Bývalý náměstek pro dopravu Libereckého kraje Martin Sepp

Bývalý náměstek pro dopravu Libereckého kraje Martin Sepp | foto: MAFRA

Tři politici obvinění kvůli výši odměn končí v zastupitelstvu i v ČSSD

  • 6
Zdeněk Bursa, Martin Sepp a Pavel Petráček přerušili členství v ČSSD a vzdají se mandátů v zastupitelstvu Libereckého kraje. Stalo se tak krátce poté, co byli s další šesticí z bývalého vedení kraje a dvěma manažery obviněni kvůli neoprávněnému pobírání odměn v krajských firmách.

Bursa má navíc na krku další obvinění. Společně s libereckou primátorkou Martinou Rosenbergovou a ředitelem krajské nemocnice Jiřím Veselkou jej policie viní z podobného trestného činu, tentokrát v liberecké nemocnici.

O tom, jestli jsou toto hlavní důvody toho, proč se trojice bývalých krajských radních stahuje z politické scény, se lze ale jen dohadovat. Konkrétní nebylo ani vedení krajských sociálních demokratů.

"Krajský výkonný výbor ČSSD akceptuje rozhodnutí Zdeňka Bursy, Pavla Petráčka a Martina Seppa, kteří přerušili své členství v ČSSD. Klub zastupitelů taktéž vzal na vědomí jejich rezignaci na mandáty v zastupitelstvu. Oficiálně tak učiní na nejbližším zasedání zastupitelstva do rukou hejtmana Martina Půty," uvedla strana ve svém prohlášení, pod nímž je podepsán šéf krajských sociálních demokratů Robert Dušek a předsedkyně klubu zastupitelů Lenka Kadlecová.

MF DNES chtěla získat i vyjádření odstupujících politiků. Sepp měl vypnutý mobilní telefon, Petráček ho nebral. Reagoval jediný Bursa, ale hodně stručně. "Nebudu se s vámi bavit," uvedl bývalý radní. Obvinění politici nereagovali ani na e-mail s prosbou o vyjádření adresovaný krajskému vedení ČSSD.

Kauza, v níž kromě zmíněné trojice figuruje i celé vedení kraje včetně bývalého hejtmana Stanislava Eichlera a manažerů společnosti Silnice LK Jana Berglera a Petra Šéna, se týká údajně neoprávněného odměňování členů dozorčích rad akciových společností Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa a Silnice LK.

V kauze figurují i politici, kteří je v zastupitelstvu nahradí

Odměny za práci v dozorčích radách se pohybovaly od deseti do 45 tisíc korun. Například Bursa měl vyinkasovat za tři roky přes 350 tisíc korun. Vše schválila krajská rada, což mohlo být v rozporu se zákonem o střetu zájmů.

Ne všichni radní si však odměny nechali vyplácet. Například Bursa s Petráčkem však z chátrající českolipské nemocnice odčerpali statisíce korun i přesto, že jejich základní platy ve vedení kraje přesahovaly 50 tisíc korun. Nemocnice teď chce své peníze zpět a už bývalým radním odeslala výzvu, aby je vrátili.

Svůj mandát má trojice složit na nejbližším jednání zastupitelstva. Místo nich by do krajských lavic mohli zasednout náhradníci - bývalý radní pro zemědělství Jaroslav Podzimek, liberecká primátorka Martina Rosenbergová a starosta Ralska Miroslav Králík. První dvě jména také figurují v kauze odměn.

"S převzetím mandátu nemám problém a i z minulosti mám svědomí čisté. Práci na kraji jsem dělal poctivě, spravedlivě a objektivně a chci tak pokračovat i dál. Za své případné chyby jsem schopen se omluvit. Občas jsem sice musel zavřít oči a držet pusu a krok, ale vždy jsem si řekl svůj názor," řekl Podzimek, jenž obvinění odmítá s tím, že radní schvalovali pouze jména a ne výši odměn.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video