Každá stávka je politická, říká Jiří Paroubek. Devadesát procent veřejnosti podle něj nechce reformy podle představ Petra Nečase a odboráři podle Paroubka nemají důvod couvat vládě v jednotlivostech.

Každá stávka je politická, říká Jiří Paroubek. Devadesát procent veřejnosti podle něj nechce reformy podle představ Petra Nečase a odboráři podle Paroubka nemají důvod couvat vládě v jednotlivostech. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Lidé vyčtou stávku vládě, míní Paroubek. Čeká, že ODS vymění Nečase

  • 773
Stávka, která nikoho nebolí, nemá podle Jiřího Paroubka smysl. Je to stávka politická, řekl bývalý premiér jasně v rozhovoru pro iDNES.cz. Lidé ji podle něj nevyčtou odborům, ale vládě Petra Nečase. Čeká, že ODS vymění svého předsedu a premiéra, až největší vládní straně spadnou víc preference.

Už víte, jak se při čtvrteční stávce dostanete do práce? Pojedete autem, na kole nebo půjdete pěšky?
Tak možná že část cesty z bytu v Motole pojedu autem, a kdyby to nešlo, tak dojdu pěšky. Je to tak tři kilometry, to zvládnu.

Jel jste někdy v poslední době MHD? Umím si představit, že je dost lidí, kteří by možná i s odboráři souhlasili, ale převáží to, že na ně budou naštvaní, že se nebudou moci dostat do práce nebo jejich děti do školy.
Určitě jsem jel městskou hromadnou dopravou. Myslím, že tohle patří ke stávce. Odborářský protest, který nikoho nebolí, lidi nezajímá. Takhle by se o to měli zajímat i ti, koho jinak požadavky odborů netrápí. Tohle stejně lidé přičtou na vrub vládě, ne odborářům.

Není to spíš stávka politická, která má přispět k pádu Nečasovy vlády, než stávka odborářská?
Každá stávka je svým způsobem politická. Ať je v západní Evropě, Rusku nebo Číně. Nemyslím si ale, že šéfové odborů vystupují politicky.

Byl jste také předsedou vlády. Co byste udělal na místě premiéra Petra Nečase, abyste odvrátil stávku nebo zmírnil její dopady? Co byste mu doporučil?
Já bych se především do takové situace nedostal a také jsem se do ní nedostal. V době, kdy jsem byl předsedou vlády, byl hospodářský růst, probíhal dialog s odbory v rámci tripartity. Neprosazoval jsem nesmyslné zákony. Teď se spojil komplex problémů a doporučovat premiérovi, jak to má řešit, aby odboráři byli hodní, to nejde.

Vidíte na vládních reformách něco, pro co byste vy osobně mohl zvednout ruku?
Tak jak jsou pojaté, tak si nemyslím, že můžu pro něco zvednout ruku.

Devadesát procent veřejnosti reformy nechce, může dojít k hlubšímu konfliktu

Nabídka, kterou dal premiér v pondělí odborům, že je ochoten se bavit o změně podmínek pro odchod do důchodu, není podle vás dostatečný kompromis?
Premiér podle mě nechápe společenskou realitu. Devadesát procent lidí nechce jeho reformy a odboráři nemají důvod, aby se bavili o jednotlivostech. Chtějí prostě donutit vládu, aby stáhla reformy, které nemají žádnou společenskou podporu. A to je správný cíl.

Poslanec ČSSD Jiří Paroubek při rozhovoru pro iDNES.cz (14. června 2011)

Čekáte, že stávky budou dál pokračovat, dokud vláda neodstoupí, nebo neustoupí minimálně od některých návrhů svých reforem?
Je velmi pravděpodobné, že dojde k nějakému hlubšímu společenskému konfliktu, pokud bude pravda to, co naznačoval ministr vnitra. Ten je schopen přivést policii do střetů se stávkujícími. A pokud dojde k násilí, povede to k eskalaci napětí ve společnosti a smetení této vlády. Vláda pracuje s ekrazitem a neschopní lidé jako ministr vnitra Kubice to mohou jen zhoršit. On a celá vláda budou mít odpovědnost za eventuální násilí a za to, co se stane.
Jestli mi někdo vytýkal zásah při CzechTeku, za který jsem nenesl odpovědnost, protože to bylo rozhodnutí velitele na okresní úrovni o zásahu proti lidem, kteří se pohybovali na pozemcích, které neměli pronajaty, tak teď ministr této vlády hovoří o možnosti zásahu policie proti stávkujícím. To je velice závažné a v polistopadové historii je to poprvé, kdy k tomu má někdo odvahu.

