Alejandro Cao de Benos pózuje ve své kavárně Pchjongjang (30. července 2016)

Alejandro Cao de Benos pózuje ve své kavárně Pchjongjang (30. července 2016) | foto: Profimedia.cz

Kim má spojence ve Španělsku, oddaný komunista založil bar Pchjongjang

  • 63
Severní Korea je sice kvůli svému stalinistickému režimu v mezinárodní izolaci, přesto si ve světě dokáže udělat přátele. Majitel baru Pchjongjang Alejandro Cao de Benos se snaží o KLDR šířit osvětu. Díky tomu ho Severokorejci, jako prvního člověka ze Západu, poctili čestnou funkcí.

Nevelký podnik leží v přístavním městě Tarragona na severovýchodě Španělska. Bar zdobí severokorejské vlajky, servíruje se tam pro Korejský poloostrov typický čaj a asijská piva. Zdi zdobí propagandistické plakáty přivezené ze samotného Pchjongjangu, píše agentura AFP.

Bar se rovněž pyšní koutkem plným písemností představitelů dynastie Kimů, která v KLDR vládne už od roku 1948, přeložených do španělštiny.

„Severní Korea je na celém světě velká neznámá,“ říká zakladatel podniku Alejandro Cao de Benos. „Chceme rozbít všechny mýty a manipulace. A protože moc lidí se do Koreje kvůli vzdálenosti a složitosti podívat nemůže, mohou přijít do naší kavárny,“ vysvětluje Alejandro.

V roce 2002 byl Alejandro Severokorejci dokonce jmenován delegátem pro mezinárodní kulturní vztahy. Tím se stal jediným člověkem ze Západu, který zastává nějaký post - ač jen čestný - pro tvrdý stalinistický režim.

Věrný komunista Alejandro se o KLDR začal zajímat v době rozpadu Sovětského svazu, kdy v Madridu potkal několik severokorejských rodin. Poté začal do země pravidelně cestovat, a jak sám říká, ze zájmu se stala vášeň.

Dodržování lidských práv a spousta jídla

Stalinistickou diktaturu, která je často kritizována za porušování lidských práv a testování jaderných zbraní, bez váhání obhajuje i v médiích.

Kimův režim je podle něj pouze obětí pomluv, protože nenásleduje západní doktrínu a nepodrobil se Spojeným státům. Autoři kritických zpráv dle něj ani nemají do země přístup a vycházejí jen z výpovědí uprchlíků.

„Jsou tam skutečná lidská práva, v které věříme,“ říká. Přístup k jídlu, bydlení nebo k práci je mnohem rozšířenější než v jakékoli kapitalistické zemi,“ je přesvědčený Alejandro.

Podle Sokeela Parka z asociace, která v Soulu pomáhá severokorejským uprchlíkům, jsou však jejich výpovědi pravdivé. „Máme tisíce či desetitisíce lidí popisujících stále stejný obrázek země,“ zdůrazňuje Park.

Také zpráva OSN z roku 2014 vyjmenovává dlouhý seznam zločinů páchaných v zemi. Patří mezi ně například vyhlazování, otroctví, mučení, znásilňování, nucené potraty, politické pronásledování nebo mizení lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video