Kauza největší zpronevěry bloků končí

  • 4
Plzeň - Plzeňské státní zastupitelství ukončilo vyšetřování největšího případu zpronevěry pokutových bloků u policie. Ředitelství západočeské dopravní policie počátkem roku chyběly pokutové bloky za šest a půl milionu. Kauza se naplno otevřela poté, co koncem ledna přišel na státní zastupitelství bývalý šéf krajské dopravní skupiny Petr Novák a přinesl v tašce pokutové bloky za čtyři a půl milionu.

Nyní se státní zástupce chystá Nováka postavit kvůli zpronevěře před soud. Za to hrozí bývalému policejnímu důstojníkovi až dvanáct let vězení.

Novák si ceniny odnesl domů, když v srpnu 2000 u policie skončil a stal se soukromým podnikatelem.

Proč se přiznal po tak dlouhé době? Machinace odhalil jeho nástupce, který po něm agendu pokutových bloků na krajském dopravním inspektorátu převzal. Poté se začalo schylovat k vyšetřování.

Petr Novák se slzami v očích vše vysvětloval tím, že před pěti lety mu někdo ukradl peníze vybrané na pokutách a on začal falšovat čísla ve výkazech, aby se na nesrovnalost v účetnictví nepřišlo.

"I když policii vrátil bloky za čtyři a půl milionu korun, existuje ještě dvoumilionové manko, které spadá také do období, kdy agendu vedl," řekla plzeňská státní zástupkyně Jaroslava Pašková. Ta má vyšetřování trestných činů policistů na starosti.

Novák vedl agendu od roku 1993 do srpna 2000. Za tu dobu vyzvedl z finančního úřadu bloky za téměř třiadvacet milionů korun. Odvedl ale jen třetinu této sumy.

Úředníci na finančním úřadě, ani vedení západočeského dopravního inspektorátu se příliš nestarali o to, jestli Novák náhodou nefalšuje účetní údaje. Přitom už rozdíl mezi vyzvednutými ceninami a odvedenými penězi byl na první pohled propastný.

"Cítím se zodpovědný za to, že jsem krádež hned neohlásil a snažil se to zamaskovat. Ale zpronevěry jsem se nedopustil," tvrdil Novák.

Ten zřejmě spoléhal na to, že jeho trestný čin bude po pěti letech promlčen. Jenže státní zástupkyně posoudila jeho jednání jako pokračující trestný čin, který trval až do jeho odchodu od policie v roce 2000.

Za chaos, který v účetnictví panoval, zatím nebyl hnán k odpovědnosti žádný z Novákových nadřízených.

"Všechno bylo all right. Za celou dobu jsem od finančního úřadu nedostal žádné echo, že by bylo něco v nepořádku. Nebyl důvod někoho podezřívat," uvedl šéf krajského dopravního inspektorátu Václav Špíral.

Odmítl se vyjádřit k tomu, zda policie sama důsledně kontrolovala, jak Novák hospodaří s pokutovými bloky.

"Kontroly jsou nyní důkladnější díky provázanější spolupráci s finančním úřadem. Pokud se při trestním řízení prokáže, že někdo z Novákových nadřízených tehdy zanedbal své povinnosti, budu celou záležitost s nimi ještě řešit," prohlásil ředitel západočeských policistů Antonín Moltaš.

Plzeňská kauza odstartovala kontroly hospodaření s pokutovými bloky v celé policii. Při nich byla letos v dubnu odhalena další černá ovce - šéf dopravní skupiny královéhradeckého dopravního inspektorátu Luboš Končický.

Ten od roku 1996 zpronevěřil přes čtyři miliony korun, které jeho podřízení vybrali na pokutách.

Stejně jako Novák se hájil tím, že mu v roce 1996 někdo ukradl hotovost. Protože nechtěl přijít o práci, nikomu nic neřekl a pustil se do machinací. Končický už byl za zpronevěru odsouzen, ale zůstal na svobodě.

V říjnu mu Okresní soud v Hradci Králové vyměřil podmíněný tříletý trest. Do vězení půjde v případě, že by v pětileté zkušební době opět překročil zákon. Od policie musel odejít.


Video