Pražský hotel Savoy

Pražský hotel Savoy | foto: www.savoyhotel.cz

Změna v kauze Savoy: expolicista Dvořák má nárok na odškodnění

  • 2
Bývalý pocista Jiří Dvořák má podle nových údajů od státu nárok na odškodné ve výši osmdesáti tisíc korun, a to za trestní stíhání, které mu kladlo za vinu únik záznamu schůzky v hotelu Savoy před prezidentskou volbou v roce 2008. V úterý o tom nepravomocně rozhodl obvodní soud.

V hotelu se tehdy sešel exkancléř Jiří Weigl s bývalým sociálním demokratem a lobbistou Miroslavem Šloufem. Tématem schůzky mělo být získání hlasů ČSSD pro prezidentského kandidáta ODS Václava Klause. Sám Šlouf otevřeně přiznával, že lobbuje za Klause.

Dvořák, který se jinak ve své profesi zabýval odposlechy a sledováním, se nyní po šesti letech dočká odškodnění. „Panu Dvořákovi byla přiznána náhrada škody ve výši 143 100 korun spočívající v nákladech vynaložených na obhajobu a dále mu byla přiznána náhrada nemajetkové újmy za nezákonné trestní stíhání ve výši 80 000 korun,“ sdělila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Marcela Pröllerová.

Kriminalisté Dvořáka původně vinili z toho, že sehnal pracovníku rozvědky Petru Bakešovi neoprávněně a pod smyšlenou záminkou videozáznam schůzky, který následně server Aktuálně.cz zveřejnil pouhé čtyři dny před prezidentskou volbou. Soud Dvořákovi nejprve uložil pokutu 40 000 korun a roční zákaz činnosti u policie, odvolací senát však v roce 2012 expolicistu osvobodil s tím, že nespáchal trestný čin. Podle rozsudku při obstarávání záznamu nevěděl, že Bakeš nahrávku nepoužije ke služebním účelům.

Dvořák se hájil tím, že s Bakešem dlouhodobě spolupracoval a že to byla běžná operace. Co na nahrávce bylo, se prý dozvěděl až zpětně z médií.

Zveřejněná nahrávka ovlivnila i tak kontroverzní hlasování

Podle pravomocného verdiktu se rozvědčík Bakeš obrátil koncem ledna 2008 na policistu Dvořáka s žádostí o získání kamerového záznamu z hotelu Savoy. Dvořák pak od marketingového ředitele hotelu získal záznamy na DVD, které krátce poté předal Bakešovi. Toho soudy potrestaly za zneužívání pravomoci a neoprávněné nakládání s osobními údaji tříletým zákazem působení u bezpečnostních sborů a pokutou sto tisíc korun.

Nahrávka měla mimo jiné za následek i to, že se Strana zelených kvůli obavě z netransparentních zákulisních dohod přiklonila k veřejné volbě prezidenta, kterou odmítali občanští demokraté. Nakonec se volilo veřejně a v souboji o funkci hlavy státu zvítězil Klaus, jenž porazil společného kandidáta ČSSD a zelených Jana Švejnara.

Volbu navíc provázely i další kontroverze. Například některým zákonodárcům, kteří volili Klause, přišly poštou kulky ze střelné zbraně. Lidovecký senátor Josef Kalbáč tvrdil, že měl na toaletách incident s neznámým mladíkem, který se ho snažil od hlasování pro Klause odradit. Senátor Josef Novotný (SNK ED) zase uvedl, že mu nejmenovaný zákonodárce z ODS nabídl za hlas pro Klause dvoumilionový úplatek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video