Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kavan přiznal další chyby

  22:48aktualizováno  22:48
Praha - Týden po vypuknutí aféry s pronájmem Českého domu v Moskvě začíná ministr zahraničí Jan Kavan couvat. Kavan v neděli prvně přiznal, že krajně nevýhodnou nájemní smlouvou mezi ministerstvem a firmou Hotel Český dům byly porušeny interní předpisy jeho úřadu. Připustil také, že ministerstvo začalo na předání hotelového komplexu do rukou soukromé společnosti pracovat dříve než v říjnu minulého roku. K rezignaci na post ministra se však nechystá. "Nezvažuji demisi," řekl Kavan, když s pomocí mluvčího Aleše Pospíšila po debatě v televizi Nova prchal před novináři.

JAN KAVAN SLÍBIL FIRMĚ
I PRODEJ BUDOVY

"Ministerstvo zahraničních věcí se výslovně zavazuje, že v případě rozhodnutí o prodeji nemovitosti hotelového a ubytovacího komplexu Český dům Moskva tuto nabídne ke koupi společnosti Hotel Český dům a.s. Strany se výslovně dohodly, že kupní cena nemovitosti bude stanovena průměrem cen zjištěných na základě znaleckých posudků vypracovaných dvěma nezávislými odhadci. Lhůta pro splatnost kupní ceny je minimálně jeden rok od uzavření kupní smlouvy o prodeji nemovitosti."
Zdroj: smlouva s firmou Hotel Český dům, uzavřená 21. 11. 2000

Kavan přesvědčoval Baštu, aby smlouvu podepsal
Ještě v prosinci Kavan přesvědčoval velvyslance v Moskvě Jaroslava Baštu, který odmítl podepsat dodatek smlouvy, aby svůj názor změnil. "Řešení dané smlouvou je řešením konečným a za současných okolností podle mého názoru i nejlepším," tvrdil Kavan o smlouvě velvyslanci.

Počátkem března ve sněmovně ujišťoval poslance, že s pronájmem Českého domu není problém, protože jej za "správný" označil právní odbor jeho úřadu a námitky nemělo ani ministerstvo financí. (Nic z toho přitom nebyla pravda, odpovědní právníci ministerstva zahraničí se o smlouvě dozvěděli z novin, pracovníci ministerstva financí oficiálně nikomu stanovisko neposkytovali.)

Kavan: došlo k porušení směrnic úřadu
V neděli už Kavan připustil: "Požádal jsem generální inspekci ministerstva, aby prošetřila, zda nedošlo k porušení vnitřních předpisů ministerstva zahraničních věcí. První indikace jsou, že k porušení některých našich předpisů došlo." Už ve středu Kavan přiznal, že smlouva má i formální nedostatky, které bude muset jeho úřad napravit. Kavan uvedl, že o pronájmu Českého domu jeho resort jednal od léta, a nikoli od října, jak původně tvrdil. I tak Kavan říká: "Netvrdím, že ministerstvo zahraničí je jakýmsi expertem na věci finanční, čili my jsme se pohybovali v jakési právní tmě."

Dobrovský: Kavana jsem varoval

Poslední výroky ministra zahraničí Jana Kavan v kauze Český dům ukazují, že on odpovědnost necítí, a pokud někdo udělal chybu, tak jeho podřízení. Je však zřejmé, že Kavan měl s dostatečným předstihem informace o porušování mezinárodních úmluv v Moskvě, a měl dokonce i návrh, jak tomu zamezit. Neudělal vůbec nic.

"I ode mne pan ministr Kavan dostal informace, jak naložit s Českým domem, který byl součástí zastupitelského úřadu, abychom se vyhnuli konfliktům s Vídeňskou úmluvou. Nijak nereagoval," řekl v neděli bývalý velvyslanec Luboš Dobrovský, který z Moskvy odešel už před rokem. Podobné varování Kavanovi adresoval i Dobrovského nástupce Jaroslav Bašta, a to loni v prosinci. Opět bez úspěchu.

Dobrovský původně ministrovi navrhl, aby byl lukrativní hotelový komplex v centru Moskvy vyňat z takzvané exteritoriality, tedy aby tak nepožíval diplomatické imunity a fungoval jako normální akciová společnost, která nemá nic společného se zastupitelským úřadem. Toto řešení by však znamenalo, že provozovatel domu by nemohl využívat výsad diplomatů, jako je nákup zboží bez zaplacení cla a daní.

Přesně tuto výhodu získala společnost Hotel Český dům, které Kavan svěřil celý komplex do pronájmu. Firmu už loni v červenci založili lidé z managementu Českého domu, kteří byli zaměstnanci zastupitelského úřadu. Šéf firmy Stanislav Brei byl například v hodnosti atašé a využíval výsad plynoucích z červeného pasu - například nekontrolovaného přejezdu státních hranic.

Když nakonec Kavan nedal na varování a svěřil Český dům soukromé firmě (která není v Rusku registrována) do pronájmu, upozorňoval ho Bašta, že jde o kolizi s Vídeňskou úmluvou. Ta zakazuje podnikání na diplomatické půdě. Kavan mu tehdy odpověděl: "Porušování Vídeňské úmluvy je zcela jistě závažným problémem, který však nevzniká okamžikem zahájení účinnosti smlouvy se společností Hotel Český dům. Naopak, tento problém má bohužel dlouhodobý oboustranný charakter a z naší strany za něj lze zjevně považovat i některé činnosti provozované Správou českých center, obchodně-technickým střediskem Čertanovo a Zdravotnickým centrem, které podle našich informací rovněž poskytuje některé služby na komerční bázi. Vaše obavy zahrnující pouze činnost Českého domu se tedy v daných souvislostech jeví jako irelevantní." Jinými slovy Kavan říká: Vídeňskou úmluvu porušujeme běžně, tak proč zrovna u Českého domu by to mělo vadit.

Po celý minulý týden přitom Kavan jakékoli porušení této úmluvy důrazně popíral. "Jakmile se porušení úmluvy prokáže, vyvodím z toho důsledky. Zatím žádné takové informace nemám," řekl naposledy ve středu.

Autoři:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Sami zahraniční vojáci často nechápali, kde jsou a z jakého důvodu.
Prázdné obchody a návrat strachu, vzpomíná pamětník na srpen 1968

Brzy nad ránem je vzbudil telefon. „Obsadili nás,“ ozvalo se ve sluchátku. Byla středa 21. srpna 1968, letiště i centrum Prahy už kontrolovaly tanky. Mladí...  celý článek

Pavel Hrůza, unesený Čech z libyjského ropného vrtu Ghaní
Zpravodajci prověřují novou stopu v případu Čecha uneseného v Libyi

Čecha Pavla Hrůzu zajali džihádisté v Libyi před dvěma lety. Před tři čtvrtě rokem dostala společnost, pro kterou Hrůza pracoval jako manažer cateringu,...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Ke zdravotním údajům Čechů se dostane kdokoliv ze zahraničí, varují Piráti

Legislativním procesem v tichosti prošla novela zákona, která zpřístupní zdravotní dokumentaci všech pacientů v České republice ze zahraničí. Upozornil na to...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.