Kavanova aféra má první oběť

P r a h a - Pochybný pronájem Českého domu v Moskvě má svou první oběť - na svou funkci rezignoval jeden z nejbližších spolupracovníků ministra zahraničí Karel Srba. Veškerou vinu v případu, na který jako první upozornila MF DNES, vzal na sebe. Včetně toho, že Jan Kavan veřejně lhal, když smlouvu o pronájmu obhajoval. "Ministr byl mnou nepřesně informován. Mé selhání uvedlo ministra do velmi komplikované situace, za kterou jistě nemohl," zdůvodnil Srba svou rezignaci na post generálního sekretáře v dopise, který za něj na mimořádné tiskové konferenci přečetl mluvčí ministerstva.

Přečtěte si glosu Martina Komárka ZDE

Kavan dává firmě vydělat na úkor státu, čtěte ZDE

Rezignační dopis Karla Srby

Po zpětném prostudování celé dokumentace mi nezbývá než konstatovat, že příprava smlouvy o provozování Hotelu Český dům Moskva nese řadu formálních pochybení v úředním postupu, který vyžadují vnitřní směrnice MZV. Ta zapříčinila neprojednání smlouvy ve vnitroresortním připomínkovém řízení. S tím souvisejí i podklady připravované pro ministra zahraničí.
dokument
Na základě těchto podkladů, a především na základě právního dobrozdání doktora Teryngla podepsal ministr Kavan smlouvu, aniž tušil, že tato právní kancelář zastupuje i druhou stranu smluvního vztahu. Zejména v tomto momentě spatřuji nejvyšší míru své osobní odpovědnosti.
Nedohlédl jsem též na správnost odpovědí na interpelaci poslance Kohlíčka, do které se promítly výše uvedené chyby. Některá vyjádření pana ministra se tak bohužel mohla rozcházet s dnes dostupnými informacemi. Ministr byl tedy mnou nepřesně informován.
Vzhledem k mému postavení a k odpovědnosti z mé funkce vyplývající jsem za tyto omyly odpovědný, byť to nebyly omyly v žádném případě úmyslné. Vyvozuji z toho pro sebe zcela jednoznačný závěr, protože mé selhání uvedlo pana ministra do velmi komplikované situace, za kterou jistě nemohl, rozhodl jsem se dnes na svou funkci generálního sekretáře rezignovat.
Mohu jen dodat, že vítám účast generální inspekce a Služby pro odhalování korupce při šetření tohoto případu. Jsem přesvědčen, že jeho závěr jednoznačně prokáže, že při přípravě smlouvy k porušení zákona nedošlo.
Karel Srba, generální sekretář MZV

Srbovo doznání přišlo týden poté, kdy ministr Kavan v prvních reakcích na zveřejnění případu tvrdil, že je vše v pořádku. Kavan žádnou odpovědnost necítí. Zopakoval, že se k rezignaci nechystá: "Nevím, proč bych měl odstupovat."

Kavan byl však před podpisem smlouvy varován a Karla Srbu si navíc vzal do vedení ministerstva, i když předtím tento muž musel opustit ministerstvo zdravotnictví kvůli stejným pochybením jako nyní.

Jestli je Srba poslední, koho pronájem lukrativního komplexu v centru Moskvy smetl z vlivné funkce, zatím není jasné. Případ posuzuje generální inspekce ministerstva, a navíc i policejní Služba pro odhalování korupce. "Generální inspekce musí prokázat, zda za nedostatky jsou odpovědní i jiní zaměstnanci úřadu," prohlásil ministr.

Díky případu vyšlo najevo, že aparát ministra nefunguje, jak má. Smlouvu ministr podepsal, aniž ji schválili resortní právníci a náměstci. "Je zřejmé, že v několika bodech selhal aparát," řekl náměstek Pavel Telička, který dohlíží na šetření inspekce.

Karel Srba v rezignačním dopise přiznal, že poslední kapkou se pro něj stala informace MF DNES o tom, že advokátní kancelář Jiřího Teryngla v této kauze zastupovala jak ministerstvo, tak firmu Hotel Český dům. Terynglovým dobrozdáním přitom Kavan ještě minulý týden dokazoval nezávadnost smlouvy.

"Ministr Kavan podepsal smlouvu, aniž tušil, že tato právní kancelář zastupuje i druhou stranu smluvního vztahu. Zejména v tomto momentě spatřuji nejvyšší míru své osobní odpovědnosti," napsal Srba.

Karel Srba
se stal generálním sekretářem ministerstva zahraničí loni v květnu. Jeho jméno je spojeno s podezřením z vydírání v kauze Štiřín. Podle rozhodnutí vrchního soudu se ale má bývalý ředitel konferenčního centra Hrubý bývalému vrchnímu řediteli provozní sekce ministerstva
zahraničí Srbovi omluvit. Srba údajně již dříve odešel za nejasných
okolností z ministerstva zdravotnictví.

