Kavan by nemocnici pustil jen do Kuvajtu

  • 192
Šéfovi Valného shromáždění OSN Janu Kavanovi se nelíbí, že by měla 7. polní nemocnice pomáhat v Iráku bez mandátu "jeho" organizace. Přesvědčil proto premiéra Vladimíra Špidlu, aby OSN požádal o stanovisko k vyslání mise. Naši vojáci by měli čekat v Kuvajtu, dokud v Iráku nezačne fungovat nová vláda, řekl v pořadu TV Nova Sedmička.

"Nová irácká vláda by pak s působením naší nemocnice kvůli humanitárním účelům dala souhlas," dodal Kavan.

Kdyby se čeští vojáci vydali do Iráku bez mandátu OSN a bez pozvání irácké vlády, stalo by se podle Kavana Česko automaticky součástí válčící koalice.

Agentura Reuters přitom oznámila, že nový kabinet převezme vládu nad Irákem nejdříve za šest měsíců.

"Pan premiér se mnou hovořil o tom, že by nemocnice, pokud by to samozřejmě parlament schválil, byla vyslána do Kuvajtu v rámci například operace Trvalá svoboda," řekl Kavan.

K zapojení Česka do protiirácké operace parlament požadoval nový mandát OSN, který ale neexistuje.

K působení cizích vojáků na území svrchované země v rámci protiteroristické operace Trvalá svoboda je třeba souhlas hostitelské země. Ten Česká republika v Iráku získat nemůže.

Dopis pro OSN nadiktoval Špidlovi Kavan
Text dopisu, který premiér zašle do newyorského centra OSN, navrhl sám Kavan společně se sociálnědemokratickým předsedou zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Vladimírem Laštůvkou.

Návrh na vyslání sedmé nemocnice již v úterý schválila vláda. Čeští zdravotníci by měli pomáhat obětem válečného konfliktu.

Do Perského zálivu chce kabinet poslat až 300 vojáků, kromě členů nemocnice také asi stovku vojáků z Prostějova, kteří se budou starat o jejich ochranu, a ženisty.

Vládní návrh se v parlamentu podle Kavana objeví asi v úterý 15. dubna. Ještě před hlasováním by přitom chtěl Špidlovi sdělit názor OSN.

Kavan: Některé státy nemusí s misí souhlasit
Kavan předpokládá, že některé státy s vysláním nemocnice nebudou souhlasit.

"Půjde-li tam ta polní nemocnice s prostějovskou ochrankou, tak by to některé státy, střílím od boku třeba Německo, mohly považovat za ne klasickou humanitární pomoc," uvedl.

Premiér Špidla je přesvědčen o tom, že parlament vyslání nemocnice každopádně podpoří. "Předběžná jednání prozatím ukazují, že podpora je dost vysoká," řekl v sobotu.

Parlamentní kluby totiž o vyslání nemocnice jednaly ještě před tím, než tento záměr schválil kabinet. Například místopředseda komunistů Miroslav Ransdorf je ale v současné době proti vyslání nemocnice. "Bez mandátu OSN v žádném případě," uvedl v Sedmičce.

,

Video