Skrz Richarda Rachardža se ruská špionáž pokusila proniknout do nejvyšších pater české armády. Ilustrační foto

Skrz Richarda Rachardža se ruská špionáž pokusila proniknout do nejvyšších pater české armády. Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Kauzu ruského špiona v armádě začne po roce vyšetřovat policie

  • 13
Jednu z největších špionážních afér v české armádě, o níž referovala i evropská média, začne policie zkoumat až s takřka ročním zpožděním. Ani po roce od skandálu a odchodu tří generálů napojených na ruského špiona Roberta Rachardža není jasné, zda by vojáci měli být stíháni pro vyzvědačství.

Pro připomenutí: Čech ve službách ruské rozvědky Robert Rachardžo navázal blízký kontakt s Vladimírou Odehnalovou, ředitelkou sekretariátu generálů Josefa Sedláka, Josefa Prokše a Františka Hrabala. Tento pokus o průnik ruské rozvědky do nejvyšších armádních pater zlomil generálům vaz. (čtěte Za konec tří generálů může česká Mata Hari)

Armádu opustili oni i Odehnalová, Rachardžo zmizel. O případu jako první informovala MF DNES. Policie se skandálem nezabývala, byť Rachardžo spáchal jeden z nejzávažnějších zločinů - vyzvídal ve prospěch cizí mocnosti.

"Špion, a nevyšetřuje se? To je neodpustitelné"

ADVOKÁT HÁDEK:

"Ohromilo mě, že policie nezačala Rachardža stíhat už na přelomu loňského a letošního roku a nevyslechla ani vojáky, jichž se armáda kvůli němu zbavila."

"Ohromilo mě, že policie nezačala Rachardža stíhat už na přelomu loňského a letošního roku a nevyslechla ani vojáky, jichž se armáda kvůli němu zbavila," říká někdejší šéf policejního odboru pro vyšetřování trestných činů v ozbrojených silách, dnes advokát Martin Hádek.

Fakt, že policie Rachardža nestíhá ani jako uprchlého (utekl včas do Ruska) a nevyslechla ani odejivší vojáky, považuje Hádek za neodpustitelnou chybu. Minulý týden proto sám podal na Rachardža na Nejvyšším státním zastupitelství trestní oznámení.

"Rachardžo vyzvídal proti Česku ve prospěch Ruska a policie ho nestíhá? Z armády jsou kvůli tomu vyhozeni tři vlivní generálové s majorkou a policie je nevyslechne? Tohle mi rozum nebere a odporuje to všem zákonným pravidlům," diví se advokát Hádek.

Jak jste ho sledovali, když utekl? ptá se Seďa Nečase

Člen výboru pro obranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny Antonín Seďa z ČSSD vyšetřování vítá. Slibuje si od něj, že bude zodpovězena otázka, zda generálové spáchali trestný čin a musí být stíháni, anebo jsou naopak bez viny a mohli by se teoreticky vrátit do armády.

Seďa proto poslal dopis premiérovi Petru Nečasovi, jehož se navíc ptá, proč české kontrarozvědky přes pět let sledovaly Rachardža a nevarovaly vojáky před rizikem, kterému byli vystaveni. Seďa má na premiéra i další otázku: jakou úroveň mělo sledování, když Rachardžo utekl kontrarozvědce do Moskvy?

Policie by navíc mohla potvrdit, či vyvrátit fámy, že generálové překáželi konkurentům v kariéře, a ti se jich proto šikovně zbavili. "Aféra se mohla hodit jako důvod k jejich vyhazovu," míní Seďa. V jiné pozici je Odehnalová - ta má jednoduše smůlu, že si pustila špiona k tělu. "Míru její viny musí přesto určit policie, ne rozvědka," upozorňuje Hádek. (čtěte Jen mě využili, o ničem jsem nevěděla, tvrdí důstojnice)

Rachardžo se podle týdeníku Respekt vetřel dokonce do přízně vlivného politika a ani on nebyl podle všeho varován. Na všechny tyto otázky může podle státních zástupců, s nimž MF DNES aféru konzultovala, dát odpověď až policie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video