Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kavan: Kontroly nejsou diskriminační

  22:04
Ministr zahraničí Jan Kavan, který jednal v Černínském paláci s britským velvyslancem v Praze Davidem Broucherem, soudí, že kontroly britských úředníků na letišti jsou právně v pořádku a nejsou diskriminační. Pokud by se ale v budoucnu porušování lidských práv prokázalo, Britové z letiště zmizí, slíbil Kavan. Úředníci v Ruzyni kontrolují všechny pasažéry směřující do Velké Británie. Sítem už neprošlo několik Romů, kteří to považují za diskriminaci.

Britové začali s kontrolami Čechů odlétajících do Británie na ruzyňském letišti minulý týden. Chtějí tak zabránit v odletu českým žadatelům o azyl na ostrovech. Jak řekl Jan Kavan Českému rozhlasu, patřila Česká republika v červnu mezi dvanáct zemí s největším počtem žadatelů o azyl ve Velké Británii. Podle dokumentů, které si Londýn s Prahou vyměnily v únoru, musí Česko případné rozhodnutí o tom, že britští imigrační úředníci mají odejít, oznámit tři měsíce předem.

Ministerstvo čeká na podněty od organizací lidských práv
Podle zpravodaje agentury TVD ministr Kavan naznačil, že jeho úřad nebude údajné případy porušování lidských práv sám aktivně vyhledávat. Počká prý spíše na podněty od různých organizací. Mezi několika desítkami cestujících, kterým dosud Britové nepovolili vstup do země, byli převážně Romové.

Ruzyňské kontroly oficiální místa opakovaně vysvětlují právě snahou předejít vízové povinnosti, kterou Britové České republice kvůli romským žadatelům o azyl
hrozí již několik let. Kavan v pátek také popřel informace svého náměstka Martina Palouše, že Romové mohou žádat o azyl místo v Británii už v Praze.

Mluvilo se i o reportáži veřejnoprávní televize
Ministr s britským velvyslancem hovořili i o reportáži České televize, jejíž romský reportér kontrolou neprošel, ačkoli na dotazy odpověděl stejně jako jeho neromská kolegyně. Broucher prý je zprávami v českých médiích znepokojen.

To, že imigrační úředníci novináře odmítli, zdůvodnil ministr Kavan tím, že reportér lhal. "Britské úřady mají právo v případě neposkytnutí pravdivých informací příslušného žadatele odmítnout," dodal.

Podle Kavana bylo na první pohled patrné, že britská adresa, kterou reportér uvedl, je nepravdivá a nemůže existovat. Zda to samé učinila i jeho kolegyně, si Kavan ověřit nemohl, protože o úspěšných žadatelích si Britové údajně evidenci nevedou.

Romský reportér: Řekl jsem pravdu
Romský reportér České televize Richard Samko, kterého britští imigrační úředníci odmítli vpustit do země, popírá, že by při kontrole na pražském letišti lhal.

"To, co jsem tam uvedl, byla pravda," tvrdí Samko. Člověk, ke kterému jel do Británie na návštěvu, podle něj skutečně existuje a v ostrovní zemi bydlí. "To, že pracuji na volné noze, je také pravda, že překládám do romštiny, je pravda, že píšu pro jeden časopis, je taky pravda," poznamenal.

Broucher důrazně odmítl tvrzení, že by romskému reportérovi byla znemožněna cesta na britské ostrovy kvůli jeho původu. "Panu Samkovi byla cesta zamítnuta, protože jako důvod své cesty nejprve udal, že chce navštívit svého přítele, ale nevěděl ani jméno ani adresu této osoby. Náš úředník nebyl přesvědčen o tom, že uvedené důvody pana Samka byly pravdivé," uvedl velvyslanec v prohlášení, které zaslal veřejnoprávní České televizi.

ČT: Údajně nepravdivá adresa existuje
Česká televize dokázala, že adresa, kterou jako místo svého pobytu v Londýně uvedl její romský reportér Richard Samko při britské kontrole na ruzyňském letišti v Praze, existuje. Ministr zahraničí Jan Kavan přitom tvrdil opak. Štáb ČT v Londýně natočil lokalitu, kterou jako místo svého pobytu Samko uvedl. Adresu jde podle televize najít i na internetu.

"I jako laik, který nebyl nikdy konzulárním úředníkem nebo imigračním pracovníkem, je na první pohled zřejmé, že to, co vyplnil pan Samko, nevyplnil pravdivě. Mimo jiné adresa, kterou poskytl, tak taková adresa neexistuje a ani existovat nemůže a nemá cenu si to ani v Anglii kontrolovat, neboť je napsaná způsobem zcela evidentním," prohlásil Kavan.