Víte už zhruba po roce, kde se stala chyba, že ČSSD nevyhrála volby tak, abyste mohl sestavit vládu a stal se opět premiérem? Ve vlastní straně jste v podstatě bez většího vlivu, kolegové z Ústeckého kraje vám naznačují, že jste pro ně persona non grata. Slovy klasika z jednoho slavného filmu - "kde udělali soudruzi v NDR chybu"?
Tak především já nepatřím k soudruhům. Podívejte, my jsme stáli proti celému bloku, který proti nám byl, počínaje mediálním blokem, na straně ČSSD nebylo ani jedno médium. V západní Evropě je běžné, že jsou média pravicová i levicová, česká média byla naprosto nepluralitní a to vymývání mozků, ke kterému došlo v týdnech před volbami, vedlo k vládě, která je postavena na lži, na řecké lži, na lži o dinosaurech a jsme v situaci, která se blíží chaosu.

Můžete mi vysvětlil, co vy osobně vnímáte pod souslovím řecká lež, když Řecko je na pokraji ekonomického bankrotu?
To je možné, že Řecko je na pokraji bankrotu, ale Česká republika ne. A česká média před rokem hovořila o tom, že jsme v podobné situaci, to byla evidentní lež.

Trochu bych vás korigoval. Nemluvilo se v kampani spíš o tom, že kdyby Česko neudělalo zásadní reformy, vydalo by se řeckým směrem?
Jsou reformy a "reformy". To, s čím přichází vláda, jsou jen škrty a zdražování, to nejsou žádné reformy.

Klíč k důchodové reformě je podpora rodin a rozumné imigrace kvalifikovaných lidí

Co byste si vy osobně představoval pod slovem reforma?
Tak třeba v důchodové reformě je jedinou cestou, jak přinést do systému více peněz, posílení pilíře dobrovolného pojištění. Koneckonců řada lidí ho má, já si takto spořím na důchod dvacet let.

Zvýšil byste státní příspěvek, aby lidé měli motivaci odkládat takto více peněz?
Zcela nepochybně bychom šli touto cestou nebo bychom zvýhodňovali lidi daňovými odpočty. Dnes si takto spoří 4,5 milionu lidí, proč by to nemohlo být pět nebo šest milionů. Klíč k tomu, jak řešit důchodový systém, je v podpoře rodin s dětmi, v podpoře rozumné imigrace kvalifikovaných lidí z východní a jihovýchodní Evropy, ze slovanských zemí.

Nenahrál byste tím jen nějaké tvrdě nacionalistické straně, která by sázela na nenávist vůči cizincům?
Nemyslím si, že by přistěhovalectví, imigrace kvalifikovaných lidí v profesích, které lidi nechtějí dělat, posílilo nacionalismus v této zemi.

Poslanec ČSSD Jiří Paroubek při rozhovoru pro iDNES.cz (14. června 2011)

Jak jste spokojen se svou pozicí v sociální demokracii?
Pane redaktore, já jsem měl pozici v sociální demokracii často ještě horší, v Zemanových časech.

Pokud mi chce Sobotka garantovat, co bude za tři roky, musím se smát

Je pravda, že vám současný předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nabízel, že byste mohl být kandidátem strany pro volby do Evropského parlamentu nebo třeba i eurokomisař, až se sociální demokracie vrátí do vlády?
Ale co to mění na celé situaci? Nedělám politiku kvůli korytům.

