MF DNES nikdy nepracuje za peníze žádných firem, říká šéfredaktor MF DNES Robert Čásenský.

MF DNES nikdy nepracuje za peníze žádných firem, říká šéfredaktor MF DNES Robert Čásenský. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Kauza VV: Odpovědi na otázky čtenářů z diskusí na iDNES.cz

  • 331
V souvislosti s událostmi kolem Věcí veřejných a ABL se objevila řada spekulací a otázek v diskusích pod články na iDNES.cz. Šéfredaktor MF DNES Robert Čásenský odpovídá na nejčastější z nich.

Kdy začala MF DNES na celé kauze pracovat?
Na kauze jsme začali pracovat již během léta, konkrétně šlo o sledování politiků na Praze 11. Informace o něm byly zveřejněny na přelomu září a října. Poté, co oba bratři Bártové toto sledování popřeli a označili naše informace za falzifikáty, jsme je ověřovali dále. V lednu jsme publikovali informace, které prokázaly, že to, co jsme napsali, byla pravda. Ministr dopravy se pak musel premiérovi omluvit za to, že nemluvil pravdu. Mezitím jsme se dostali k dalším poměrně závažným informacím o roli ABL a některých politiků Věci veřejných na politické scéně, o jejich plánech a záměrech. Ty jsme shromažďovali od ledna do dubna, kdy také byly publikovány.

Jak vznikl nápad podívat se na praktiky Víta Bárty ve vedení ABL?
Myslím, že jsem na to trochu odpověděl už v předchozí otázce. Jinak o roli Víta Bárty a ABL mluvili mnozí politici hned po volbách a nás to samozřejmě zajímalo také. My jsme se tématu Vít Bárta a ABL ostatně věnovali ještě před volbami. Tehdy jsme se zabývali tím, kdo jsou sponzoři Věcí veřejných, tedy ty jednotlivé fyzické osoby, které straně darovaly poměrně velké finanční částky. Při té příležitosti jsme nemohli minout jméno Víta Bárty ani jeho agenturu ABL.

Kdy se reportér Kmenta sešel poprvé s poslanci Škárkou a Kočí?
S poslancem Škárkou se reportér Kmenta poprvé v životě sešel zhruba před dvěma týdny. Tehdy mu poslanec Škárka off record svěřil nějaké informace, ovšem nebyl ochoten říci je na jméno. To pro nás znamenalo, že nebyly k publikování. Byly to pravděpodobně velmi podobné informace, které posléze říkal před reportérkou týdeníku Respekt. Podruhé se Kmenta se Škárkou sešel minulý týden v pondělí. Bylo to poté, co se poslanec Škárka vrátil z Kazachstánu a co Respekt publikoval jeho svědectví o dění ve Věcech veřejných. Z této schůzky vznikl rozhovor, který byl následně otištěn v MF DNES. S poslankyní Kočí se reportér Kmenta poprvé sešel minulý týden v pátek. Tedy poté, co už byly všechny naše informace publikovány.

Byla to připravená kampaň proti VV?
Nebyla to připravená kampaň proti Věcem veřejným. To považuju za nesmysl. Zjistili jsme věci, které považujeme za nesmírně závažné, a ve chvíli, kdy jsme je zjistili a ověřili, sebrali dostatek písemných podkladů, elektronických podkladů a svědectví, tak jsme je publikovali.

Pracovala MF DNES na objednávku?
MF DNES nikdy nepracuje na žádnou objednávku.

Je možné, aby MF DNES pracovala za peníze Skansky či jiných vlivných firem?
MF DNES nikdy nepracuje za peníze žádných firem. Tuto otázku považuji za téměř urážlivou.

Jak je možné, že sotva poslanec Škárka nařkne Víta Bártu z uplácení, den nato vyjde v MF DNES rozsáhlý materiál odhalující Víta Bártu?
Pokud vím, tak poslanec Škárka nařkl Víta Bártu z uplácení přece jenom o pár dní dřív. V tomto případě to byla pouhá časové koincidence. Na informacích, které jsme my zjistili, by to nezměnilo nic ani v případě, že by byly publikovány o měsíc dřív nebo o dva měsíce později. Závažné by byly pořád stejně. Pravděpodobně by vyvolaly podobnou reakci, ale o tom já mohu jenom spekulovat.

Portál Týden.cz napsal, že disponuje nahrávkou, na které poslankyně Kočí údajně mluví o tom, jak ona a poslanec Škárka spolupracují s MF DNES. Myslíte si, že poslankyně Kočí taková slova skutečně řekla?
MF DNES s žádným ze zmíněných poslanců nespolupracovala stejně jako s žádným jiným. Přestože nezodpovídám za to, co paní Kočí říká, jsem si jist, že takový nesmyslný a zjevně nepravdivý výrok na té nahrávce být nemůže.

Jsou poslanci Škárka, Kočí a Huml zdroji informací, které publikovala MF DNES?
Nejsou. Ani oni, ani žádní jiní politici.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video