Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kavan už požádal o nejpřísnější prověrku

  18:45aktualizováno  18:45
Exministr zahraničí a předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan odevzdal na ministerstvu zahraniční příslušné dotazníky. Požádal tak Národně bezpečnostní úřad, aby prověřil jeho osobu na stupeň přísně tajné. "V pondělí absolvuje psychotesty a pak budou všechny dokumenty odeslány na NBÚ", řekl iDNES ředitel tiskového odboru Karel Borůvka. Kavan se kvůli poslední kauze svého bývalého sekretáře Karla Srby, který si podle policie objednal vraždu Sabiny Slonkové, sešel se svým nástupcem v resortu Cyrilem Svobodou.

Kavan se Svobodou hovořili o práci ministerstva zahraničí. "To co mne trápí jako ministra zahraničních věcí a jako člověka, který nese odpovědnost za tento úřad, je prověření stavu věcí u nás, to znamená hospodaření," řekl Svoboda s tím, že ministerstvo zahraničí není prolezlé korupcí.

Drtivá většina pracovníků úřadu jsou podle něj loajální a kvalitní zaměstnanci. "Jde jenom o to, prověřit některá výběrová řízení, a počkejme na výsledek toho, co řekne policie," řekl ministr.

Svoboda se s Kavanem dohodl i na tom, že vláda svým usnesením rozhodne o způsobu financování Kavanových cest mezi sídlem OSN v New Yorku a Českou republikou. 

"Ty cesty jsou trojího typu," řekl Svoboda. První skupinou jsou normální cesty zaměstnanců ministerstva zahraničí, kdy platí režim ministerstva. Druhým typem cest jsou Kavanovy cesty jako předsedy Valného shromáždění OSN, se kterými nemá ministerstvo nic společného finančně ani organizačně. Třetí typ cest označil Svoboda za obecně politické, kdy je Kavanova přítomnost v Česku z politických důvodů nutná. O těchto cestách by pak rozhodoval předseda vlády Vladimír Špidla.

Kavan prý vážně zvažuje, že by se mohl vzdát své funkce v evropském Konventu. Svoboda jej však nežádal, aby to udělal.

Kavan předá dotazníky na ministerstvu
Žádost Jana Kavana o nejpřísnější bezpečnostní prověrku nejde přímo do rukou pracovníků NBÚ.

"Pan Kavan vyplní dotazníky a žádost předá ministerstvu zahraničních věcí, tedy svému statutárnímu orgánu. Ministerstvo postoupí žádost nám," řekla iDNES mluvčí NBÚ Alena Čechová.

Prověrka je nutná k zaměstnání na ministerstvu
Žádost o bezpečnostní prověrku je podle Svobody podmínkou vzniku a trvání Kavanova pracovního poměru na ministerstvu zahraničí. "Naše vnitřní předpisy umožňují, že po určitou dobu - a pokud se nemýlím, jsou to dva měsíce - může bezpečnostní ředitel tuto osobu určit, a za tu dobu by mělo dojít k tomu prověření," poznamenal ministr. 

Kavan by tedy podle něj měl být prověřen za dva měsíce, nejméně po tu dobu bude zaměstnancem ministerstva. Bezpečnostní prověrky Národního bezpečnostního úřadu však mnohdy trvají mnohem déle.

Kavan prověrkou nemusí projít
Kavan se v letech 1969-70 stýkal v Londýně s pracovníkem československého velvyslanectví Zajíčkem, který byl konfidentem StB. Bývalý ministr tyto styky ani sám nepopírá.

"Netušil jsem, že je rezidentem StB, byl velmi kritický k invazi i k okupaci a je třeba si uvědomit, kdy to bylo. Bylo to v době, kdy ve státní správě stále byli zaměstnáni lidé se sympatiemi k Pražskému jaru," řekl v on-line rozhovoru na iDNES Kavan.

Pokud Kavan byl veden ve svazcích jako důvěrník StB rozhodně mu to podle mluvčí NBÚ v prověrce nepřidá. "Pokud byl důvěrníkem StB, bude to bráno na vahách prověrky jako jeho minus," řekla iDNES Čechová.

Na otázku, zda by mu pomohlo, že o spolupráci s StB nevěděl, Čechová neodpověděla. "To už se mne ptáte na součást prověrky, která je samozřejmě tajná," dodala mluvčí.

"Bylo mi tehdy 22 let," doplňuje ke schůzkám se Zajíčkem Kavan. "Nepopřel jsem obsah svého svazku, protože byl důkladně probrán soudem. Nezávislý soud došel k závěru, že mne oklamali a že jsem nevěděl, že jde o pracovníka StB," dodal v rozhovoru bývalý ministr. 