Kavan: Britské opatření je krátkodobé
Kavan zopakoval, že britské opatření považuje za krátkodobé. Jak dlouhou dobu si pod tím představuje, neupřesnil. Ministerstvo podle něj bude situaci na letišti sledovat a s britským velvyslanectvím zůstane v častém kontaktu.

Problémy jsou i se statusem britských úředníků
Tématem schůzky byly i další nejasností kolem kontrol. Spor se vede o to, jaký je status britských úředníků. Na ruzyňském letišti totiž jsou údajně imigrační úředníci. Česko-britská konzulární dohoda ale dovoluje působit na území druhého smluvního státu jen konzulárním úředníkům. Podle Kavana britská strana ujišťuje, že skutečně jde o konzulární úředníky.

Britové: Nikoho nediskriminujeme
Nikoho nediskriminujeme, ale Romové zneužívají náš azylový systém, proto jsou nejčastěji v podezření, že chtějí v Británii požádat o azyl. Taková je odpověď britské strany na množící se výhrady, že kontroly na pražském letišti v Ruzyni stále více svědčí o selektivním přístupu podle rasy.

Na palubu letadla zatím britští úředníci nedoporučili více než padesátku lidí, téměř výhradně Romy. "Mezi zamítnutými jsou lidé různých barev pleti, etnických a národnostních příslušností," řekl mluvčí britské ambasády Zbyněk Havránek. 

Kontroly kritizoval i ministr Dostál
Za diskriminační označili kontrolu na letišti nejen Romové, ale také odborníci na lidská práva a někteří politici. Ve čtvrtek se k nim připojil ministr kultury Pavel Dostál v rozhovoru pro BBC. Je prvním členem české vlády, který britské opatření hodnotí kriticky.

Kontroly se nelíbí ani mluvčí Refugee Council (britská organizace pomáhající uprchlíkům) Jean Candlerové. "Brání lidem, kteří chtějí odejít ze země, a upírá jim tudíž právo na spravedlivé posouzení jejích žádosti o azyl," říká Candlerová s tím, že v několika případech českých Romů byl azyl přiznán odvolacím soudem.

Právníci však na zavedení předběžné kontroly neshledávají protizákonné vady. "Obecně lze říci, že takový postup je z hlediska práva legální, bohužel," podotkl Václav Vlk, který se zabývá dodržováním lidských práv. "Tady se na očích všech děje to, co jindy bývá skryto na cizinecké policii, na vízových odděleních či uvnitř letišť," řekl Vlk. Zároveň soudí, že odmítnutý cestující se může domáhat na českém státu omluvy za to, že nedokázal zaručit jeho právo zakotvené v ústavě svobodně opustit zemi.

Zatímco vicepremiér Pavel Rychetský se domnívá, že žaloba na stát nemá šanci, žalovat podle něj šlo jen leteckou společnost, Vlk takový názor nesdílí. "Žalobu by měla podat fyzická osoba, ne organizace, a na český stát, a to podle paragrafu na ochranu osobnosti," říká Vlk. Letecké společnosti se brání tím, že rozhodnutí úředníka je pro ně závazné. "Ptali jsme se, zda je to jen doporučení, ale byli jsme ubezpečení, že to je závazné. A my respektujeme pravidla pro odbavování u jednotlivých zemí. Cestující musí předložit výstupní a vstupní doklady a jedním z nich je v případě Británie letenka potvrzená imigračním úředníkem," říká mluvčí ČSA Dan Plovajko.

Argumenty pro a proti kontrole na letišti

Co tvrdí ochránci lidských práv:
* Českým občanům cizí úředníci znemožňují opustit zemi, na což nemají podle ústavy právo.
* Opatření je selektivní, zaměřuje se jen na Romy.
* Romům je znemožněno požádat o azyl, je jim upřeno právo na spravedlivé posouzení jejich žádosti.
Jak se brání Britové:
* Úředníci nikomu přímo nezakazují opustit zemi, vydávají doporučení. Je v kompetenci letecké společnosti, zda dotyčného bez razítka v registrační kartě na palubu letadla pustí.
* Předběžnou kontrolou musí projít každý pasažér, každému jsou položeny stejné otázky, jako bývaly dříve po přistání v Británii.
* Romové zneužívají britský azylový systém a každá žádost byla úřady zatím odmítnuta 

Na ruzyňském letišti britští úředníci kontrolují před běžným odbavením české občany cestující na britské ostrovy. Důvodem je velký nárůst počtu českých Romů, kteří hledají v Británii azyl, 18. července 2001

Autoři: , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...