnicích.

V roce 2006 tu pracovalo 1 619 lékařů z ciziny. Jejich počet roste:

přírůstek lékařů-cizinců/volná místa

2007: 230/542
2008: 166/707
2009: 216/729
2010: 257/648

Pozn.: Údaje jsou platné vždy k září daného roku.

Zdroj: MPSV

"Nedostatek lékařů je mnohem větší než čísla z úřadů práce. Jde to vidět například na množství přesčasů, které lékaři v nemocnicích dělají," popsal prezident komory Milan Kubek.

Právě kvůli pracovním a finančním podmínkám lékařů na tom zdravotnictví může být už příští rok ještě hůř.

Odbory totiž vyzvaly, aby doktoři napříč obory podali do konce roku výpověď a odešli pracovat do zahraničí. Výzvu "Děkujeme, odcházíme" dosud podpořilo 3 896 lidí.

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera neodejdou všichni, část ale asi ano. Heger odhaduje, že Česko opustí maximálně polovina z nich. A problém podle něj budou muset řešit nemocnice samy.

Chirurg z Egypta, dermatolog z Polska

Právě v nemocnicích pracuje drtivá většina zahraničních lékařů. Nechat se zaměstnat je pro ně jednodušší, než si tu otevřít soukromou praxi.

"Do soukromé praxe jde minimum z nich. Já osobně neznám nikoho," říká Kubek.

Podle odhadu komory je možná už každý desátý lékař v nemocnicích cizinec. Nejvíce jich pracuje ve Zlínském a Moravskoslezském kraji a v Praze.

Přezkoušení lékařů

Jednodušší podmínky u nás mají lékaři, kteří jsou z členské země EU. Jejich vzdělání tu uznají, musí ale požádat o rozhodnutí k výkonu povolání lékaře na území ČR. K tomu potřebují doklady o vzdělání a znalost češtiny. Letos ministerstvo vydalo 63 rozhodnutí.

Lékaři ze zemí mimo EU musí složit navíc aprobační zkoušku, která může stát několik desítek tisíc korun a má čtyři části. První dvě tvoří písemné testy, které ověří odborné znalosti a znalosti práva českého zdravotnictví. Třetí zkouškou je pětiměsíční praxe pod odborným dozorem. Čtvrtou je ústní zkouška z češtiny. Letos splnilo zkoušku 29 lékařů, loni 22 a předloni osm.

Například ve fakultní nemocnici na pražské Bulovce pracuje přes 360 doktorů, 39 z nich jich je ze zahraničí. Na oddělení ARO je zaměstnaná lékařka z Portugalska, na plastické chirurgii lékař z Egypta a na kožní klinice lékaři z Íránu, Nového Zélandu nebo Polska.

Češi si na cizince teprve zvykají

Práci zahraničních lékařů si chválí společnost Krajská zdravotní, pod kterou spadají nemocnice Děčíně, Chomutově, Mostě, Teplicích a Ústí nad Labem.

"Na oddělení, které vedu, máme čtyři lékaře ze zahraničí: dva Slováky, Arménce a Nigerijce. Vyjma odlišného temperamentu a mírného akcentu při hovoru nepociťuji ani já, a myslím, že ani mí kolegové, nějaký problém," řekl primář Chirurgického oddělení děčínské nemocnice Jan Rejholec.

V týmu neurochirurgů Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem působí zahraniční lékař, který po stáži v Německu představil nemocnici technologii pro bezpečnější odstraňování nádorů v mozku. Nemocnice ji poté zakoupila a v srpnu 2008 úspěšně odoperovala prvního pacienta.

Technologie umožňuje nahlédnout do hlavy pacienta ještě před operací a lokalizovat v něm důležité nervové dráhy, které vedou například k centru řeči nebo zraku. Lékaři proto mohou naplánovat detailněji rozsah operace a přístup k nádoru.

Dělení lékařů na "naše" a "cizí" Rejholec stejně jako jiní primáři na severu Čech odmítá.

"Češi si díky své uzavřenosti, ovlivněné i historicky, ještě pořád nezvykli žít na rozdíl od populace na západ od nás v multikulturním prostředí. Asi ještě chvilku potrvá, než si zvykneme na to, že otevřený pracovní trh přináší i takové jevy, jakými jsou cizinci v těch či oněch profesích, lékařské nevyjímaje."

Vadilo by vám, kdyby vás v české nemocnici ošetřoval lékař ze zahraničí?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 4. prosince 2010. Anketa je uzavřena.

NE
NE 13429
ANO
ANO 4259

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video