Kavan cítí podporu a neodstoupí
Jan Kavan kauzu Český dům prozatím ustál. Sám sebe však vykreslil jako ministra, který se absolutně spolehne na svého podřízeného, podepíše, co mu předloží, a když ho někdo jiný varuje, nebere to vážně. Výsledek? Ministr veřejně lže ve sněmovně i velvyslanci v Moskvě a svým podpisem posvětí špatnou smlouvu. Je za to odpovědný?

Ministr zahraničí se nedomnívá, že by měl odejít. "Nevím, proč bych to dělal," podivil se. Buď byl Jan Kavan na podezřelém převodu hotelového komplexu v Moskvě do rukou soukromé firmy osobně zaangažován, nebo je to ministr, s nímž si podřízení mohou dělat, co chtějí.

Kavan však dal najevo, že pro něj je důležité, jak se k němu stavějí jeho straničtí a vládní kolegové. "Jsem rád, že premiér, kterému jsem plně odpovědný za výkon své funkce, mě plně podpořil. Z hlediska ČSSD jsem rád, že jsem dostal podporu i od velmi pravděpodobného příštího předsedy Vladimíra Špidly. Skutečně tedy o své demisi neuvažuji," prohlásil.

Případ Český dům ukázal, že na ministerstvu zahraničí je možné, aby jeho zaměstnanci docílili uzavření nevýhodné smlouvy a de facto i mezinárodní ostudy. Ministr jim naslouchal a nedbal varování velvyslance Jaroslava Bašty, že smlouva porušuje mezinárodní úmluvy a ruské zákony (firma Hotel Český dům není v Rusku registrována, neplatí tam daně, využívá účet ambasády a díky tomu odebírá neproclené a nezdaněné zboží). A když na sporný pronájem upozornil jeden z poslanců, Kavan měl po ruce odpověď: Všechno je v pořádku, schválili to právníci, projednali to i jednotliví náměstci a posvětila to i renomovaná právní kancelář.
Ve skutečnosti to bylo jinak: právníci se o tom dozvěděli z novin, náměstci nic neprojednali a právní kancelář Jiřího Teryngla shodou okolností v tomto případě hájila zájmy druhé strany, firmy Hotel Český dům.

Kromě toho, že celý případ měl oficiálně na starosti Karel Srba, svou roli v něm sehrála i náměstkyně Helena Opolecká. Zdeněk Will potvrdil, že to byla ona, kdo ho zmocnil k podpisu smlouvy za velvyslanectví v Moskvě. Byla to Opolecká, kdo Kavanovi obstaral od Teryngla dobrozdání. "Pokud jde o to první, je to tvrzení proti tvrzení. Je to jedna z otázek pro generální inspekci, která mi pak sdělí míru odpovědnosti toho či onoho pracovníka. Pokud jde o dobrozdání, z toho nic vyvozovat nebudu, neboť jsem ji o to požádal," odpověděl Kavan.

To, že aparát ministerstva evidentně selhal, včera potvrdil první náměstek Pavel Telička: "Je zřejmé, že když ministr v této věci rozhodoval, byl evidentně ubezpečován - a nechávám stranou, zda nedoceněním, chybou, nebo čímkoli jiným - nepřesně."

Dodal, že vedení ministerstva se musí i na základě této kauzy zamyslet, jak tomu propříště předejít. "Musíme ty postupy doladit ve smyslu jakési pojistky." Na otázku, jestli by na chyby při pronájmu Českého domu dokázalo ministerstvo přijít samo bez novinářů, Telička odpověděl: "Myslím, že média v tomto směru sehrála skutečně důležitou roli. Minimálně bych řekl, že to vyšlo na povrch rychleji."

Ministr nyní rozhodl o totálním přepracování smlouvy s Hotelem Český dům. Na nové verzi se však bude opět podílet advokátní kancelář Jiřího Teryngla. "Byl jsem ujištěn, že novou smlouvu sepíše doktor Teryngel společně s dalšími renomovanými právníky. Kdyby ani to nezamezilo tomu, že stát bude škodný na smlouvě, tak už by to bylo na pováženou," řekl Kavan.

Ministr přesto nepřipouští, že nynější smlouva byla pro stát nevýhodná (tři uznávaní právníci včetně Tomáše Sokola tvrdí opak). Připustil pouze, že nová smlouva už nemá obsahovat předkupní právo pro firmu Hotel Český dům a musí jasně vymezit vztahy mezi společností a ministerstvem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video