Mluvčí vlády Libor Rouček odpovídá na otázky

Mluvčí vlády Libor Rouček, který byl hostem on-line rozhovoru, odpovídá na otázky čtenářů iDNES (13. prosince 2000). | foto: iDNES.cz

Každé jednání je kompromis, tvrdí Rouček

Hostem redakce iDNES byl mluvčí vlády Libor Rouček. Dotazy se dotýkaly úterní schůzky šéfů vlád Česka a Rakouska Miloše Zemana a Wolfganga Schüssela. "Bylo sděleno, že pokud jednání premiéra nepřinese přijatelné výsledky, povede to k eskalaci napětí. Ptám se, co jsou pro Rakousko přijatelné výsledky," zeptal se jeden ze čtenářů. "Každé jednání a každý dobrý výsledek těchto jednání, je vždy určitý kompromis. Rakousko si nyní včerejší jednání samo vyhodnocuje a doporučuji sledovat jejich vlastní názory," odpověděl Rouček, který čtenářům v rozhovoru prozradil i něco ze soukromí.Odpovědi Libora Roučka najdete ZDE.
Jak dopadlo jednání  premiérů České republiky a Rakouska o Temelínu? Čtěte ZDE.

Libor Rouček, který se stal mluvčím vlády 23. července 1998, není v politice žádným nováčkem.

Po jeho emigraci do Rakouska v roce 1977 pracoval jako dokumentátor ústředí Socialistické strany Rakouska pod vedením kancléře Bruna Kreiského.

V listopadu 1989 byl prvním novinářem, který prostřednictvím Hlasu Ameriky oznámil zprávu o znovuobnovení ČSSD.

Rouček se spolupodílel na tvorbě zahraničněpolitického programu ČSSD a je rovněž autorem Sociálnědemokratického desatera.

Mluvčí vlády je autorem řady mezinárodních publikací, mimo jiné i odborné knihy o československo-německých vztazích.

K jeho zálibám patří příroda, cestování a nejrůznější druhy sportu, včetně běhů na dlouhé tratě. Je podruhé ženatý a má dva syny.

Libor Rouček se narodil 4. září 1954 v Kladně. Od svých patnácti let pracoval na stavbách, od šestnácti let pak ve Válcovnách Poldi. Po maturitě byl postupně zaměstnán jako nakladač letadel, důlní dělník a programátor.

V roce 1977 emigroval z politických důvodů do Rakouska, kde se zapojil do opozičního hnutí. V letech 1978 - 1984 studoval na Vídeňské univerzitě politické vědy, sociologii a filozofii. Při studiu zároveň pracoval v nejrůznějších profesích, mimo jiné jako obkladač dlaždic, třídič láhví v Coca Cole a číšník.

Po studiích odešel do Austrálie, kde vyučoval na univerzitě v Sydney. V roce 1987 působil jako stipendista na Smithsonian Institution ve Washingtonu, o rok později přednášel na pozvání Čínské akademie věd v Pekingu. V letech 1988 - 1991 byl zaměstnán jako redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu, později jako evropský spolupracovník této stanice.

V letech 1991 - 1992 působil jako vědecký pracovník Královského institutu mezinárodních záležitostí v Londýně. Po roce 1993 pracoval v oblasti průzkumu australských a východoasijských trhů.

Od ledna do srpna 1998 zastával funkci tiskového mluvčího ČSSD. 23. července 1998 byl jmenován mluvčím vlády České republiky.
                                                                                                 (zdroj: Vláda ČR)

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue