Každé páté klíště je nakažené

  • 102
Pokud jedete na dovolenou do jižních Čech, vystavujete se podstatně většímu riziku, že vás nakazí klíště. Asi třetina všech lidí, kteří dostanou lymskou borreliózu nebo klíšťovou encefalitidu, k nemoci přijde právě tady. Nakažení pacienti v nemocnicích leží už teď, a to po celé zemi.

Uzdravování není nijak jednoduché. "Letos jsme tu měli už deset lidí nemocných encefalitidou. Z toho dva pacienti jsou teď u nás hospitalizováni," sdělila primářka infekčního oddělení pražské nemocnice v Motole Jiřina Voctová.

Vážnější je borrelióza
Klíšťovou encefalitidou, která se zprvu jeví jako běžná chřipka a přerůstá v neurologické potíže a zažívací problémy, je nakaženo asi pět procent klíštat. Někdy nemoc nelze vyléčit bez následků. "V první fázi se jen léky sráží teplota a zmírňují se otoky. Nemoc však může skončit i lehkou obrnou, například jedné končetiny," upozorňuje Voctová.

Encefalitidě však lze předejít očkováním. "Očkovat se dá prakticky po celý rok, nejlepší je to v zimních měsících," říká epidemioložka z jihočeské hygienické stanice Jitka Luňáčková.

Onemocnění takzvanou lymskou borreliózou, další z chorob přenášených klíšťaty, je mnohem častější. Už proto, že její bakterie má až dvacet procent klíšťat. Ročně borrelióza postihne přes tři a půl tisíce lidí. Její příznaky jsou mnohem jednoznačnější než u encefalitidy.

Pozná se podle červeného flíčku s bílým středem, který se utvoří v místě, kde bylo klíště přisáté. Později se přidají neurologické potíže. "Léčba je dlouhodobá. Asi tři týdny se do žíly podávají antibiotika, ale tato nemoc se většinou úplně vyléčí," říká lékařka Voctová.

Nebylo však dosud vynalezeno účinné očkování. "Je to spíše na lidech. Když jdou například do lesa, měli by se vhodně obléci a použít repelent. Po příchodu domů se pečlivě prohlédnout a pak čtrnáct dní sledovat, jestli se neobjevují nějaké příznaky nemoci," radí Josef Matuška z hygienické stanice v Ostravě.

Jak odstranit klíště?
Pokud už klíště chytíte, jak je správně odstranit? "Postižené místo by se mělo vydezinfikovat. Klíště nikdy netočíme, a to ani proti směru hodinových ručiček, jen ho vyvikláme," říká primářka infekční kliniky pražské nemocnice na Bulovce Hana Roháčová. Podle ní je pak vhodné mrtvé klíště spálit nebo vyhodit do odpadu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video