Jan Kavan odpovídal čtenářům iDNES(31. července)

Úterý:
Chci nejpřísnější prověrku, říká exministr
Jan Kavan se chce u NBÚ nechat prověřit na nejpřísnější bezpečnostní stupeň.
Pouze s prověrkou se může stát zaměstnancem ministerstva zahraničí, které mu má po nástupu do čela valného shromáždění platit takzvanou valutovou náhradu.

Prověrka může Národnímu bezpečnostnímu úřadu trvat jeden rok, Kavan ale oficiálně nastupuje do funkce už v září.

"Chci žádat o stupeň nejpřísnější a chci, aby ta prověrka mé osoby byla co nejdůkladnější," prohlásil Kavan v úterý v rozhovoru pro BBC.

Podotkl, že ví, že vyřízení prověrky může trvat i rok. Ujistil proto, že po skončení jeho mandátu ve funkci předsedy Valného shromáždění OSN nestáhne žádost o prověrku zpět.

Kavan je také přesvědčen, že není žádným způsobem a nikým vydíratelný, a proto prověrku zcela jistě dostane.

Nárok na takzvanou valutovou náhradu u českého ministerstva zahraničí činí pro Kavana čtyři tisíce eur (asi sto dvacet tisíc korun). OSN běžně zajišťuje kancelář a služební vůz, ale plat či letenky předsedovi nehradí.

Kavan bude ve funkci i bez prověrky
Zaměstnancem ministerstva se chce Kavan stát proto, aby mohl od září vykonávat funkci předsedy Valného shromáždění OSN.

"Každý velvyslanec, a já jsem vládou schválený velvyslanec, musí být zaměstnancem ministerstva zahraničí, aby mohl využívat zázemí ministerstva a fungovat. Pokud by vláda nenašla nějaké jiné řešení, tak bych to vykonávat nemohl," prohlásil Kavan MF DNES.

Mluvčí ministerstva zahraničí Karel Borůvka řekl, že Kavan se stane pracovníkem ministerstva i s nedokončenou prověrkou. Odhaduje, že se tak stane během několika dní. Podobný postup označil za standardní rovněž u ostatních zaměstnanců úřadu.

"Nastoupí, zároveň si vyplní dotazníky a všechno, co je potřeba, a je zahájen proces jejich prověřování," vysvětlil.

Pracovní náplň Kavana zatím není jasná
Během několika dnů by se měly vyřešit i problémy s financováním Kavanových cest do USA a zpět.

Podle Borůvky nejde o běžnou věc, neboť ministr se obvykle po volbách nestává zaměstnancem úřadu, který vedl. Proto zatím ani nelze říci, jakou pracovní náplň bude Kavan mít.

"Teď se bude přijímat do pracovního poměru, další zařazení je po přijetí," řekl Borůvka.

Prověrka může trvat jeden rok
Tajemnice Národního bezpečnostního úřadu Alena Čechová připustila, že prověření trvá řadu měsíců podle komplikovanosti případu. Čím vyšší je stupeň utajení, tím je prověrka důkladnější a trvá déle.

Prověrka může trvat i jeden rok. Přitom Kavanovo předsednictví v OSN je omezeno právě na jeden rok. Může se tedy stát, že jeho mise skončí ještě předtím, než ho Národní bezpečnostní úřad prověří.

Kavan jako ministr prověření od Národního bezpečnostní úřadu nepotřeboval. Bývalý šéf diplomacie ale mohl o prověrku požádat už před rokem.

Kavanova politická kariéra je spjata s řadou afér. Od návratu z emigrace na podzim 1989 jej provázelo podezření ze spolupráce s bývalou Státní bezpečností (StB). Po pětiletém sporu s ministerstvem vnitra ale vysoudil negativní lustrační osvědčení a rozhodnutí, že vědomým spolupracovníkem StB nebyl.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Lékaři na demonstraci ve Žlebech na Kutnohorsku symbolicky pohřbili místní...
Zástupci lékařů a lékáren v Rozstřelu vysvětlí, proč se pustili do stávky

Praktičtí lékaři se chystají ve středu protestovat proti byrokracii a podfinancování praxí. K nim se připojí i lékárníci, aby upozornili na ohroženou...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Z tanečního parketu do basy. Když komunisté trestali mládež za rokenrol

Před šedesáti lety si komunistická moc v Praze došlápla na desítky mladých lidí, kteří se provinili pouze tím, že tančili rokenrol. V očích režimu propagovali...  celý článek

Zemědělci na polích u Mikulova zavlažují úrodu.
Vědci zkouší na Břeclavsku lék na sucho, inspirovali se v Izraeli

Odborníci budou v Přítlukách na Břeclavsku testovat, jak zadržet vodu v krajině a zpomalit její odtok. Obec se dostala mezi šest lokalit vybraných po celé...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.