Otázka zněla jinak. Je pravda, že vám to nabídl?
Nastane čas, kdy o všech nabídkách ze strany sociální demokracie budu mluvit, ale ten čas zatím není. Pokud mi předseda strany nemůže garantovat věci, které budou za týden a chce mi garantovat věci, které budou za tři roky, no tak tomu se samozřejmě musím trochu usmívat.

Neuvažoval jste, že místo politiky odejdete do byznysu a využijete kontakty, které jste v politice nasbíral?
Samozřejmě jsem o tom také přemýšlel, ale v téhle fázi mě to nezajímá. Chci psát knihy a dělat věci, které mě baví.

K vašemu možnému přestupu do strany ČSNS 2005. Zhruba před měsícem jste řekl, že před sebou vidíte výzvu dostat do parlamentu stranu spjatou s Edvardem Benešem. Jak jste pokročil ve svých úvahách?
Od té doby jsem se tomu nevěnoval. Vydal jsem knihu o zahraniční politice, teď dokončuji paměti, které chci mít hotové do konce června. Mám rozepsané ještě další knihy, takže budu mít co dělat přes celé prázdniny.

Není vaše avízo přestupu k národním socialistům tak trochu z nouze ctnost, protože si uvědomujete, že při současném vedení ČSSD a s pozicí, jakou máte u stranické buňky v Praze i v Ústí nad Labem, už byste nemusel získat volitelné místo na kandidátce sociální demokracie?
Sám jste řekl, že mi vedení ČSSD nabízelo nejrůznější pozice... Kdyby mi skutečně záleželo na korytu, tak bych po některém korytu, zajímavějším než je koryto poslance, sáhl.

Nejde o koryto. Vy prostě můžete mít problém získat dobré místo na kandidátce sociální demokracie a politika vás hodně baví, tak se rozhlížíte jinde.
Myslím, že nezáleží vždycky tak úplně na vedení sociální demokracie. A vy sám jste zmínil dvě věci, které jsou zajímavější než pozice poslance. Nejde mi o to dělat politiku jako osobní byznys, ale pro lidi. Vždycky mi o to šlo. Jde mi o to, co jsem lidem sliboval a to chci také dodržet.

Kdy ohlásíte, zda půjdete do nějaké nové strany nebo přestoupíte do ČSNS 2005? Směřujete to ke krajským volbám v příštím roce nebo k parlamentním, ať se budou konat kdykoli?
Nevím. Ale chtěl bych říci, že ČSNS 2005 je strana, která je zaevidovaná, ale v posledních volbách měla žádná celá nic procent. Jestli někdo říká, že si chci zajistit korýtko, tak zcela jistě ne. To by byl projekt, který by byl o obrovském penzu práce, srovnatelném s prací, kterou jsem musel odvést, když ČSSD byla na nějakých deseti procentech a ve stavu rozvratu v dubnu 2005, ze které jsem ji dovedl do pozice nejsilnější politické strany v zemi.

Neuvažujete o tom, že zatím založíte frakci uvnitř ČSSD?
Proč bych to dělal? To je starost vedení strany, aby se vymezovala vůči vládě.

Až se ODS připotácí k deseti procentům, začne řešit Nečase

Jak odhadujete budoucnost Nečasovy vlády, vydrží až do roku 2014, nebo se rozpadne dřív?
Mě svým způsobem překvapil premiér Nečas, že vydržel tak dlouho. S touto politikou nemá šanci získat širokou společenskou podporu a s tou jeho neobratností a neschopností leadershipu je nejméně vhodný předseda vlády za celou dobu samostatné České republiky. Až se ODS připotácí někam k hranici 10 procent, tak to budou muset jeho straničtí kolegové začít řešit. A buď se jim to povede jako ČSSD v roce 2005, kdy jsem přišel do vedení strany já, nebo se jim to nepovede a budou se dál potácet. Mají na to tři roky.

Takže čekáte, že pokud Nečasova vláda skončí, tak spíš proto, že premiéra jako svého předsedu vymění ODS, než že by ho podrazily Věci veřejné.
To bude celý soubor problémů, ale musí ho vyměnit ODS. A stane se to, až ODS zjistí, že takhle už to dál nejde.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video