Krajský soud v Táboře zahájil obnovené líčení v případě soudce Jiřího Berky (na...

Krajský soud v Táboře zahájil obnovené líčení v případě soudce Jiřího Berky (na snímku). 22.6.2015 | foto: ČTK

Soud kvůli promlčení zastavil stíhání tří lidí v kauze soudce Berky

  • 10
Táborský soud v pondělí v případě soudce Jiřího Berky kvůli promlčení zastavil trestní stíhání tří z 12 obžalovaných. Podle obžaloby Berka s dalšími lidmi způsobil na základě zfalšovaných konkurzů škodu 264 milionů korun. Po závěrečných řečech státní zástupkyně a obhájců soudce Zdeněk Kučera hlavní líčení přerušil.

Hlavní líčení v případě ústeckého soudce Berky pokračovalo po téměř tříměsíční přestávce. Soud se v červnu zabýval především rekapitulací případu. Kauza se týká 11 zmanipulovaných konkurzů, státní zastupitelství kvůli tomu podalo šest obžalob.

Státní zástupkyně Daniela Smetanová v závěrečné řeči navrhla pro Berku devítiletý trest odnětí svobody. S jednou výjimkou požadovala nepodmíněné tresty v trvání od tří do osmi let také pro další obžalované.

Obhájci ve svých závěrečných řečech ve většině případů žádali pro své klienty zproštění obžaloby. Poukazovali mimo jiné i na nepřiměřenou délku trvání soudního řízení.

Soud bude pokračovat 25. a 26. listopadu, kdy by mělo padnout rozhodnutí.

„Nejzávažnější trestní činnost u obžalovaných Vladislava Větrovce, Jana Harangoza a Marty Čihákové byla amnestována, zbývající bagatelní trestná činnost byla promlčena,“ řekl Kučera novinářům.

Podle Berkova obhájce Rudolfa Axmanna se ve vztahu k jeho klientovi dal návrh státní zástupkyně očekávat. „Domnívám se, že minimálně v otázce délky trestu je nepřiměřeně přísný a nespravedlivý, stejně jako to, že by měl být uznán vinným z trestných činů, které nespáchal, byť obžaloba tvrdí něco jiného,“ řekl Axmann.

Obžaloby se týkají hlavně trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele, účasti na zločinném spolčení, poškození věřitele, porušování povinnosti při správě cizího majetku nebo nepravdivého znaleckého posudku. Případ se táhne od roku 2003 a pozastavila ho i amnestie prezidenta Václava Klause v lednu 2013. Táborský soud začal kauzu řešit v roce 2005. O pět let později Berku nepravomocně odsoudil na devět let, stejný trest dostali i obžalovaní Daniel Thonat a Vladislav Větrovec. Nepodmíněné tresty v rozmezí od 6,5 roku do osmi let si vyslechlo dalších pět mužů.

Obžalovaní působili jako soudci, konkurzní správci, podnikatelé i soudní znalci. Sedm z nich se proti rozsudku odvolalo. Případem se zabývaly nejvyšší i vrchní soud, které kauzu vrátily do Tábora. Než se soud k projednání dostal, zastavila kauzu amnestie. O jejím rozsahu však později rozhodl Nejvyšší soud.

Policie začala Berkovu skupinu odhalovat na jaře 2003 v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku, který Berka podle obžaloby vyhlásil na základě padělaných dokumentů. K Union bance později přibylo obvinění za zmanipulování dalších konkurzů, například společností ZKL Klášterec nad Ohří, Stavební podnik Ralsko, Zbrojovka Brno, Retema, Krušnohorské strojírny a Báňské stavby Most.

Soudce Zdeněk Kučera je u případu od začátku líčení. Původně v něm figuroval jako náhradní předseda senátu za soudce Jiřího Bernáta, který odešel na konci roku 2007 do důchodu a Kučera kauzu převzal.

,

Nejlepší videa na Revue