Kauza Srba: co ukázalo vyšetřování?

  • 62
Po třech měsících skončil případ Karla Srby, obviněného z přípravy vraždy novinářky. Policisté uzavřeli spis a pošlou Srbu k soudu. Vyšetřování pro Srbu neskončilo dobře. V obhajobě bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí totiž udělaly vážnou trhlinu znalecké posudky.

Zatímco Srbovi obhájci založili svůj postup na zpochybňování výpovědi korunní svědkyně Evy Tomšovicové, přes kterou měl Srba vraždu objednávat, soudní znalci ženu označili za věrohodnou. Za nevěrohodného považují naopak Srbu.

Karel Srba, který je podezřelý z přípravy vraždy novinářky Sabiny Slonkové a několika dalších trestných činů, styl své obhajoby několikrát změnil. Nejdřív o celé kauze mluvil jako o zpravodajské hře, která ho měla zničit, později Tomšovicovou označoval téměř za blázna, který by se měl léčit.

"Neustále se mi snažila něčím dostat do přízně a zavděčit se," zdůvodňoval Srba policistům, jaký mohla mít Tomšovicová důvod zorganizovat vraždu jemu nepohodlné novinářky, i kdyby si sám její smrt nepřál. Srbovu verzi podle policistů vyvrací řada důkazů. Nyní se na stranu korunní svědkyně přidali i soudní znalci, kteří věrohodnost Srby a Tomšovicové zkoumali.

"Srba je mimořádně fixovaný na peníze a majetek, je velmi egocentrický a narcistický. Jeho výpověď je nevěrohodná. Výpovědi, které ho usvědčují, naopak věrohodné jsou," stojí v posudcích. Pod nimi je podepsána řada expertů z oboru psychiatrie a psychologie, například Slavomil Hubálek.

"Ještě jsem ty znalecké posudky neviděl," reagoval ve čtvrtek Srbův obhájce Miroslav Kříženecký. "Jestli znalci označili Tomšovicovou za věrohodnou, tak buďto neznají celý spis a vývoj její výpovědi, nebo se zpronevěřili svému poslání," dodal rozladěně.

Současná obhajoba Karla Srby je totiž založena právě na zpochybňování důvěryhodnosti Tomšovicové. Kříženecký už dříve upozorňoval, že korunní svědkyně svou výpověď v průběhu vyšetřování měnila a některé údaje, kterými kompromitovala Srbu, dokonce odvolala.

Jenže, jak vyplývá z vyšetřovacího spisu, Tomšovicová žádnou část své výpovědi neodvolala. Naopak, policistům ji postupně zpřesňovala a doplňovala.

Srbu, Tomšovicovou a další dva muže zadržela policie v polovině července. Kriminalistům se totiž přihlásil Karel Rziepel přezdívaný Citron, známá postava vimperského podsvětí, který měl vraždu novinářky vykonat. Objednal ho podnikatel Michal Novotný, kterého najala Srbova přítelkyně Tomšovicová.

Pod policejním dohledem Rziepel v kontaktech s podezřelými pokračoval a předstíral, že se vražda opravdu stala. Kriminalisté mezitím odposlouchávali telefony všech podezřelých, a když získali dostatek důkazů, zasáhli.

Právě skutečnost, že měl vraždu vykonat vyhlášený recidivista Citron, který je navíc policejním informátorem, pokládali Srbovi zastánci za jasný důkaz, že si ministerský sekretář nemohl čin objednat. Člověk jeho formátu by si prý najal profesionála.
Pro tuto úvahu mají policisté logické vysvětlení. "Srba Rziepela vůbec neznal. Najali ho lidé Tomšovicové, které bezmezně důvěřoval. Při nájemných vraždách pachatele objednavatel nikdy nezná. Kryje se tím," vysvětlují policisté.

Během vyšetřování kriminalisté mimo jiné odhalili i nesrovnalosti v zadávání veřejných zakázek na ministerstvu zahraničí. Tomšovicová vypověděla, že právě ona nosila Srbovi od firem úplatky. Když ho policisté zadrželi, měl u sebe třicet milionů korun v hotovosti.

V minulých dnech vyšetřovatelé kauzu chystané vraždy uzavřeli. Nyní všechny zúčastněné osoby zvou k prostudování spisu. K takovému kroku policisté se státními zástupci obvykle přistupují, když se chystají podat obžalobu k soudu.

Srbův advokát se netají tím, že je rychlým postupem policie zaskočen. "Je to podivný zběsilý spěch," říká Kříženecký. 

Eva nosila kompoty a Michal šel ke kartářce

Vrazi jsou melodyboys a tisíce korun kompoty. Tak se lidé, kteří podle policie pod vedením Karla Srby organizovali vraždu novinářky, o chystaném činu mezi sebou bavili.

Eva Tomšovicová policistům ve své výpovědi prozradila: "Srba mi řekl, zda by ti melodyboys uměli tu hubu Slonkové ne rozbít, ale zavřít. Já jsem řekla, že to nevím. Poslala jsem Novotnému SMS, jestli by uměli hubu zavřít, a nikoli rozbít, jak se mě ptal Srba.

Asi za dvě hodiny přišla od Novotného z jeho mobilu SMS ve znění ANO." V době, kdy už policisté všechny podezřelé odposlouchávali, zaznamenali i následující telefon. Z něj vyplývá, že se podezřelí pokoušeli amatérsky svůj hovor šifrovat různými hesly.

Tomšovicová: "Mám problém. Těch 450 kompotů bude dodaných až v pátek v deset."
Novotný: "To je středa?"
T.: "Ne. Středa je 200 kompotů, ta dodávka platí."
N.: "Dobře."
T.: "A 450 kompotů dokážou dodat až v pátek. V deset přesně je budu mít u sebe, protože oni nepřijedou dřív."
N.: "Dobře. Beru."

Šifry si vybrali i policisté. Michala Novotného při sledování označovali jménem Orgán, Eva Tomšovicová byla Unda. Na policii nakonec vypovídala i jedna kartářka. K té si totiž Novotný přišel ověřit, zda je novinářka opravdu mrtvá. "Už před půl rokem jsem mu předpověděla, že skončí ve vězení," řekla kartářka později při výslechu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video