Kavan stojí v čele shromáždění OSN

  • 93
Poprvé stojí v čele Valného shromáždění OSN Čech. Do prestižní funkce byl zvolen dosavadní ministr zahraničí Jan Kavan. Úřadu se ujme 10. září. Cestu mu koncem června uvolnilo Bělorusko, které se podle očekávání vzdalo své konkurenční kandidatury. Česko zaplatí za předsednictví Kavana, který chce zůstat i poslancem, přes sto milionů korun.

Jan Kavan byl zvolen v New Yorku předsedou v pořadí 57. Valného shromáždění OSN. Delegáti předtím schválili rezoluci o volbě předsedy tři měsíce před zahájením svého zasedání.

Mluvčí vlády Libor Rouček nedávno oznámil, že vláda schválila na výdaje spojené s výkonem funkce 53,76 milionu korun letos a 59,76 milionu korun v roce 2003. Peníze půjdou z rozpočtu ministerstva zahraničí.

Jde o prestiž, vzkazuje mluvčí vlády opozici
Rouček označil předsednictví Valného shromáždění OSN za záležitost prestiže. Na to by podle něj měla brát ohled i opozice. Kavan byl totiž zvolen také poslancem. Možná vláda ČSSD a Koalice by však dala dohromady těsnou většinu 101 hlasů, a proto by právě Kavanův hlas mohl někdy vládní koalici chybět. 

Podle Roučka by se měli opoziční poslanci s Kavanem domluvit, a bude-li chybět, neměl by někdo z opozice také hlasovat. "Podle mého názoru by se to slušelo," řekl mluvčí vlády, který také obsadil jedno z poslaneckých křesel.

Rozhodnuto: Kavan funkci v OSN získá
Protikandidát z Běloruska byl jediným Kavanovým soupeřem. Když už není jiný kandidát, stává se Kavan šéfem Valného shromáždění automaticky.

"Bělorusko bylo konfrontováno s jednoznačnou vůli delegátů volit českého kandidáta," řekl koncem června iDNES mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil.

"Ruská federace již tlumočila hlavě OSN Kofi Annanovi vůli celé východoevropské sekce zvolit do čela Valného shromáždění Jana Kavana. To je rozhodující," vysvětlil Pospíšil.

Kavan se funkce ujme 10. září, kdy začne zasedání VS OSN. Jedním z prvních řečníků bude podle tradice americký prezident George Bush s očekávaným projevem k prvnímu výročí teroristických útoků proti New Yorku a Washingtonu.

Zeman Kavanovi podrazil nohy
Kavan neměl až donedávna svůj post u OSN v New Yorku vůbec jistý. Nejprve bylo všechno jednoznačné. Aktivně za své zvolení lobboval a Běloruský Lukašenkův diktátorský režim nemohl počítat s podporou demokratických zemí.

Hladké Kavanovo zvolení se však začalo komplikovat poté, co premiér Miloš Zeman přirovnal palestinského prezidenta Jásira Arafata k Hitlerovi. To těžce ranilo arabské země, které jsou pro získání většiny při volbě předsedy důležité, stejně jako ostatní země třetího světa. A po Zemanových výrocích začal Kavan podporu arabských zemí ztrácet.

"Byla to trnitá cesta," komentuje situaci český velvyslanec při OSN Hynek Kmoníček.

Kavanův post v OSN je na obtíž, chce být i poslancem
Nová funkce Jana Kavana komplikuje jeho působení ve funkci poslance, do níž byl v červnových volbách zvolen. Kavan bude v Praze často chybět. To těsná vládní většina čítající 101 hlasů nemůže potřebovat.

Časově skloubit obě funkce bude velice náročné, což si uvědomuje i předseda ČSSD Vladimír Špidla. "Prozatím je to otevřené. Zkoumáme, jak je to časově náročné, a zdá se, že je to technicky slučitelné. A pokud by nebylo, budeme se muset rozhodnout," uvedl Špidla.

Nejvytíženější bývá šéf Valného shromáždění v období od 10. září do 10. prosince. V tu dobu by měl být v New Yorku většinu času, září pak bývá nejhektičtější. Právě na podzim se však ve sněmovně projednává například český státní rozpočet.

Kavan si potíže připouští mnohem méně. "Budu se tím vážně zabývat, až se to stane aktuálním, a tak aktuální to ještě není," řekl.

Kavan: Rozhodnu se výhodně
Jan Kavan, dosavadní ministr zahraničí, by chtěl být poslancem a zároveň předsedou Valného shromáždění OSN. Pokud by koaliční vláda měla jasnou parlamentní většinu, asi by nebyl problém obě funkce skloubit. Vláda se 101 poslanci přitom potřebuje každý hlas.

Vzdáte se poslaneckého mandátu, pokud získáte post v New Yorku?
Předjímáte mé uvažování. Každopádně se rozhodnu tak, aby to bylo výhodné pro republiku.

Ale rozhodnuto o postu v OSN může být už v červenci.
Je to jedna z možností, není ještě odsouhlasená. Jinak by to bylo až v září. Do té doby budu intenzivně konzultovat a zjišťovat, jaké jsou možnosti.

Máte zájem o místo předsedy zahraničního výboru sněmovny?
Zatím žádné takové plány nemám.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video