Kavan a jeho lidé míří na posty v New Yorku

  • 45
Ministr zahraničí Jan Kavan sice po volbách ve své funkci téměř jistě končí, jeho klíčoví spolupracovníci však nemusí mít o svou budoucnost strach. Naopak svého šéfa uvidí možná stejně často jako dnes. Konkrétně v New Yorku, kde by se Kavan chtěl stát předsedou Valného shromáždění OSN.

Kavanův mluvčí Aleš Pospíšil potvrdil, že pokud ministrův plán vyjde, šéfkou jeho týmu se stane dosavadní náměstkyně Helena Opolecká. Newyorskou sestavu doplní také Pospíšil, který převezme funkci českého generálního konzula.

Bývalý Kavanův náměstek Hynek Kmoníček v New Yorku už od loňska působí jako český velvyslanec při OSN. Mluvčí Pospíšil ovšem odmítá výklad, že by si tak vedení ministerstva zahraničí před volbami snažilo zajistit atraktivní diplomatické posty. "Hledáte v tom něco, co neexistuje," řekl Pospíšil.

Jak se chodí do New Yorku
Když byl ještě Jan Kavan opozičním politikem, kritizoval, že se v české diplomacii rozdělují „trafiky“. A jaká je Kavanova praxe?

New York, mezi diplomaty považovaný za jeden z nejatraktivnějších postů, mimořádně přitahuje špičky ministerstva zahraničí i samotného ministra. Na podzim se tak možná na Manhattanu jako špičkoví diplomaté sejdou hned tři vysocí úředníci Černínského paláce z právě končící éry ministra Jana Kavana. Ten míří také do New Yorku: kandiduje na post předsedy Valného shromáždění OSN.

Je to náhoda, anebo si prostě Kavanovo vedení snaží zajistit před volbami dobré posty? Něco takového Kavanův mluvčí a budoucí generální konzul v New Yorku Aleš Pospíšil jednoznačně odmítá. O tom, kteří diplomaté budou vysláni do světa, rozhoduje takzvaná personální rada ministerstva zahraničí. V ní zasedá vedení ministerstva a zástupci personálního odboru.

Jinými slovy: o své nominaci tak například spolurozhodoval jak Pospíšil - člen Kavanova vedení -, tak předtím i náměstek Kmoníček. Jeho cestu na post českého velvyslance u OSN v New Yorku musel loni ještě potvrdit vládní kabinet a zejména prezident, který má v případě velvyslanců poslední slovo.

Jmenování generálního konzula však už vláda neschvaluje a nemusí ho podepsat ani prezident. „Jistě nechcete zpochybňovat moje kvalifikační předpoklady pro post generálního konzula,“ říká Pospíšil, který na ministerstvo přišel před čtyřmi roky spolu s ministrem Kavanem a stal se tak „kariérním diplomatem“.

„Vystudoval jsem filozofickou fakultu a absolvoval roční stáž v USA se zaměřením na mezinárodní vztahy,“ vypočítává svou kvalifikaci Pospíšil. „Kromě toho splňuji ty nejvyšší standardy ve znalosti angličtiny a ruštiny.“

Pospíšil byl měl ve funkci generálního konzula vystřídat Petra Gandaloviče, který do New Yorku přišel z postu poradce bývalého ministra Josefa Zieleniece a dnes už téměř o rok „přetahuje“ obvyklou čtyřletou diplomatickou lhůtu.

Náměstkyně Helena Opolecká, s níž Kavan podle Pospíšila počítá jako s šéfkou svého newyorského štábu, také na ministerstvo dorazila až s Kavanem. Byla ředitelkou jeho kabinetu a před dvěma lety kvůli ní Kavan zřídil novou funkci náměstkyně pro řízení.

O Opolecké se v kuloárech už před časem mluvilo jako o budoucí velvyslankyni v Kanadě. Oficiálně však takovou informaci ověřit nelze, podle diplomatických zvyklostí vlády o svých budoucích ambasadorech veřejně nehovoří, dokud nejsou potvrzeni „hostitelskou“ zemí. Cesta Opolecké do Kanady se sice nekoná, ale Kavanova pravá ruka o titul velvyslankyně nepřijde.

„Protokol předpokládá, že šéf týmu předsedy Valného shromáždění má statut velvyslance,“ říká mluvčí Pospíšil. Opolecká bude v takovém případně placena z peněz českých daňových poplatníků (vláda už na Kavanovu newyorskou misi vyčlenila 113 milionů korun), ale ani její nový post nevyžaduje souhlas prezidenta Havla, který už několikrát některé Kavanovy návrhy vetoval.

Kavan má předsednictví v OSN téměř jisté
Více než roční kampaň ministra zahraničí Jana Kavana za zvolení předsedou Valného shromáždění OSN s největší pravděpodobností přinese kýžený výsledek.

Díky cestám především po zemích třetího světa a také lobbingu svého bývalého náměstka a nyní velvyslance při české misi OSN v New Yorku Hynka Kmoníčka má Kavan velkou šanci, že takzvané divoké hlasování letos v září vyhraje. Podporu mu vyslovilo už sedmdesát členských zemí OSN ze 189.

"Kromě toho víme o desítkách dalších zemí, které Česko také podpoří, jen nám to oficiálně nepotvrdily," řekl Kavanův mluvčí Aleš Pospíšil.

Současný ministr svému cíli podřídil velkou část svých aktivit a jen při málokteré ze svých mnoha cest téma své kandidatury vynechá. To je solí v očích zejména opozičních poslanců, kteří Kavanovi vyčítají, že zanedbává českou zahraniční politiku ve prospěch osobních ambicí.

Také ho kritizují, že se na post nominoval sám a až dodatečně si to nechal posvětit vládou, přitom jde o post reprezentující Českou republiku.

Kavanovy vyhlídky na zvolení jsou dobré také proto, že jediným protikandidátem je Bělorusko s diktátorem Lukašenkem v čele, a pro tuto zemi demokratické země ruku nezvednou. Český ministr tak potřeboval získat především podporu v zemích, z nichž mnohé mají k demokracii daleko.

Proto mu také bylo vyčítáno, že ustupuje z přímé kritiky Kuby za tamní stav lidských práv, aby získal na svoji stranu rozvojové země nakloněné kubánskému režimu. Letos čeští diplomaté návrh "kubánské" rezoluce skutečně nepředložili s odůvodněním, že by dokument zřejmě neprosadili.

Přes solidní podporu své kandidatury hodlá Kavan v květnu kampaň za své zvolení vystupňovat. "Pokud se Bělorusko kandidatury nevzdá, začneme se hlasitěji prosazovat," uvedl Pospíšil.

Pokud Kavan dosáhne vytouženého postu v OSN, stane se zřejmě jedním z nejzaměstnanějších politiků. Kandiduje totiž také v červnových volbách a má slušnou šanci, že se stane i poslancem. Kromě toho je také jedním z českých zástupců v Konventu EU, který má načrtnout budoucnost evropské integrace.

Šéf české diplomacie však nepochybuje o tom, že všechny tři funkce zvládne. Zároveň odmítá, že funkce předsedy Valného shromáždění OSN je jen symbolická a nemá příliš velký význam. "Tento post je jednou z nejnáročnějších funkcí v multilaterální politice," napsal Kavan v jednom ze svých článků.

A když mu New York nevyjde? Ještě než před rokem oznámil kandidaturu do OSN, projevil zájem o post velvyslance ve Velké Británii...


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video